5 pomysłów na ciekawe zabawy ruchowe dla dzieci
Zabawy ruchowe dla dzieci to świetny trening dla ich zdolności motorycznych. Jest to idealne połączenie przyjemnej rozrywki z czymś jak najbardziej pożytecznym. A co najważniejsze, większość dzieci z natury jest niezwykle energiczna. Dlatego takie zabawy to również dobry sposób na spożytkowanie zapasów energii. A tym samym lepszy i zdrowszy sen oraz metoda na zbytnią nerwowość i stres.
Ruch nie tylko aktywizuje ciało, ale również umysł. Dzieci, które spędzają dużo czasu w ruchu, mają lepszą kondycję fizyczną i psychiczną. Wszystkie układy organizmu mogą się lepiej rozwijać – w tym również mózg i układ nerwowy.
Pamiętać należy jednak o tym, aby dostosowywać wysiłek i aktywność do indywidualnych możliwości i wieku dzieci. Odpowiednie zabawy akcji i gry zręcznościowe z pewnością nie zaszkodzą nawet najmłodszym. Przedstawiamy 5 pomysłów na najciekawsze zabawy, które wprawią dzieciaki w ruch, a przy okazji dostarczą im wiele wspaniałych wrażeń.
1. Podchody Spy Gear – zabawy akcji w nowym stylu
Podchody to jedna z najciekawszych i najbardziej emocjonujących gier terenowych. Wraz ze zmniejszeniem popularności harcerstwa, gdzie stanowiła częstą formę rozrywki na obozach, zmalała jej znajomość wśród młodego pokolenia. Wiele dzieciaków nie wie dzisiaj nawet o jej istnieniu. W łatwy sposób można im o tym przypomnieć. A ciekawe zabawki mogą jeszcze bardziej uatrakcyjnić przygodę.
Do gry w podchody potrzeba przynajmniej kilkoro dzieciaków i trochę przestrzeni. Idealnie nadaje się do tego las. Ale równie dobrze można zorganizować tę zabawę na osiedlu. Wystarczy podzielić dzieci na dwie grupy. Jedna będzie uciekinierami, a druga szukającymi. Uciekinierzy muszą zostawić szukającym wskazówki w postaci strzałek i zagadek, dzięki którym szukający będą mogli ich odnaleźć.
Grupa uciekinierów dostaje określony czas na to, aby przygotować trasę oraz zagadki i się schować. Jeśli szukający zbliżą się do grupy, ale jej nie zauważą, to uciekinierzy mogą ich zaatakować i pokonać. W zabawie tej doskonale sprawdzi się zestaw szpiega Spy Gear.
2. Strzelanina wodna à la Paintball dla dzieci
Inną propozycją zabawy akcji jest strzelanina wodna. Taka forma aktywnej rozrywki doskonale sprawdzi się w wakacyjne upalne dni. Do zabawy potrzebne będą pistolety czy wyrzutnie na wodę. Bawić mogą się dzieciaki w każdym wieku. Tutaj także trzeba utworzyć dwie drużyny, które walczą o zdobycie schowanego w danym miejscu skarbu. Droga do niego nie może być zbyt prosta.
Wygrywa ta drużyna, której członek dotrze do skarbu pierwszy. A mokra plama na ubraniu od wodnego pocisku oznacza koniec gry dla „postrzelonego” – drużyna musi poradzić sobie w osłabionym składzie. Tego typu zabawy akcji, to nie tylko dawka zdrowego ruchu, ale także doskonała nauka pracy zespołowej.
3. Rakietki – coś dla przyszłych tenisistów
Ciekawym sposobem na aktywną zabawę są gry zręcznościowe, polegające na odbijaniu piłeczek paletkami czy rakietkami. Jest to popularna forma aktywności. A co ciekawe, mogą w niej brać udział więcej niż dwie osoby. Na dobrą sprawę rakietka Energy Tennis z piłką sprawdzi się nawet u jedynaka. Podbijanie piłeczki to świetne ćwiczenie na koordynację ruchową.
W większym gronie można organizować turnieje, co zapewni dzieciakom rozrywkę na cały dzień. Do zabawy można wykorzystać same rakietki z piłką lub pokusić się o zrobienie siatki i wyznaczenia boiska, a potem rozegrać mecz na wzór tenisu ziemnego.
4. Złap piłkę Catch Ball
Nieco inną odmianą odbijania piłek paletkami, jest gra zręcznościowa Złap piłkę Catch Ball. Reguły zabawy są tutaj nieco inne. Piłki nie odbijamy. Specjalna paletka przyczepiana do dłoni pokryta jest tworzywem sztucznym, pod którego warstwą znajduje się rzep. Dzięki niemu piłka przykleja się do paletki.
Sprawa jednak nie jest taka prosta. Do złapania piłki potrzebne jest wyczucie. Opanowanie tej umiejętności to wspaniałe ćwiczenie. Tego typu gry zręcznościowe doskonale rozwijają zdolności koordynacji ruchowej u dzieci. A przy okazji dostarczają dawkę wspaniałych emocji.
5. Zawody w strzelaniu do celu
Do ćwiczenia koncentracji i sprawnej koordynacji ruchowej można wykorzystać również wyrzutnie Nerf z przyczepnymi strzałkami. Zawody strzeleckie wzbogacone o dodatkowe zadania to idealne połączenie zabawy akcji z grą zręcznościową. W tym celu można zrobić niewielki tor przeszkód, który uatrakcyjni całą zabawę.
Start z mety, wykonanie określonych czynności – przejście prowizorycznego tunelu, mały slalom z krzesełek i oddanie jak najbardziej celnego strzału. Kto będzie mieć najwięcej celnych strzałów i najlepszy czas – wygrywa! Zaletą zawodów strzeleckich z torem przeszkód jest możliwość dowolnego kształtowania stopnia trudności całej zabawy. Mogą w niej brać udział mniejsze i większe dzieciaki.
Warto zadbać o to, aby zabawy akcji i gry zręcznościowe stanowiły istotną formę rozrywki w życiu naszych dzieci. Brak ruchu przyczynia się do wielu niepotrzebnych problemów, do których należą nie tylko otyłość czy wady postawy. Aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka w każdym aspekcie – fizycznym, psychicznym i umysłowym. Stare przysłowie mówi w zdrowym ciele, zdrowy duch. Jako rodzice, pamiętajmy o tym!
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej