Historia z COBI. Niemiecki czołg Panzer Panther, bali się go nie tylko alianci!
PzKpfw V Panther niezaprzeczalnie należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych czołgów II wojny światowej. Najczęściej wspomina się go jako nowoczesną maszynę, która siała postrach wśród aliantów. Niestety wprowadzona naprędce produkcja, a za tym liczne usterki, przerażały również niemieckich czołgistów, którzy z początku nie mogli wykorzystać możliwości bojowych Panther – pierwsze czołgi były bardzo awaryjne. Z czasem wiele z problemów rozwiązano, ale jak historia pokazuje, było już za późno, bo alianci poradzili sobie lepiej!
Panzerkampfwagen V Panther to niemiecki czołg średni, który został zaprojektowany i wyprodukowany już w czasie trwania II wojny światowej. Miał on za zadanie zastąpić dotychczasowy podstawowy czołg średni Panzerkampfwagen III, który nie bardzo radził sobie z radzieckimi T-34 i KW. Nowy wóz razem z Panzerkampfwagen IV miał stać się trzonem pancernych dywizji niemieckich. Czołg Panzer Panther produkowano w latach 1942-1945. Jego konstrukcja była bardzo nowoczesna. Wyposażony został w doskonałe uzbrojenie i niezwykle gruby pancerz. Co zatem poszło nie tak?
Czołg Panzer Panther doskonałość pełna usterek
Niestety na froncie na jaw wyszło wiele usterek, które praktycznie unieruchamiały Panthery. Bitwa na Łuku Kurskim w 1943 roku okazała się dla nowych niemieckich czołgów prawdziwym pogromem. Armia niemiecka straciła 150 z 204 użytych czołgów Panzerkampfwagen V Panther. A wszystko to nie przez lepsze siły przeciwnika, a przez awarie silników i napędów. I tak Panthery stały się postrachem nie tylko aliantów, którzy zaskoczeni byli grubością pancerza oraz celnością i mocą ognia nowego wozu Wehrmachtu, ale także niemieckich czołgistów, których przez zwykłe awarie zawodził ich własny sprzęt!
Oczywiście z czasem rozwiązano większość problemów technicznych, jednak szala zwycięstwa przechylała się już powoli na stronę aliantów. Produkcji nowych Panzer Panther nie sprzyjał również fakt, że były to czołgi bardzo materiałochłonne, a Niemcy pod koniec wojny cierpiały już na poważne braki surowcowe. Z tego też powodu wyprodukowano niespełna 6000 egzemplarzy legendarnych Panter. Przy czym czołgi te były produkowane w trzech wersjach:
- PzKpfw V Panther Ausf. D (pierwsza wersja bardzo awaryjna)
- PzKpfw V Panther Ausf. A (druga wersja poprawiona)
- PzKpfw V Panther Ausf. G (trzecia wersja, najdoskonalsza – wyprodukowano najwięcej egzemplarzy)
Wyposażenie i dane techniczne czołgu Panzer Panther V
- Liczba załogi – 5 osób
- Wymiary:
- Masa całkowita – około 45 000 kg (czołg z powodzeniem można było zaliczyć do kategorii ciężkich)
- Długość – 8,86 m
- Szerokość – 3,43 m
- Wysokość – 3,10 m
- Grubość pancerza – 45-110 mm
- Prędkość maksymalna – 24 km/h (w terenie), 46 k/h (po drodze)
- Zasięg czołgu – 100 km (w terenie), 250 km (po drodze)
- Uzbrojenie:
- Działo 7,5 mm KwK L/70 kaliber 75 mm – 1 sztuka / 79 lub 82 naboje
- Karabin maszynowy MG34 kaliber 7,92 mm – 2 sztuki / 4200 nabojów
Pomimo wielu kontrowersji nie można odmówić tego, że PzKpfw V Panther to jeden z najnowocześniejszych czołgów II wojny światowej. Za początkowe problemy techniczne odpowiadał przede wszystkim brak czasu i zbyt szybkie wdrożenie czołgu do produkcji. Natomiast sam koncept wozu i jego konstrukcja wyznaczyła zupełnie nowe trendy w produkcji czołgów, podnosząc poprzeczkę o wiele wyżej.
Modele klockowe PzKpfw V Panther od COBI
W ofercie COBI znajdziesz kilka modeli klockowych odwzorowujących Panzer Panther. Różnią się one przede wszystkim liczbą elementów, skalą odwzorowania i oznakowaniem:
- PzKpfw V Panther Pudel – skala 1:28, liczba elementów 840
- PzKpfw V Panther Ausf. G – skala 1:28, liczba elementów 905
- PzKpfw V Panther Ausf. G – skala 1:45, liczba elementów 298
Modele Panzer Panther V posiadają ruchome elementy, co sprawia, że zabawa nimi jest niezwykle angażująca. Z pewnością zestawy te dostarczą wiele radości zarówno pasjonatom historii, jak i miłośnikom militariów i wszystkim, którzy po prostu uwielbiają składać klocki konstrukcyjne.
-
RP inwestuje w producenta klocków COBI i przejmuje 40% udziałów
RP inwestuje w producenta klocków COBI i przejmuje 40% udziałów. Resource Partners obejmuje udział mniejszościowy COBI, spółki specjalizującej się w produkcji klocków konstrukcyjnych.5 minut czytaniaWięcej
-
Klocki pod choinkę w 2024. Super pomysł na prezent
Święta Bożego Narodzenia to czas, który kojarzy się z radością, wspólnym spędzaniem czasu oraz szukaniem wyjątkowych prezentów. Wśród klasycznych opcji popularnością cieszą się klocki do układania odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Co więcej, ich atrakcyjność z biegiem lat nie maleje, a wręcz przeciwnie rośnie. Nie zdziwi więc nikogo fakt, że nasza oferta stale się powiększa, dostarczając kolejne wyjątkowe zestawy klocków konstrukcyjnych oraz zabawek dla najmłodszych.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na grudzień '24
15 minut czytaniaWięcej