Dzień Ojca, co to właściwie jest?
Dzień Ojca to świętowanie i celebrowanie ojcostwa, więzów ojcowskich i wpływów ojców w społeczeństwie. W katolickej Europie Dzień Ojca obchodzi się 19 marca (święto Józefa Nutritor Domini) od średniowiecza. W Polsce Dzień Ojca obchodzi się 23 czerwca i nie jest niestety świętem państwowym (23 czerwca Dzień Ojca jest celebrowany jeszcze tylko w Nikaragui).
Z Europy ta uroczystość została „wyeksportowana” przez Hiszpanów i Portugalczyków do Ameryki Łacińskiej, w której w części krajów obchodzi się ją tradycyjnie 19 marca. Jednak wiele państw Europy i obu Ameryk przyjęło datę taką jak w Stanach Zjednoczonych czyli trzecią niedzielę czerwca. Jak widać Dzień Ojca jest obchodzony w różnych częściach świata w różnych dniach.
Czym sprawić przyjemność, a może nawet radość ojcu w jego dniu? Oczywiście, jeśli chodzi o naszą ofertę, to narzuca się jedna odpowiedź: klockami, z których można zbudować wiele fantastycznych rzeczy. Ma to także wymiar edukacyjny, ale nie w sensie prostej nauki tego czy tamtego. Starego przecież nie trzeba edukować tak jak dziecko. Ma to wymiar mentalny, ponieważ budując z klocków, czyli spędzając czas w bardzo, ale to bardzo przyjemny sposób, ćwiczymy swoją wyobraźnię, bezpośrednio działamy na nasz mózg, zapobiegając jego degeneracji i powstrzymując procesy starzenia. Pozwalamy na powstawanie nowych neuronów i odtwarzanie się siatki połączeń między nimi. Jeśli do tego dodamy możliwość tworzenia z wyobraźni, to widzimy jaki wielki potencjał przyjemności mamy do dyspozycji.
Zachęcam więc do aktywnego wykorzystywania źródła radości ze spędzania wolnego czasu z ojcem, szczególnie w taki dzień jak dzisiaj, pochmurny i deszczowy. I pamiętajmy, ojciec to nie tylko tata małych dzieci, czy nastolatków. To także tata dorosłych dzieci i mimo, że być może jest już dziadkiem, to jest także ojcem.
(b)
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej