Historia z COBI. MiG-29 – radziecka odpowiedź na nowoczesne zachodnie myśliwce!
MiG-29 to myśliwiec, którego nowocześniejsze wersje nadal znajdują się na wyposażeniu wielu armii świata, w tym również w Polsce. Nasze MiG-i planujemy wycofać dopiero w 2028 roku, zatem eskadry polskich Sił Powietrznych będą jeszcze miały okazję na nich polatać. Co ważne, produkcja myśliwców nadal trwa. Jak wygląda historia tej wyjątkowej maszyny?
Myśliwiec frontowy MiG-29 to konstrukcja, która niezaprzeczalnie jest efektem wyścigu zbrojeń pomiędzy dwoma największymi mocarstwami ubiegłego wieku – USA i ZSRR. Nowocześniejszy następca MiG-ów 21 i 23 konkurował z takimi amerykańskimi maszynami jak F-14 Tomcat, F/A-18 Szerszeń oraz francuskim Dassault Mirage 2000. Maszyna ze względu na różne modyfikacje dostępna jest w wielu wariantach, stanowiąc tym samym przechwytujący i wielozadaniowy myśliwiec ponaddźwiękowy.
Narodziny MiG-29
Prace nad MiG-29 rozpoczęły się jeszcze pod koniec lat 60. XX wieku. Za projekt odpowiadało słynne rosyjskie biuro konstrukcyjne założone przez Artioma Mikojana i Michaiła Guriewicza. Ostateczny projekt myśliwca ukończono w 1972 roku. W założeniu maszyna miała być lekka, szybka i zwrotna. Pierwszy lot zaliczyła 6 października 1977 roku. Myśliwiec MiG-29 trafił do produkcji seryjnej w 1983 roku - zasilił Wojskowe Siły Powietrzne ZSRR i stał się radzieckim hitem eksportowym.
Wyposażenie i osiągi nowoczesnego myśliwca MiG-29
Myśliwiec MiG29 to konstrukcja, która swoją nowoczesnością zaskakiwała już od samego początku. Z czasem odrzutowiec tylko zyskiwał na swoich osiągach i możliwościach bojowych. Nie bez powodu maszyna do dzisiaj znajduje się na uzbrojeniu sił powietrznych wielu państw.
MiG-29 – dane techniczne i osiągi:
- MiG-29 jest średniopłatem wyposażonym w dwa turboodrzutowe silniki dwuprzepływowe z dopalaniem.
- Samolot osiąga prędkość 2445 km/h (2,3 Macha).
- MiG-29 ma również dużą prędkość wznoszenia – 330 m/s.
- Zasięg MiG-29 to 1750 km standardowo i 2100 km z dodatkowym zbiornikiem.
- Maksymalny pułap – 1750 km.
- Pierwsze myśliwce MiG-29 były jednoosobowe, istnieją jednak wersje dwuosobowe.
- Przerobione modele MiG-29 są używane na lotniskowcach (wersja ze składanymi skrzydłami, wzmocnionym podwoziem i hakiem do lądowania).
- Po 2000 roku myśliwiec przeszedł zaawansowaną modernizację na wersję wielozadaniową.
- Myśliwiec odznacza się niezwykłą zwrotnością i świetną charakterystyką w walce powietrznej:
- szybkie rozpędzanie, za sprawą elastycznie działających silników
- możliwość latania i manewrowania z niską prędkością (230 km/h)
- możliwość latania i manewrowania przy wysokich kątach natarcia (do 80 stopni)
- możliwość trafnego strzelania pociskami powietrze-powietrze do celów poza zasięgiem linii wzroku
Warto zaznaczyć, że nowoczesne modele MiG-29 są w stanie wykonać niezwykle efektowny manewr o nazwie kobra Pugaczowa, określany manewrem zerowej prędkości.
Nowoczesne rozwiązania w MiG-29 to przede wszystkim:
- trójwymiarowy wektor ciągu
- nowoczesny system radarowy
- zaawansowana aerodynamiczna konstrukcja
MIG-29 w walce – uzbrojenie:
Odrzutowiec MiG-29 jest wyposażony standardowo w działko GSZ-30-1 kaliber 30 mm (zapas 150 naboi) oraz uzbrojenie podwieszane na 6/9 węzłach o maksymalnej łącznej wasze wynoszącej od 2000 kg do 5500 kg – w zależności od wersji. W skład uzbrojenia, które może różnić się od modelu myśliwca, wchodzą:
- pociski powietrze-powietrze
- bomby lotnicze
- kasety bombowe KMGU-2
- pociski niekierowane
- rakiety powietrze-ziemia
- bomby kierowane
Tym samym MiG-29 może być używany także jako bombowiec. Następcą maszyny jest jej kolejna modyfikacja MiG-35.
Model MIG 29 NATO Code Fulcrum od COBI
W sklepie COBI znajdziesz zestaw MiG-29 NATO Code Fulcrum składający się z 600 elementów. Jest to model klockowy wzorowany na bojowej wersji MiG-a 29G wyprodukowanej w 1988 roku. Jego skala odwzorowania to 1:48. Składanie modelu sprawi olbrzymią frajdę nie tylko miłośnikom lotnictwa wojskowego, liczne ruchome elementy są również gwarancją wspaniałej zabawy tym wyjątkowym modelem klockowym!
Mikołaj i Gwiazdka już się zbliżają, tak że warto pomyśleć o prezentach!
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej