Garford-Putiłow
Model Garford-Putiłow zbudowany przez naszego sympatyka "djam", został wykonany od podstaw z klocków COBI.
Prezentowany model przedstawia rosyjski ciężki samochód pancerny Putiłow-Garford, zaprojektowany w 1914 r. przez komendanta Oficerskiej Szkoły Piechoty w Oranienbaumie gen. mjr. N.M. Fiłatow. Pojazdy budowano w Zakładach Putiłowskich w Petersburgu na importowanych ze Stanów Zjednoczonych podwoziach 4 i 5-tonowego amerykańskiego sam. cięż. firmy Garford.
Pierwszy z pojazdów ukończono na wiosnę 1915 r. Do października 1915 r. fabryka przekazała wojsku 30 pojazdów. W 1916 r. przekazano 18 pojazdów dla Marynarki Wojennej (MW), w wersji z pogrubionym pancerzem.
Garfordy były silnie uzbrojonymi pojazdami, oprócz 3 karabinów maszynowych 7,62 mm Maxim, w obrotowej wieży zamontowano armatę kal. 76,2 mm, z tego powodu były również określane mianem „działa szturmowego”. Załogę pojazdu stanowiło 8-9 ludzi, ciężar pojazdu wynosił do 8,6 t., w wersji dla MW do 11 t. Garfordów używano przez okres I wojny światowej, rewolucji oraz wojny domowej w Rosji. Kilka zdobycznych pojazdów używali Niemcy, pojedynczych pojazdów używały armie łotewska, estońska i rumuńska. Wojsko Polskie w czasie wojny z Rosją Radziecką w 1920 r. użytkowało bojowo trzy Garfordy zdobyte w walkach z Armią Czerwoną. Samochody otrzymały nazwy: Dziadek, Zagłoba, Generał Szeptycki. Kilka zachowanych Garfordów zostało po raz ostatni użytych bojowo przez Armię Czerwoną latem 1941 r. w walkach z Niemcami.
Model wykonano w skali około 1:30 na podstawie planów w skali 1:25 w Miesięczniku Modelarz Nr 2/1978 oraz modelu kartonowego z Małego Modelarza Nr 10/1980. Do budowy użyto zestawów amerykańskich i brytyjskich czołgów oraz rewelacyjnie wykonanych karabinów Maxim z firmy COBI. Do odwzorowania kół i osi użyto klocków innej firmy. Szczegółowe informacje na temat tej bardzo ciekawej konstrukcji, dostępne są w opracowaniach Janusza Magnuskiego „Samochody Pancerne Wojska Polskiego 1918-1939”, Janusza Ledwocha, o tym samym tytule, Michaiła Barjatinskiego „Bronieawtomobili Ruskoj Armii 1906-1917”.
Tekst i zdjęcia zamieszczono za zgodą autora "djam".
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej