Godny rywal

04.06.2014
4 minuty czytania
Godny rywal

Godny „Rywal”

Ten artykuł napisałam w odpowiedzi na komentarz użytkownika Das00. Jeżeli chcesz, żebym opisała historię maszyny, której klockową replikę wyprodukowało Cobi, proszę o informację w komentarzu.

Godny rywal - zdjęcie w treści artykułu14 lipca 1987r. Ian Stewart – ówczesny Minister Obrony Wielkiej Brytanii, oświadczył, że nie uważa by efektywność czołgu w zawodach Canadian Army Throphy przekładała się na jego efektywność podczas wojny. Po tym oświadczeniu (oraz po wcześniejszych porażkach brytyjskich czołgów Chieftan w ‘85 i Challenger I w ’87) wycofał na stałe Wielką Brytanię z zawodów. Być może zabrzmi to jak rozdmuchane ambicje i duma lecz ja bym zaryzykowała inne stwierdzenie. Patrząc na Challengera śmiem stwierdzić, że jest do wyjątkowo dobry czołg i Ian Stewart miał racje.

Challenger jest nazwą kojarząca się z wysoką jakością. Była ona nadana dwóm statkom kosmicznym, XIX wiecznemu, brytyjskiemu okrętowi bojowemu czy nosił ją chociażby Dodge Challenger – samochód legenda. Challenger 1 nazwany został na cześć czołgu pościgowego z okresu II Wojny Światowej – Mk VIII Challenger lecz był on unowocześnioną wersją innego czołgu. Ulepszony i przystosowany do zachodnioeuropejskich standardów czołgów Chieftan służył jako wzór do stworzenia Challengera 1, który powstał w Wielkiej Brytanii w 1983 roku i według ogólnie przyjętej klasyfikacji jest czołgiem z Ery Zimnej Wojny. Wykorzystywany przez wojska brytyjskie był między innymi podczas I Wojny w Zatoce Perskiej do około połowy lat 90. kiedy to został zastąpiony Challengerem 2. W armii Haszymidzkiego Królestwa Jordanii dziś używany jest starszy brat Challengera 2 bo mimo kilku wad, jest to bardzo dobry sprzęt.

Oba te pojazdy wyposażone są w innowacyjny pancerz typu Chobham, zapewniający im niespotykaną odporność na pociski kumulacyjne i podkalibrowe (opis pocisków znajdziecie w artykule Dziatwa Rudego). Szczegóły budowy tego typu pancerza są tajne, natomiast wiadomo, że składa się on z ceramicznych płytek zamkniętych w metalowej obudowie przymocowanej do płyty mocującej i kilku warstw elastycznegoGodny rywal - zdjęcie w treści artykułu nr 1 materiału. Jest to brytyjska technologia i poza Challengerami w taki pancerz wyposażony jest jedynie amerykański czołg M1 Abrams. Tak samo jak Challenger 1 podczas I Wojny w Zatoce Perskiej, tak Challenger 2 podczas Stabilizacji Iraku zapewnił wojskom sił międzynarodowych ogromną przewagę. Nowa wersja czołgu wyposażona jest w działo L30 wykonane z przetopu elektrożużlowego, o lufie długości 55 kalibrów z przedmuchiwaczem i rękawem termalnym, który pilnuje, żeby działo nie przegrzewało się. Lufa obraca się pod kątem 360° w 9 sekund. Nowinki techniczne takie jak dalmierz laserowy, kamery noktowizyjne i termowizyjne są wbudowane w podstawowy ekwipunek „dwójki”. Po każdej stronie czołgu umieszczone jest po 5 wyrzutni granatów dymnych L8. Ponadto żołnierze mogą schronić się w czołgu przed atakami chemicznymi, biologicznymi a nawet nuklearnemu dzięki systemowi ochrony NBC (z ang. Nuclear, Biological, Chemical) zamontowanemu w tylnej części wieży.

Godny rywal - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Klockowa replika czołgu (jednego i drugiego) posiada również wiele ciekawych elementów. Po pierwsze, jest to zestaw Cobi Electronic, czyli sterowany jest zdalnie, za pomocą pilota a jego złożeniu towarzyszyć będzie główkowanie z elektronicznymi elementami :).
Poza tym czołg ten, mimo iż składa się z klocków, to porusza się za pomocą gąsienic (działających niezależnie, dzięki czemu może z miejsca obrócić się o 360°), ma trzy poziomy prędkości, obrotową wieżyczkę i po dwa rodzaje świateł z przodu i z tyłu. Wszystkim czytelnikom serdecznie polecam i zachęcam do zabawy.

Emilia Kazimierowicz

Cobi Electronic

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej