Czy kupować dziecku wszystko, czego chce?
Zabawki są nieodłącznym elementem dzieciństwa i żadnemu rodzicowi nawet przez myśl nie przejdzie, by nie kupować ich swoim pociechom. Jednak nie znaczy to wcale, że dziecko powinno mieć każdą rzecz, jaką sobie zażyczy. Nie tędy droga!
Olbrzymia oferta zabawek ani trochę nie ułatwia rodzicom i tak już z natury trudnego procesu wychowawczego. Dzieci z każdej strony otoczone są przeznaczonymi dla nich produktami i nie ma w tym nic dziwnego, że czasami chciałyby mieć wszystko. Rolą rodzica jest postawienie granic i ustalenie, kiedy i jakie zabawki będzie kupował swojemu dziecku.
Niestety, coś prostego w teorii, w praktyce bywa niezwykle trudne. Paradoksalnie tym bardziej, jeśli pod względem finansowym stać nas na dużo i gdy chcemy dać swoim pociechom wszystko, co najlepsze, zapominając o tym, że najlepsze nie zawsze idzie w parze ze wszystkim.
Jak kupować zabawki dla dzieci?
Chyba każdy choć raz był świadkiem sytuacji w supermarkecie wyglądającej jak apokaliptyczne starcie dwóch sił, czyli wrzeszczącego dziecka, które chciało wymusić zakup zabawki i zawstydzonego rodzica, który musiał opanować rozjuszonego brzdąca i w efekcie ulegał, kupując wskazany paluszkiem przedmiot. Jest to podstawowy błąd, który należy jak najszybciej wyeliminować.
Zabawki dla dzieci powinny być kupowane w ściśle kontrolowany i przemyślany sposób. Nie mogą być efektem chwilowej fanaberii, prowadzącej z czasem do zapełnienia dziecięcego pokoju zabawkami, którymi dziecko później wcale się nie bawi.
Podstawową rzeczą, jaką rodzic musi nauczyć swoje dziecko, jest pojęcie wartości przedmiotów i tego, że nie ma nic za darmo. Pozwoli mu to nabrać szacunku do posiadanych rzeczy oraz nabyć pozytywnych cech charakteru. A także poznać kategoryczne znaczenie słowa „nie”.
A co kupować?
Podstawową rolą zabawy, nie jest wcale rozrywka i zajęcie czasu. Tak naprawdę dzieci w trakcie swoich zabaw cały czas się uczą i rozwijają, zarówno fizycznie, jak i intelektualnie. Ich umysły są jak gąbki, pochłaniające informacje o otaczającym je świecie. A kształtujący się układ ruchowy dopiero nabiera prawidłowych umiejętności motorycznych.
Zabawki dla dzieci powinny wspierać ten proces, dlatego warto zadbać, by wśród nich znajdowały się gry edukacyjne, takie jak quizy wiedzy, zestawy uczące literek i cyferek czy biologii lub geografii. Pozwalają one zdobyć ciekawą wiedzę o świecie oraz zjawiskach w nim zachodzących, robiąc to w interesujący i wciągający dla dzieci sposób.
Granna, Quiz ortograficzny, 7+
Natomiast świetnym urozmaiceniem zabaw na zewnątrz, szczególnie w gorące dni, jest bitwa wodna na pistolety nerf. Dzieciaki uwielbiają taką rozrywkę, a dorośli wcale nie mniej. Popryskanie wodą nikomu krzywdy nie zrobi, a frajda jest olbrzymia. Dziecko świetnie się bawi, ćwicząc równocześnie koordynację ruchową. Taki pistolet nerf warto kupić na dzień dziecka, bo latem ma szansę stać się zabawką numer jeden.
Hasbro, pistolet nerf Modulus Recon Mk II Nerf, 8+
W ten sposób widać, że można kupować dzieciom całkiem praktyczne zabawki, które nie tylko sprawią im radość, ale przede wszystkim pozytywnie wpłyną na ich rozwój.
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej