Czego nie wolno dzieciom na placach zabaw?

16.05.2017
3 minuty czytania
Czego nie wolno dzieciom na placach zabaw?

Place zabaw to jedne z najchętniej odwiedzanych przez dzieci miejsc. Nie zawsze jednak maluchy wiedzą, jak warto się tam zachowywać, by spędzony czas był dla wszystkich prawdziwą zabawą. Oto kilka zasad, których powinno się przestrzegać na placu zabaw.

Nie wolno być sknerą - zabawki jako dobro wspólne?

Wiele dzieci chętnie zabiera na place zabaw różne zabawki, czasem jest to łopatka i wiaderko, a czasem pojazdy budowlane. Warto uczyć dzieci, że dzielenie się zabawkami jest dobrym zwyczajem. Wspólna zabawa przynosi o wiele więcej przyjemności i prowadzi do ciekawych interakcji między dziećmi. Warto pokazać naszym pociechom, że również one mogą się czasem znaleźć w sytuacji, gdy nie będą miały przy sobie ulubionej zabawki. Uczmy więc maluchy, że dzielenie się jest ważne i że to one tworzą rzeczywistość, w której żyją - jeśli chcą by inne dzieci użyczały im swoich zabawek, również one powinny chętnie dzielić się swoimi.

Nie wolno się pchać - zjeżdżalnia nie ucieknie

Czasem, szczególnie w piękne letnie dni, place zabaw są wręcz oblegane przez dzieci. Niektóre maluchy ciężko znoszą czekanie w kolejce i zdarzają się na przykład przepychanki do zjeżdżalni. Na placu zabaw zdecydowanie nie warto walczyć o miejsce. Czekanie w kolejce może również być fajną zabawą. Można w tym czasie porozmawiać z kolegą lub pograć w jakąś grę słowną.

Nie wolno się kłócić - spokojna rozmowa przynosi najlepsze skutki

Na placu zabaw, jak i w życiu, kłótnia może wyniknąć niemalże o wszystko, o żółty i niebieski samochód, o klocki duże i małe, o to kto z kim się huśta, a nawet o całkiem poważne, życiowe tematy. Zabawa na placu zabaw to czasem dobra okazja, by zwrócić dzieciom uwagę na to, że kłótnia wcale nie przynosi dobrych efektów lepiej ze sobą porozmawiać, spróbować wspólnie rozwiązać problem.

Nie wolno rzucać w dzieci piaskiem - lepiej załadować go w pojazdy budowlane

Piasek to jedna z największych atrakcji na placu zabaw. Świetnie sprawdza się przy lepieniu babek, budowaniu zamków, a także jako załadunek na pojazdy budowlane. Zdecydowanie najgorzej wypada jako broń. Rzucanie w dzieci piaskiem jest nie tylko niejednokrotnie nieprzyjemne dla innych, ale często może być również niebezpieczne, na przykład gdy drobinka piasku dostanie się do oka.

Czego nie wolno dzieciom na placach zabaw? - zdjęcie w treści artykułu

STJY Toys, Odśnieżarko - piaskarka 37 cm, 3+

Choć często lubimy mówić, że czegoś nie wolno, warto przede wszystkim wytłumaczyć dzieciom, że niektórych rzeczy po prostu nie opłaca się robić. Dlatego, że mogą być one nieprzyjemne dla innych, niebezpieczne lub po prostu utrudniające przyjemną i radosną zabawę.

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej