Co robić, żeby nasze dzieci bawiły się same?

05.01.2018
4 minuty czytania
Co robić, żeby nasze dzieci bawiły się same?

Zabawa z dzieckiem to olbrzymia przyjemność, jednak czasami zdarzają się sytuacje, kiedy chcielibyśmy, aby nasz maluch zajął się sobą przez chwilę sam. Niestety coraz więcej dzieciaków ma problem z samodzielną zabawą. Przyczyn tego jest wiele, co zrobić, by je wyeliminować i nauczyć swoje dziecko samodzielności?

Wiadomo, że małe dzieci przez pierwsze dwa lata swojego życia wymagają naszej ciągłej uwagi. Jednak nieprawdą jest, że każda zabawa musi być wspólna. Rodzicom wydaje się jednak, że pozwolenie takim maluchom na samodzielną zabawę może wyglądać na przejaw rodzicielskiego konformizmu. Nic bardziej mylnego. Im wcześniej nauczymy naszego malucha samodzielności, tym lepiej dla niego.

Nie znaczy to oczywiście, że mamy przestać się bawić z dzieckiem i zacząć go ignorować. Wystarczy czasami pozwolić maluchowi na samodzielne znalezienie czegoś, co go zafascynuje i jeśli obiekt zainteresowanie nie jest dla niego groźny, po prostu przez jakiś czas nie ingerować w jego zabawę.

Samodzielna zabawa malucha

Już półroczne dzieci można bez obaw uczyć samodzielnej zabawy w łóżeczku za pomocą ciekawych grzechotek i innych zabawek dla najmłodszych. Na samym początku rodzice muszą inicjować zabawę, pokazując maluchowi, w czym rzecz, a następnie zostawiając go z zabawką. Warto w tym czasie informować malucha, że na chwilkę wychodzimy, aby miał świadomość, że zostaje sam.

Oczywiście w pierwszej fazie musimy obserwować z oddali czy dziecko faktycznie się bawi. I jeśli okaże się, że nie, to trzeba do niego wrócić, jednak nie od razu, ale po chwili, ponieważ czasami zainteresowanie dziecka może pobudzić dopiero fakt, że rodzic nie reaguje. Wtedy maluch z nudów ponownie zwróci swoją uwagę na zabawkę.

Postarajmy się przeprowadzić wszystko z dużym wyczuciem. Każdy rodzic zna swoje dziecko, dlatego będzie wiedział, kiedy odpuścić i wrócić do malucha. Wystarczy jednak, jeśli stworzymy dziecku warunki do takiej zabawy zaledwie kilka razy dziennie, po kilkanaście minut. Z czasem zauważymy, że coraz częściej i coraz dłużej bawi się ono samo.

Co robić, żeby nasze dzieci bawiły się same? - zdjęcie w treści artykułu

Smily Play, Królik Szaraczek, 3M+ 

Jakie zabawki do samodzielnej zabawy?

Niezastąpione wsparcie w procesie usamodzielnienia się dziecka są wszelkiego rodzaju gry zręcznościowe i zabawki kreatywne. Muszą być one jednak dostosowane do wieku malucha. Są wtedy dla niego w pełni bezpieczne, a tym samym rodzice mogą bez obaw zostawić z nimi dziecko. Dla najmłodszych świetnie sprawdzą się takie zabawki jak:

  1. Chatka Sorter Smily play 
  2. Dinuś Włóczykij Smily play 
  3. Sorter Tam Tam Smily play 
  4. Fisher Price Garnuszek na klocuszek 

Co robić, żeby nasze dzieci bawiły się same? - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Epee, Garnuszek na klocuszek Ucz się i śmiej Fisher Price, 6M+ 

A nieco starszym maluchom spodoba się:

  1. Pan Wiaderko Zobacz produkt
  2. Szalona pułapka Zobacz produkt
  3. Wieża duża kolorowa Zobacz produkt
  4. Tomy łakocie chciwej Babci Zobacz produkt

Co robić, żeby nasze dzieci bawiły się same? - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Toy Brokers, Pan Wiaderko, 4+ Zobacz produkt

Zabawki są jednak tylko narzędziem i to od rodziców, ich konsekwencji oraz wyczucia zależy, czy nauczą swoją pociechę samodzielnej zabawy. Co nie znaczy, że mamy przestać bawić się z naszymi pociechami. Ponieważ prawda jest taka, że najcenniejsze są dla nich wspólnie spędzone chwile, o czym każdy rodzic powinien pamiętać i skrupulatnie pilnować równowagi w tym zakresie.

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej