Historia z COBI. Lotniskowiec USS Enterprise (CV-6) – amerykański pogromca japońskiej marynarki i lotnictwa
Druga wojna światowa na morzach i oceanach była walką prowadzoną nie tylko na wodzie, ale także w powietrzu. Umożliwiały to specjalne okręty – lotniskowce, które zrewolucjonizowały sposób prowadzenia wojen morskich. Lotniskowiec USS Enterprise był okrętem, który miał duży wpływ na przebieg wojny, stając się pogromcą marynarki i lotnictwa japońskiego. To właśnie on znalazł się w grupie operacyjnej, która przyczyniła się do zatopienia jednego z dwóch największych pancerników na świecie – okrętu Musashi. A to nie jedyne jego zasługi!
Słowa admirała japońskiej floty Isoroku Yamamoto, który swojego czasu sprzeciwiał się budowie superpancerników typu Yamoto, zaliczanych do największych na świecie, a stawiał na rozwój lotnictwa, okazały się prorocze. Miał powiedzieć, że: „ pancerniki będą dla Japonii tak przydatne we współczesnej wojnie, jak miecz samurajski”. I jakby nie patrzeć, to miał gościu rację!
Amerykańska marynarka wojenna we współudziale swoich nowoczesnych lotniskowców i grup lotniczych doszczętnie zniszczyła japońską flotę. Co ważne, lotniskowiec USS Enterprise (CV-6) bardzo się do tego przyczynił! Był to jeden z pierwszych produkowanych od podstaw amerykański seryjny lotniskowiec typu Yorktown (powstały łącznie trzy takie jednostki).
Lotniskowiec USS Enterprise (CV-6) – najbardziej odznaczony okręt II WS!
Zwodowany w 1936 roku amerykański lotniskowiec USS Enterprise został prawdziwym bohaterem wojny na Pacyfiku prowadzonej głównie przeciwko siłom marynarki Cesarstwa Japońskiego. Za swoje zasługi zyskał przydomki Big E i Lucky E oraz 19 orderów, co uczyniło go najbardziej odznaczonym okrętem amerykańskiej marynarki wojennej.
Warto zaznaczyć, że USS Enterprise (CV-6) jako jedyny spośród trzech pozostałych lotniskowców typu Yorktown przetrwał II wojnę światową – pozostałe zatonęły. Aż przykro, że po wyłączeniu ze służby w 1947 roku okręt został po 11 latach najzwyczajniej w świecie zezłomowany! Były plany zrobienia z niego pomnika wojennego lub muzeum, nie udało się jednak.
Lotniskowiec USS Enterprise (CV-6) brał udział w większości najważniejszych bitew powietrzno-morskich rozegranych na Pacyfiku – w tym:
- bitwie pod Midway
- desancie na Guadalcanal
- bitwie u wschodnich wysp Salomona
- operacji Hailstone
- bitwie na Morzu Filipińskim
Parametry i wyposażenie lotniskowca USS Enterprise (CV-6)
- Długość: całkowita 252 m
- Szerokość: 25,3 m
- Zanurzenie: 8,8 m
- Wyporność:19 900 ton
- Prędkość: 33,6 węzła
- Liczba załogi: 2920 osób
- Liczba samolotów na pokładzie: maksymalnie 120, w czasie służby około 80:
- 36 myśliwców
- 30 bombowców nurkujących
- 16 samolotów torpedowych
- Uzbrojenie (1942 rok):
- 8 dział podwójnego przeznaczenia 127 mm
- 32-38 dział przeciwlotniczych 20 mm
- 5 poczwórnych działek 40 mm
- Nowoczesny system radarowy:
- radar CXAM-1
- radar kierowania ogniem
- radar wskazywania pułapu celu SM
- radar obserwacji przestrzeni powietrznej
Statystyki bitewne lotniskowca USS Enterprise (CV-6):
- zestrzelenie 911 samolotów wroga
- zatopienie przez bombowce nurkujące 71 okrętów
- uszkodzenie 192 okrętów
Oczywiście USS Enterprise (CV-6) zaliczył kilka poważniejszych uszkodzeń – pierwsze w czasie kampanii w okolicach Wysp Salomona, po których musiał przejść remont, a drugie w czasie walk prowadzonych przeciw Okinawie – gdzie dość dużych zniszczeń dokonał atak kamikaze. Ogólnie jednak konstrukcja lotniskowca USS Enterprise (CV-6) należała do tak udanych, że przez wiele kolejnych dekad była ona wykorzystywana przez amerykańską marynarkę wojenną. Tyle że następca USS Enterprise model CVN-65 był już wyposażony w napęd atomowy.
Klockowy model lotniskowiec USS Enterprise (CV-6) od COBI
Lotniskowiec USS Enterprise (CV6) to dopracowany model klockowy wykonany w skali odwzorowania 1:300. Tym samym jest to naprawdę duży egzemplarz, mierzący 83 cm długości, 13 cm szerokości oraz 17,5 cm wysokości, złożony z aż 2510 elementów. Model wyposażony jest w liczne ruchome elementy oraz 6 miniaturowych samolotów. Świetnie nadaje się zarówno na ekspozycję, jak i do zabaw bitewnych.
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej