Dlaczego zabawki nudzą się dzieciom?

18.08.2017
3 minuty czytania
Dlaczego zabawki nudzą się dzieciom?

Wielu rodziców skarży się na to, że zabawki szybko nudzą się dzieciom. Dzieje się tak nie bez powodu. Oczywiście to, czy zabawka znudzi się dziecku czy nie często zależy przede wszystkim od indywidualnych zainteresowań i pasji, jednak istnieje kilka wskazówek, dzięki którym możemy liczyć na to, że zabawka nie znudzi się tak szybko. W czym więc tkwi klucz?

Zwracaj uwagę na wiek dziecka

Przede wszystkim warto zawsze zwracać uwagę na wiek, dla którego przeznaczona jest dana zabawka. W końcu nie bez powodu producenci umieszczają takie oznaczenia na opakowaniach. Wybierając zabawkę przeznaczoną dla młodszych dzieci, nasza pociecha szybko straci zainteresowanie, bo zabawka nie będzie stanowiła dla niego żadnego wyzwania, natomiast gdy wybierzemy zabawkę dla starszych dzieci, maluch może znudzić się, gdy postawione przed nim zadania okażą się zbyt trudne.

Wybieraj ciekawe zabawki interaktywne

Często zabawki nudzą się dzieciom także dlatego, że nie posiadają żadnych dodatkowych funkcji. Żyjemy w bardzo przesyconym technologią świecie i nic dziwnego, że dzieci również lgną do wszystkiego, co wydaje dźwięki oraz ma przyciski. Dlatego warto wybierać zabawki interaktywne.

Ptaszek ćwierkający i mówiący - bez klatki s6

Ptaszek ćwierkający i mówiący - bez klatki s6, 5+

Zamiast zwykłych klocków, klocki konstrukcyjne

Często rynek zabawek oferuje ciekawe urozmaicenia bardzo popularnych zabawek. Takim przykładem mogą być między innymi klocki. Jeśli dziecko znudziło się układaniem zwykłych klocków, może warto zaproponować mu rozbudowane i oryginalne klocki konstrukcyjne, które dadzą dodatkowe możliwości konstrukcyjne oraz będą posiadać ciekawe elementy.

Titanic R.M.S, Bestseller, 6+

Titanic R.M.S

Nie przesadzaj z ilością

Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać o tym, by nie przesadzać z ilością. Czasem problemem jest po prostu to, że dziecko posiada za dużo zabawek i jest zbyt przyzwyczajone do szybkiej zmiany. W przypadku zabawek bardziej sprawdza się inwestowanie w droższe zabawki o rozbudowanych funkcjach, które posłużą na dłużej niż kupowanie ogromnej ilości tańszych zabawek, które szybko się psują, a co najgorsze - jeszcze szybciej nudzą.

Dlaczego zabawki nudzą się dzieciom? - zdjęcie w treści artykułu

Teksta Robopiesek Sterowany Głosem, 5+

Trzeba także zawsze brać pod uwagę predyspozycje dziecka i jego konkretne zainteresowania. Nie warto za wszelką cenę zmuszać dziecka do zainteresowania konkretnym tematem lub zabawką. Czasem lepiej kupić coś sprawdzonego. Zapalony młody artysta z pewnością nie znudzi się oryginalnym zestawem do tworzenia mozaiki, a miłośnik czytania nową książką. Bo w wyborze odpowiedniej zabawki dla malucha bardzo istotne jest również poznanie dziecka, jego pasji, upodobań i wrodzonych talentów.

Najnowsze