Dlaczego warto zabrać dziecko do kina?
Po oszałamiających wynikach oglądalności pierwszej części trylogii Jak Wytresować Smoka z 2010 roku trudno było się spodziewać czegoś świeższego i bardziej zaskakującego. A jednak! Serwis internetowy poświęcony krytyce filmowej Rotten Tomatoes odznaczył film Jak Wytresować Smoka 2 (2014) certyfikatem świeżości za nietuzinkowe dialogi, wspaniałe animacje i kreacje postaci na mistrzowskim poziomie. Film ten dojrzał wraz z czasem jaki minął pomiędzy częściami.
Część pierwsza filmu powstała z myślą o małych dzieciach, wpajała pozytywne wartości i wpadała w pewien dobrze utarty schemat filmów uczących szacunku, wiary w przyjaźń i innych tematów z gatunku tak zwanych cliché. Z racji tego, że stworzony został dla młodszych odbiorców, musiał wpisywać się w sztampowe modele. Teraz, gdy te same dzieci są o 4 lata starsze, twórcy filmu mogą używać bogatszego słownictwa, bardziej przemyślanych gagów i tworzyć postacie bardziej złożone odchodząc od kategoryzowania tylko i wyłącznie na dobre i złe. Tak więc dorosłych nie będzie czekać w kinie jedynie ponad 100 minut nudy na dziecinnym filmie, ale doskonała zabawa z całą rodziną. Film zawiera wszystko, czego potrzeba dobremu kinu – dynamiczna akcja, przygody, odpowiednie chwile na wytchnienie przy ciekawych dialogach i już nie tak ugrzecznionym poczuciu humoru.
A teraz najważniejsze. Dla wszystkich, którzy czują się zagubieni w bardziej złożonej fabule drugiej części trylogii przygotowałam opis mniej lub bardziej kluczowych postaci, o które może pytać dziecko.
Czkawka:
Protagonista całego filmu. Fizycznie słaby i mało sprawny w walce, jest on za to inteligentny i dobry. Dziecko powinno poniekąd brać z niego przykład. To za jego sprawą plemię rządzone przez jego ojca przestało polować na smoki. To dzięki niemu zaczęto je tresować i nawet powstał nowy sport, który zobaczysz na samym początku JWS 2. Co więcej, żeby umilić dziecku czas w trakcie wakacji (już po seansie), polecam figurkę Czkawki, sprzedawaną przez Cobi wraz z głównym „złym” – Drago Krwawdoń. Zdjęcie obok.
Drago Krwawdoń:
Drago jest szaleńcem, który wykorzystuje smoki do walki. Jego kooperacja ze smokami przypomina bardziej relacje między niewolnikiem a panem niż współpracę jak wśród pobratymców Czkawki. Jako wódz wojenny sprawuje się nad wyraz dobrze, rzec by można, że jest geniuszem strategicznym. Smoki skupuje od Ereta – sprytnego sprzedawcy smoków, który łapie je w swoje pułapki.
Eret:
Żeby opisać jego charakter należy użyć takich epitetów jak złośliwy, sprytny, nazbyt pewny siebie i charyzmatyczny. Jak widać, bilans cech złych i dobrych jest wyrównany, tak więc zalicza się on do charakterów bardziej złożonych. Zrobi wszystko, żeby nie „podpaść” Drogo, dla którego pracuje, ale czy ktoś tak zaradny długo będzie ryzykował życie dla pieniędzy? Przekonasz się w kinie. Natomiast po seansie, możesz dołączyć jego figurkę (postać Ereta znajduje się po lewej stronie zdjęcia) do swojej kolekcji wraz z Sączysmarkiem Jorgensonem (po prawej).
Sączysmark Jorgenson:
Sączysmark jest drugi w kolejce do tronu przez swoje pochodzenie. Z usposobienia jest samolubnym, aroganckim dzieciuchem, który mimo swojego wieku (bo w drugiej części trylogii ma już 20 lat) nie potrafi wziąć odpowiedzialności za swoje czyny. Zdecydowanie nie jest to dobry charakter do naśladowania. Tak też jest pokazany, więc bez obaw możesz go dzieciakom przedstawić. Pewnie będzie największą ofiarą losu w trakcie zabawy figurkami ;).
Poza figurkami wikingów, można zakupić również różne pluszaki i figurki smoków. Wszystkie są odwzorowaniem stworów z filmu, więc jak już obejrzysz to możesz pobawić się z dzieckiem w identyfikowanie każdego smoka z naszej oferty i oczywiście – musicie podjąć decyzję, którego chcecie. Bo kto nie chciałby własnego smoka do wytresowania? :)
Jak wytresować smoka 2
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej