Dlaczego lepienie plasteliny jest takie fajne?

28.09.2017
4 minuty czytania
Dlaczego lepienie plasteliny jest takie fajne?

Wyśmienita zabawa, jaką jest lepienie plasteliny to ciągle aktualna i świetnie sprawdzająca się forma rozrywki i rozwoju, która pozwala naszym dzieciom ćwiczyć nie tylko kreatywność i wyobraźnię przestrzenną, ale także motorykę ruchową rączek, a nawet zdolności językowe.

Można się zapytać, jakim cudem w XXI wieku plastelina wciąż jest na topie? I jeszcze na dodatek należy do jednych z najbardziej ulubionych zajęć dziecięcych, skoro współczesny świat ma do zaoferowania tyle różnego rodzaju zabawek. A jednak okazuje się, że najprostsze rzeczy czasami cieszą najbardziej i lepienie plasteliny lub modeliny, tak jak kiedyś dla nas i dla naszych pociech jest prawdziwą frajdą. Dzieje się tak z jednego, prostego powodu. Lepienie miękkiej masy daje dzieciom pełną swobodę działania i wyrażania siebie, bo jakby nie było, biorą przecież taką plastelinę w swoje własne ręce i robią z nią, co im się żywnie podoba.

Nieograniczone możliwości

Już 1,5 roczne dzieci mogą z powodzeniem bawić się plasteliną pod czujnym okiem opiekuna. Formowanie, ściskanie i wałeczkowanie miękkiej masy jest doskonałym ćwiczeniem paluszków i dłoni dziecka. W ten sposób brzdąc nabywa zdolności motorycznych, a na dodatek także językowych. Właśnie tak! Obserwacje naukowe wykazały, że w czasie zabawy plasteliną dziecko porusza bardzo aktywnie językiem, co jest efektem skupienia i koncentracji na wykonywaniu zadania, a przy okazji jak widać, jest również świetnym ćwiczeniem logopedycznym. Ogólnie zabawa plasteliną jest niezwykle kreatywna. Maluch uczy się tworzyć różne kształty, poznając przy okazji nazwy kolorów. Natomiast rozmaite techniki zabawy sprawiają, że rozrywką tą nie sposób się znudzić. Na dodatek obok zwykłej plasteliny czy modeliny, można zaserwować dziecku specjalne zestawy, które obok masy do formowania zawierają ciekawe akcesoria, jeszcze bardziej urozmaicające całą zabawę.

Plastolinowy zawrót głowy

Zestawy plastolinowe Play Doh są doskonałą alternatywą dla zwykłej plasteliny. Zawierają interesujące akcesoria, dzięki czemu modelowanie kolorowej masy jest atrakcyjniejsze i jeszcze bardziej zajmujące.

Dlaczego lepienie plasteliny jest takie fajne? - zdjęcie w treści artykułu

Hasbro, Ciastolina Tuba 4-Pak Play Doh, 2+

Za pomocą dołączonych narzędzi i form dzieciaki mogą wyciskać różne kształty, takie jak np. zwierzątka tworząc tym samym swój złożony plastelinowy świat. Jednak plastolina Play Doh to nie jedyna alternatywa dla zwykłej modeliny.

Mokry piasek – wodna rewelacja!

Aqua Sand, czyli mokry piasek jest propozycją dla nieco starszych dzieci, jednak nawet dorośli mogą z ciekawością spróbować zabawy tym wyjątkowym materiałem. Jest to naprawdę niezwykły sposób formowania kształtów, przy pomocy tuby wypełnionej suchym piaskiem, który należy wsypać do wypełnionego wodą akwarium. Piasek ten twardnieje pod wodą, tworząc nadane mu kształty.

Moose, Zestaw Pojedyńczy Aqua Sand, 4+

Moose, Zestaw Pojedyńczy Aqua Sand, 4+

Jest to naprawdę niezwykłe wrażenie, które pobudza zmysły dzieci. Zabawa mokrym piaskiem to wyjątkowo zajmująca rozrywka, która uczy precyzji i cierpliwości. Dedykowana jest dzieciom powyżej 4 roku życia.  A magiczne właściwości mokrego pisaku, który po wyciągnięciu wody staje się całkowicie suchy i przesypuje się pomiędzy palcami, są fascynujące nawet dla dorosłych.

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej