Dom przyjazny dla malucha
Kiedy ich nie ma, nasze życie wygląda całkiem inaczej. Dom zazwyczaj również. Pojawienie się dzieci wszystko zmienia. A miejsce, w którym będzie teraz dorastać mały szkrab, musi stać się dla niego w pełni bezpieczną przystanią. To przecież tutaj zacznie się jego wielowymiarowy rozwój. Jak powinien zatem wyglądać dom przyjazny dla malucha?
Bezpieczeństwo
Najważniejszą kwestią w przystosowaniu domu dla dziecka jest bezpieczeństwo. Gdy maluch już się pojawi, możemy przygotować się na wieloletnią przygodę, pod tytułem „Eksploracja”. Już kilkumiesięczne dziecko zaczyna raczkować i z ciekawością oglądać otaczającą go rzeczywistość. A początkowo składa się na nią dom, w którym mieszka. Z czasem, maluch zacznie poruszać się po wszystkich pomieszczeniach i trudno go będzie przed tym powstrzymać.
Pomysłowości w omijaniu wszystkich bramek i ogrodzeń, wychodzeniu z kojców i łóżeczek, mogliby dzieciom pozazdrościć mistrzowie więziennych ucieczek. Dlatego cały dom, chcąc nie chcąc musi stać się bezpiecznym miejscem dla ciekawskiego podróżnika. W tym celu należy przede wszystkim zabezpieczyć wszystkie ostre rogi mebli i grzejników za pomocą sylikonowych nakładek. Podłoga w pomieszczaniach powinna być wykonana z nieśliskiego materiału, bezpiecznego dla maluchów.
Drzwi i okna muszą posiadać specjalne zabezpieczenia, tak aby maluszek nie mógł ich otworzyć. Na czas nauki chodzenia warto zrezygnować z obrusów, które maluch może po prostu ściągnąć. Podobnie z firankami. Jeśli chcemy je mieć, to niech będą na tyle krótkie, że dziecko ich nie dosięgnie. Zabezpieczyć trzeba również schody, kontakty oraz urządzenia elektryczne. Nigdy nie można zostawiać dziecka w łazience lub kuchni bez kontroli, zwłaszcza gdy na kuchence coś się gotuje. Schować trzeba także wszystkie groźne detergenty, leki i trujące rośliny.
Własny pokój
Pokój dziecka musi być dostosowany do jego wieku, przestronny i kolorowy. Meble warto ustawiać tak, aby pozostawić, jak najwięcej miejsca na podłodze, czyli tam, gdzie dzieciaki najbardziej lubią się bawić. Nie obejdzie się bez pudełek i koszy na zabawki, które pozwolą szybko posprzątać bałagan, jaki maluchy przez pierwsze kilka, a nawet kilkanaście lat, uwielbiają robić w swoim otoczeniu.
Przy urządzaniu pokoju dla swojej pociechy pamiętajmy o tym, że dzieci szybko rosną. Dlatego bierzmy pod uwagę to, że w ciągu kilku lat będzie w nim wiele przemeblowań, aby mógł on spełniać potrzeby dojrzewających maluchów. Dlatego, kiedy wybieramy meble, dobrze jest wybrać takie, które „rosną” razem z dziećmi.
Ważna jest także optymalna temperatura powietrza, zarówno w pokoju maluszka, jak i w całym domu. Za taką uważa się 21-22 °C. Dzisiaj przy nowoczesnych rozwiązaniach termostatycznych, utrzymanie takiej temperatury nie jest trudne. Warto zadbać też o wentylację. W pokoju dziecięcym, zwłaszcza jeśli mieszkamy przy ruchliwych i hałaśliwych miejscach, dobrze jest zainstalować roletę zewnętrzną, która wytłumi hałasy i da osłonę przed słońcem.
Zabawa i nauka – zabawki kreatywne, gry planszowe i edukacyjne
Dom przyjazny dla dziecka to dom, który pozwala na jego bezpieczny i spokojny rozwój. Miłość i wsparcie rodziców stanowi tutaj podstawę. Nie obejdzie się jednak bez dodatkowego wsparcia, którym są zabawki. Obok misiów, lalek, klocków i autek, warto, aby znalazły się w nim także zabawki kreatywne, gry planszowe i wspaniałe gry rodzinne (np. Fibber Kłamczuch, Grillowanie), które pozwalają kształtować ciepłe relacje i mocne więzi pomiędzy wszystkimi członkami rodziny.
Pokój dziecka już od samego początku powinien być podzielony na strefy do:
- snu
- zabawy
- nauki.
Taka organizacja przestrzeni ułatwi maluszkowi funkcjonowanie. W jednym miejscu będzie mógł spać, w innym trzymać swoje gry planszowe i zabawki kreatywne. A w jeszcze innym lalki, misie i samochodziki. Zabawa z wykorzystaniem masy plastycznej, klocków konstrukcyjnych, różnego rodzaju wycinanek i malowanek wymaga stolika i krzesełka, które muszą być dostosowane do wzrostu dziecka. Jeśli maluszek jeszcze jest za mały na stolik, ciekawym rozwiązaniem są zabawki takie jak Biurko aktywnego przedszkolaka (30 gier).
Z czasem dziecko potrzebuje coraz bardziej angażujących i skomplikowanych zabawek oraz gier, które będą stymulować jego rozwój, takich jak np. Totalnie Odlotowa Nauka, VR View Master czy Sowa Mądra Głowa. Nauka poprzez zabawę jest najbardziej efektywna. Dlatego w przyjaznym dla malucha domu są również zabawki kreatywne, które pomagają mu w rozwijaniu nowych umiejętności.
Zobacz produkt
Miłość i akceptacja
I najważniejsze. Dom przyjazny dla malucha to nie tylko dom bezpieczny i wypełniony przez różnego rodzaju zabawki. To przede wszystkim dom pełen miłości i akceptacji. Największe luksusy nie zastąpią dziecku wsparcia najbliższych. Wychowanie dziecka nie jest łatwą sprawą. Jest to wyzwanie. I to wyzwanie długoterminowe.
Dlatego jeszcze przed przyjściem dziecka na świat, warto przygotować się do tego pod każdym możliwym względem. Trzeba w tym celu nie tylko zrobić miejsce dla niego w swoim domu. Odpowiednio go przystosować i uczynić bezpiecznym schronieniem. Trzeba także zrobić miejsce w swoim sercu i harmonogramie, bo miłość i czas, to najcenniejsze, co możemy dać swoim pociechom.
-
Kalendarz premier na wrzesień '24
10 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: Czołg Cromwell Mk. IV – mobilność i siła ognia
Cromwell Mk. IV, znany także jako Cruiser Tank Mk VIII, był jednym z najważniejszych brytyjskich czołgów średnich, używanych podczas II wojny światowej. Wprowadzony do służby w 1943 roku, szybko stał się kluczowym elementem brytyjskich i sojuszniczych sił zbrojnych na różnych frontach, a zwłaszcza w Europie.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na sierpień '24
13 minut czytaniaWięcej