9 sposobów, aby zachęcić dziecko do sprzątania

30.01.2018
6 minut czytania
9 sposobów, aby zachęcić dziecko do sprzątania

Większość dzieci ma spore problemy ze sprzątaniem. Niestety, po absorbującej zabawie maluchy nie mają już ani siły, ani ochoty na schowanie zabawek na swoje miejsce. Największym błędem, jaki mogą popełnić w tym przypadku rodzice, jest sprzątanie za dzieci. Nie tędy droga!

Nikomu nic dobrego nie przyniesie wyręczanie pociech w zaprowadzaniu ładu i porządku po zabawie. Powinniśmy uczyć dzieci od najmłodszych lat, że bałagan, który zrobią, muszą posprzątać samodzielnie, ewentualnie z drobną pomocą opiekuna. Na szczęście są skuteczne metody, które zachęcą dzieci do porządkowania zabawek i rozwiążą problem bałaganu w ich pokoju, a często nawet w całym domu, raz na zawsze!

1. Kolorowe skrzynki na zabawki

Kolorowe skrzynki czy kosze na zabawki do świetne rozwiązanie dla małych bałaganiarzy. W ten sposób, klocki czy nawet lalki i pojazdy mogą zostać błyskawicznie posprzątane. Oczywiście sposób ten sprawdza się w przypadku dość solidnych zabawek, które trudno uszkodzić, takich jak np. Spychacz Rubble'go Paw Patrol czy Traktor farmerski, lalki, pluszaki, figurki bohaterów albo duże klocki konstrukcyjne.

9 sposobów, aby zachęcić dziecko do sprzątania - zdjęcie w treści artykułu

Spin Master, Spychacz Rubble'go Paw Patrol, 12M+ Zobacz produkt

2. Wspólne sprzątnie

Dzieci nie lubią sprzątać, ponieważ uważają to zajęcie za niezwykle nudne. Czasami jednak wspólne porządki z mamą, czy tatą mogą przemienić się we wspaniałą rozrywkę. A przy okazji jest to doskonały sposób na spędzenie czasu razem z dzieckiem i wpojenie maluchowi zasad zachowania ładu i czystości w otoczeniu.

3. Zawody w sprzątaniu na czas

Współzawodnictwo to kolejny sposób na porozrzucane po całym pokoju lalki, klocki czy pojazdy. Najlepiej metoda ta sprawdza się w przypadku rodzeństwa. Jedynak również może wziąć udział w takich zawodach. Czasu będzie pilnował wtedy opiekun, który odliczy go za pomocą stopera. Sukces tego sposobu tkwi w duchu rywalizacji, który nie jest obcy żadnemu dziecku.

4. Nagrody za sprzątanie

System nagród za sprzątanie jest chyba jednym z najczęściej stosowanych sposobów motywacyjnych dla dzieci opornych w kwestiach porządkowych. Warto w tym przypadku dobrać nagrodę tak, by dziecko czuło, że sprzątanie się opłaca. Co istotne, rodzice mają tutaj naprawdę duże pole manewru. Ważne jednak by nagroda była nie tylko atrakcyjna dla malucha, ale również pożyteczna. I w tym przypadku pieniądze nie są raczej wskazane, chyba że nasza pociecha to ewidentnie mały finansista, którego nic innego nie zadowoli.

5. Schowanie nieposprzątanych zabawek

Skoro nagradzamy za sprzątanie, w przypadku buntu dziecka w tej kwestii, istnieje możliwość zastosowania kary. Jedną z nich, która przemawia do naprawdę sporej części dzieciaków, jest schowanie nieposprzątanych zabawek przynajmniej na kilka dni. W ten sposób maluch uczy się ponoszenia konsekwencji swoich decyzji, którą w tym przypadku jest sprzeciw wobec sprzątania.

6. Zasada jednej zabawki naraz

Z bałaganem jest podobnie, jak z chorobami, lepiej jest mu zapobiegać niż sobie z nim radzić. Dlatego jedną z bardziej skutecznych metod na utrzymanie porządku w dziecięcym otoczeniu jest zasada zabawy tylko jedną, ewentualnie kilkoma zabawkami. W ten sposób lalki, czy pojazdy, którymi aktualnie bawi się maluch, muszą zostać odniesione na miejsce, jeśli zabawa nimi dobiegła końca, a dziecko chce zająć się np. klockami.

9 sposobów, aby zachęcić dziecko do sprzątania - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Spin Master, Latająca Księżniczka Flying Fairy, 5+ Zobacz produkt

7. Szlaban na inne rozrywki

Kolejnym sposobem do walki z dziecięcą niechęcią do sprzątania jest szlaban na inne rozrywki. Metoda może niezbyt miła, ale skuteczna i w dodatku działa ekspresowo. Jeśli zabawki nie zostaną posprzątane, to maluch nie obejrzy swojej ulubionej bajki albo nie pójdzie z mamą czy z tatą na plac zabaw. Dzieci potrafią doskonale kalkulować zyski i straty, i w obliczu takiej kary stają się mistrzami szybkiego sprzątania.

8. Przetrzymać bałaganiarza

Jeśli dziecko ma swój pokój, można zastosować bardziej restrykcyjną metodę. Nie róbmy nic. Po kilku dniach nasza pociech sama zacznie się denerwować tym, że nie może znaleźć swoich ulubionych zabawek. W tym momencie pozostanie mu tylko posprzątać cały bałagan.

9. Dzień sprzątania

Dobrym sposobem na wyrobienie regularnego nawyku sprzątania u dzieci jest ustalenie jednego dnia w tygodniu poświęconego sprzątaniu, którego nie można w żaden sposób uniknąć. W ten sposób maluch nauczy się systematyczności oraz tego, że im większy porządek będzie panował w jego pokoju przed dniem sprzątania, tym szybciej w wyznaczony dzień wypełni swoje obowiązki.

Pamiętajmy również o tym, by zawsze chwalić dziecko za sprzątanie, a nie wytykać mu drobnych niedociągnięć. Pochwała to jedna z najlepszych nagród. Utrzymuje ona dziecko w poczuciu satysfakcji z dobrze wykonanej pracy. W ten sposób zaszczepiamy w maluchu przekonanie, że dbanie o porządek to nie tylko wysiłek, ale również pozytywne reakcje płynące z otoczenia, które są dodatkową motywacją.

Najnowsze