Co mają klocki do filozofii?
Dolina Krzemowa jest ultra-konkurencyjnym środowiskiem, w którym spotyka się najbardziej ekscytujące zjawiska postępu technicznego naszego współczesnego życia. Zrozumiałe jest, że ludzie ze szczytów wiedzy i umiejętności są nieustannie pod presją dostarczania czegoś nowego wciąż i wciąż, co zakłóci błogi spokój innych, zdobędzie przewagę technologiczną na rynku. Żeby otworzyć swoje umysły, eksperymentowali w różny sposób mniej lub bardziej bezpieczny. Odkryli w końcu coś, co i tak było wiadome od zawsze, jednak często lekceważone przez niedouczoną większość społeczeństwa. Jaki jest więc ich najnowszy, największy hack mózgu? Filozofia.
Co w tej filozofii jest?
Raczej większość nie zdaje sobie sprawy z tego, że filozofia to m.in. logika, teoria mnogości, teoria gier itd., można by wymieniać długo. (Kiedyś zresztą, do czasów wyodrębnienia się z filozofii nauk szczegółowych jej nierozerwalną częścią były matematyka i przyroda (fizyka)). Wszyscy wielcy matematycy i wynalazcy znani niektórym ze szkoły byli jednocześnie filozofami (np. Kartezjusz, Leibniz, Newton, Pascal, Tarski, Cantor, Łukasiewicz, Leśniewski, Russell i wielu innych).
Niektórzy współcześni filozofowie proponują naukę "praktycznej filozofii", którą można wykorzystać w biznesie i życiu codziennym. Liderzy tego ruchu oferują doradztwo filozoficzne technikom, inżynierom i wszystkim potrzebującym. Skupiają się na wykorzystaniu rozumu i logiki, żeby odsłonić złudzenia dotyczące swojego życia lub pracy. Albo proponują porady egzystencjalne, które tak na marginesie są bardzo intratnym zajęciem (nie ma się co dziwić - są ludzie, którzy potrzebują takich porad).
Podstawowe zagadnienie
Podstawowym zagadnieniem jest dla nas "problematyzacja świata" - idea, że wszystkie przeszkody napotykane przez nas w ciągu życia, od picia zbyt dużej ilości kawy aż po śmierć, są problemami potrzebującymi rozwiązań. Takie podejście może przysłonić prawdziwe zrozumienie ludzkiego życia. A więc zamiast pytać: "Jak mogę być bardziej skuteczny?", tak naprawdę ważniejsze jest pytanie: "Dlaczego mam być bardziej skuteczny?" Bardziej praktycznie filozofia może pomóc w nabyciu umiejętności krytycznego dochodzenia do odkrywania wszechobecnego „wciskania kitu” [Harry G. Frankfurt, O wciskaniu kitu]
Główny cel
Jednak zastopowanie, czy odkrycie „wciskania kitu” nie jest głównym celem praktycznej filozofii. Ostrzega ona raczej przed niebezpieczeństwami tzw. „total work” (zawłaszczająca, wszechogarniająca cię praca) - wszechogarniającej obsesji, że musisz być produktywny i spędzać większość czasu na pracy, a nie zająć się przede wszystkim sobą, swoim rozwojem, przyjemnościami itd.
W rzeczywistości zaangażowanie się jednostki w " total work " pozwala rynkowi kontrolować zbyt wiele aspektów naszego życia, w którym przecież relacje międzyludzkie nie są transakcyjne. Możemy się otworzyć na mniej soliptyczne spojrzenie, które wprowadzi myśl i równowagę w nasze życie.
Kto jest filozofem w wielkim biznesie?
No więc jak to jest z tymi guru od biznesu? Kto z nich studiował filozofię lub jest z wykształcenia filozofem?
- Stewart Butterfield (Master of Philosophy, Cambridge, CEO Slack),
- Paul Graham (Doctor of Philosophy, Harvard, współzałożyciel Y Combinator),
- Reid Hoffman (Master of Philosophy, Oxford, założyciel LinkedIn),
- Carly Fiorina (Bachelor of Arts in philosophy, Stanford, AT&T, Lucent Technologies, HP),
- Mark Zuckerberg również wydaje się czytać teksty filozoficzne i zalecił "Strukturę rewolucji naukowych" napisaną przez filozofa nauki Thomasa S. Kuhna milionom swoich naśladowców.
Żeby wymienić tylko tych kilka osób.
Filozofia i klocki?
Co to wszystko ma wspólnego z klockami? Odpowiedź jest krótka: klocki służą dzieciom do zabaw percepcyjno-manipulacyjnych, ćwiczą umysł, budzą u dzieci wrażliwość zmysłową poprzez badanie i porównywanie, poznawanie cech przedmiotów. Rozwijają uporczywość i umiejętność doprowadzania pracy do końca.
(b)
-
Kalendarz premier na wrzesień '24
10 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: Czołg Cromwell Mk. IV – mobilność i siła ognia
Cromwell Mk. IV, znany także jako Cruiser Tank Mk VIII, był jednym z najważniejszych brytyjskich czołgów średnich, używanych podczas II wojny światowej. Wprowadzony do służby w 1943 roku, szybko stał się kluczowym elementem brytyjskich i sojuszniczych sił zbrojnych na różnych frontach, a zwłaszcza w Europie.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na sierpień '24
13 minut czytaniaWięcej