Czy w Twoim dziecku drzemie inżynier?

28.02.2018
4 minuty czytania
Czy w Twoim dziecku drzemie inżynier?

Nie od dzisiaj wiadomo, że klocki konstrukcyjne to jedne z najbardziej kreatywnych zabawek, jakie w ogóle istnieją. Bawią się nimi zarówno chłopcy, jak i dziewczynki, a co najlepsze również ich opiekunowie. W tym przypadku górna granica wieku nie istnieje, natomiast kilkuletni inżynierowie mogą spokojne ćwiczyć swoje umiejętności.

Dzisiaj wiele zabawek przegrywa z kretesem w wyścigu o dziecięcą uwagę, w którym sukcesy wieńczą telewizja, smartfony, tablety czy komputery. Istnieją jednak wyjątki, które dają opór wszechobecnej wirtualizacji dziecięcej rozrywki, a należą do nich przede wszystkim wspomniane już we wstępie klocki dla dzieci.

W obecnej formie znane są one od prawie 70 lat, ponieważ pierwsze plastikowe klocki konstrukcyjne zostały wyprodukowane w 1948 roku. Przez ten czas były unowocześniane, spełniając coraz wyższe wymagania swoich użytkowników. I do dziś stanowią jedną z najbardziej pasjonujących rozrywek dla ludzi w każdym wieku. Jednak to w przypadku najmłodszych przynoszą one najwięcej korzyści.

Klocki kreatywne, czyli rozwój przez duże R

Zabawa klockami jest dla dzieci najlepszą forma pozyskiwania nowych umiejętności i to nie tylko z dziedziny motoryki małej, czyli usprawnienia zdolności manualnych, ale także w sferze kreatywności intelektualnej. Dziecko układając klockowe konstrukcje, ćwiczy swoją wyobraźnię przestrzenną, uczy się planowania działań i konsekwentnego realizowania celów. Przy okazji poznaje w praktyce zasady związane z konstruowaniem budowli przestrzennych.

Nie bez znaczenia jest tutaj również fakt, że zabawa klockami to czasochłonna i niezwykle satysfakcjonująca rozrywka, której efekt jest nie tylko trwały, ale można go wykorzystać do dalszej zabawy. Przecież stworzone przez dziecko budowle czy pojazdy to nic innego jak samodzielnie skonstruowane zabawki. Jeśli zatem nasze dziecko wykazuje duże zdolności w kierunku budownictwa, to koniecznie powinno być zaopatrzone w rozwijające jego umiejętności zestawy klockowe.

Czy w Twoim dziecku drzemie inżynier? - zdjęcie w treści artykułu

Spin Master, Spychacz Rubble'go Paw Patrol, 12M+ Zobacz produkt

Klocki konstrukcyjne – do wyboru, do koloru!

Współczesna oferta klocków konstrukcyjnych jest tak duża, że przyprawia o zawrót głowy. Dostępne są zarówno kilku, jak i wieloelementowe zestawy tematyczne, takie jak np.: Piraci, Mała Armia, Action Town czy Creative Power. To jednak nie wszystko!

Dzisiejsze klocki to również niezwykle ciekawe modele klockowych pojazdów, samolotów czy statków, których zbudowanie jest prawdziwym wyzwaniem dla małego inżyniera, a późniejsza zabawa nimi stanowi nie lada atrakcję. Niektóre z modeli są nawet zdalnie sterowane, należą do nich m. in.: Jeep Wrangler Elektronic czy Buldożer z bluetooth.

Czy w Twoim dziecku drzemie inżynier? - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Cobi Factory SA, Buldożer z bluetooth, 8+ Zobacz produkt

Umożliwiając swoim pociechom zabawę klockami konstrukcyjnymi, bardzo szybko przekonamy się, że praktycznie w każdym dziecku, w mniejszym lub większym stopniu, drzemie mały inżynier, który jest spragniony nowych wyzwań. Zadbajmy zatem o to, aby nasza pociecha mogła rozwijać swoje techniczne umiejętności w niezwykle przyjemny i zajmujący dla niej sposób.

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej