Historia z COBI. Niemiecki czołg Panzer Panther, bali się go nie tylko alianci!

PzKpfw V Panther niezaprzeczalnie należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych czołgów II wojny światowej. Najczęściej wspomina się go jako nowoczesną maszynę, która siała postrach wśród aliantów. Niestety wprowadzona naprędce produkcja, a za tym liczne usterki, przerażały również niemieckich czołgistów, którzy z początku nie mogli wykorzystać możliwości bojowych Panther – pierwsze czołgi były bardzo awaryjne. Z czasem wiele z problemów rozwiązano, ale jak historia pokazuje, było już za późno, bo alianci poradzili sobie lepiej!
Panzerkampfwagen V Panther to niemiecki czołg średni, który został zaprojektowany i wyprodukowany już w czasie trwania II wojny światowej. Miał on za zadanie zastąpić dotychczasowy podstawowy czołg średni Panzerkampfwagen III, który nie bardzo radził sobie z radzieckimi T-34 i KW. Nowy wóz razem z Panzerkampfwagen IV miał stać się trzonem pancernych dywizji niemieckich. Czołg Panzer Panther produkowano w latach 1942-1945. Jego konstrukcja była bardzo nowoczesna. Wyposażony został w doskonałe uzbrojenie i niezwykle gruby pancerz. Co zatem poszło nie tak?
Czołg Panzer Panther doskonałość pełna usterek
Niestety na froncie na jaw wyszło wiele usterek, które praktycznie unieruchamiały Panthery. Bitwa na Łuku Kurskim w 1943 roku okazała się dla nowych niemieckich czołgów prawdziwym pogromem. Armia niemiecka straciła 150 z 204 użytych czołgów Panzerkampfwagen V Panther. A wszystko to nie przez lepsze siły przeciwnika, a przez awarie silników i napędów. I tak Panthery stały się postrachem nie tylko aliantów, którzy zaskoczeni byli grubością pancerza oraz celnością i mocą ognia nowego wozu Wehrmachtu, ale także niemieckich czołgistów, których przez zwykłe awarie zawodził ich własny sprzęt!
Oczywiście z czasem rozwiązano większość problemów technicznych, jednak szala zwycięstwa przechylała się już powoli na stronę aliantów. Produkcji nowych Panzer Panther nie sprzyjał również fakt, że były to czołgi bardzo materiałochłonne, a Niemcy pod koniec wojny cierpiały już na poważne braki surowcowe. Z tego też powodu wyprodukowano niespełna 6000 egzemplarzy legendarnych Panter. Przy czym czołgi te były produkowane w trzech wersjach:
- PzKpfw V Panther Ausf. D (pierwsza wersja bardzo awaryjna)
- PzKpfw V Panther Ausf. A (druga wersja poprawiona)
- PzKpfw V Panther Ausf. G (trzecia wersja, najdoskonalsza – wyprodukowano najwięcej egzemplarzy)
Wyposażenie i dane techniczne czołgu Panzer Panther V
- Liczba załogi – 5 osób
- Wymiary:
- Masa całkowita – około 45 000 kg (czołg z powodzeniem można było zaliczyć do kategorii ciężkich)
- Długość – 8,86 m
- Szerokość – 3,43 m
- Wysokość – 3,10 m
- Grubość pancerza – 45-110 mm
- Prędkość maksymalna – 24 km/h (w terenie), 46 k/h (po drodze)
- Zasięg czołgu – 100 km (w terenie), 250 km (po drodze)
- Uzbrojenie:
- Działo 7,5 mm KwK L/70 kaliber 75 mm – 1 sztuka / 79 lub 82 naboje
- Karabin maszynowy MG34 kaliber 7,92 mm – 2 sztuki / 4200 nabojów
Pomimo wielu kontrowersji nie można odmówić tego, że PzKpfw V Panther to jeden z najnowocześniejszych czołgów II wojny światowej. Za początkowe problemy techniczne odpowiadał przede wszystkim brak czasu i zbyt szybkie wdrożenie czołgu do produkcji. Natomiast sam koncept wozu i jego konstrukcja wyznaczyła zupełnie nowe trendy w produkcji czołgów, podnosząc poprzeczkę o wiele wyżej.
Modele klockowe PzKpfw V Panther od COBI
W ofercie COBI znajdziesz kilka modeli klockowych odwzorowujących Panzer Panther. Różnią się one przede wszystkim liczbą elementów, skalą odwzorowania i oznakowaniem:
- PzKpfw V Panther Pudel – skala 1:28, liczba elementów 840
- PzKpfw V Panther Ausf. G – skala 1:28, liczba elementów 905
- PzKpfw V Panther Ausf. G – skala 1:45, liczba elementów 298
Modele Panzer Panther V posiadają ruchome elementy, co sprawia, że zabawa nimi jest niezwykle angażująca. Z pewnością zestawy te dostarczą wiele radości zarówno pasjonatom historii, jak i miłośnikom militariów i wszystkim, którzy po prostu uwielbiają składać klocki konstrukcyjne.
-
Na świecie istnieje niewiele maszyn, które wzbudzają tak samo wiele podziwu, jak i kontrowersji. Jedną z nich jest Panzer VIII Maus, czyli czołg, który w swoich czasach stał się symbolem nieograniczonego dążenia do technologicznych rekordów. Jego gigantyczne rozmiary, potężne uzbrojenie oraz solidna konstrukcja miały wywrócić równowagę na polu bitwy, jednak rzeczywistość okazała się nieco bardziej brutalna.6 minut czytaniaWięcej
-
Gdy w październiku 1942 roku rozpoczęło się natarcie alianckie pod El Alamein, świat nie miał jeszcze świadomości, że to właśnie ta bitwa stanie się początkiem końca niemieckiej dominacji w Afryce Północnej. Z pozoru jedno z wielu starć pustynnych szybko przekształciło się w symbol odwagi, determinacji oraz dowodzenia, które odwróciło losy kampanii i przełamało impas, trwający od miesięcy na gorącym, bezlitosnym froncie.7 minut czytaniaWięcej
-
10 minut czytaniaWięcej