Historia z COBI. Niemiecki czołg Leopard 2 – współczesna pomoc w walce na wschodzie
Leopard 2 jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czołgów w historii wojskowości. Jego stworzenie w latach 70. XX wieku stało się punktem zwrotnym w rozwoju maszyn pancernych na całym świecie. Nieustanne ulepszanie Leoparda sprawiło, że pozostaje w czołówce technologicznej do dziś.
Historia Leoparda 2
Czołg został stworzony przez firmę Krauss-Maffei Wegmann, jako następca Leoparda 1. Z projektu wynikało, że maszyna ma przewyższać swojego poprzednika pod względem manewrowości, mobilności, siły ognia oraz opancerzenia.
Pierwsze prototypy Leoparda 2 zostały zaprezentowane w 1972 i przez kolejne lata testowano je na różnych poligonach i manewrach. Przykuwano wówczas uwagę nie tylko do elementów wozów, czy ułożenia wieży w różnych konfiguracjach, ale także sprawdzano, jak maszyna poradzi sobie w ekstremalnych warunkach pogodowych. Produkcja seryjna rozpoczęła się w 1979 roku, a czołg początkowo miał być używany wyłącznie przez wojska niemieckie. Z czasem jednak został sprzedany do innych krajów, takich jak Norwegia, Hiszpania, Szwecja oraz Polska.
W 1990 roku wprowadzono wersję Leopard 2A5, będącą ulepszoną wersją poprzedniego, wyżej opisanego modelu. Czołg ten został wyposażony w nowe systemy ochrony pancernej zapewniające lepszą osłonę przed strzałem z broni przeciwpancernej. Ponadto, zwiększono moc silnika, co znacznie poprawiło mobilność pojazdu.
W 2010 roku firma Krauss-Maffei Wegmann pokazało kolejną wersję czołgu oznaczoną jako Leopard 2A7+. Jak więc widać maszyna jest stale modernizowana, co oznacza, że „nie powiedziała” jeszcze ostatniego słowa.
Charakterystyka techniczna pojazdu
Czołg Leopard 2 ma długość 11 m, szerokość 3,8 m a wysokość wynosi 3 m. Jest wyposażony w wieżę z armatą kalibru 120 mm, co daje jej zdolność do strzelania różnego rodzaju amunicją, w tym pociskami kumulacyjnymi i odłamkowo-burzącymi. Posada również dwa karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm i wyrzutnię dymów.
Maszyna pomieści 4-osobową załogę i waży około 62 tony. Może osiągnąć prędkość do 72 km/h, a dzięki silnikowi o mocy 1500 KM, czołg jest bardzo mobilny. To sprawia, że swobodnie porusza się w różnych warunkach terenowych.
Warto wspomnieć, że Leopard 2 w swoim wyposażeniu ma nowoczesne systemy komunikacyjne, umożliwiające szybkie przekazywanie informacji między załogą a dowódcą. Zapewnia to lepszą koordynację działań oraz umożliwia natychmiastową reakcję na zmieniającą się sytuację na polu walki.
Czołg został zbudowany z myślą o zapewnieniu załodze jak największej ochrony. Kabina jest wzmocniona, a siedzenia mają system amortyzacji wstrząsów. Dodatkowo maszyna posiada zabezpieczenia przed bronią biologiczną i chemiczną.
Zastosowanie maszyny w praktyce
Leopard 2 był używany w wielu konfliktach na całym świecie. Po raz pierwszy został użyty w działaniach bojowych podczas wojny w Jugosławii w 1991 roku, gdzie dowiódł swojej skuteczności i niezawodności w walce z przeciwnikiem. W kolejnych latach czołg był stosowany w Afganistanie (od 2001), Iraku (2003-2011) czy Syrii (od 2011).
Polska również posiada i korzysta z tej niesamowitej maszyny. W naszej armii służy 142 czołgów Leopard w wersji 2A4 oraz 105 w wersji 2A5. Znając możliwości tej maszyny polski rząd postanowił starszą wersję czołgu poddać modernizacji w ramach programu „Leopard 2PL”. Jego celem jest dostosowanie maszyn do wymagań armii. Prace mają objąć wdrożenie nowych systemów kierowania ogniem, nawigacji oraz ochrony przeciwdziałania zagrożeniom.
Warto wspomnieć, że czołgi Leopard 2 zostaną przez Polskę wysłane na Ukrainę, gdzie obecnie toczy się wojna. Mają one stanowić ogromną pomoc w walce z wrogiem i przybliżyć kraj do zwycięstwa.
Leopard 2 – model klockowy od COBI, który musisz mieć
Miłośnicy historii, militariów oraz konfliktów zbrojnych doskonale zdają sobie sprawę, jak wielką rolę miał, a także ma obecnie czołg Leopard 2. Z tego względu nie mogło go zabraknąć w ofercie COBI, gdzie znajdziesz dwa modele klockowe odwzorowujące tę maszynę:
- Leopard 2A4 – liczba elementów 864, skala 1:35
- Leopard 2A5 TVM – liczba elementów 942, skala 1:35
Modele Leopard 2 mają ruchome elementy, które pozwalają na pełną emocji i radości zabawę. Zarówno Ci młodsi, jak i nieco starsi pasjonaci z pewnością docenią tę niepowtarzalne konstrukcje.
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej