Historia z COBI. Pancernik Bismarck – największy „pirat” Atlantyku

11.04.2023
5 minut czytania
Historia z COBI. Pancernik Bismarck – największy „pirat” Atlantyku

Pancernik Bismarck był jednym z najpotężniejszych okrętów wojennych, jakie kiedykolwiek zbudowano. Został zamówiony przez Kriegsmarine, marynarkę wojenną III Rzeszy, w celu wzmocnienia niemieckiej floty i zadawania ciosów przeciwnikom na morzu. Okręt był budowany w latach 1936-1940 w stoczni Blohm & Voss w Hamburgu i wszedł do służby w 1941 roku.

Pancernik Bismarck był jednym z najpotężniejszych okrętów wojennych, jakie kiedykolwiek stworzono, a imię nosił na cześć Otto von Bismarcka, kanclerza Niemiec w latach 1871-1890. Został zaprojektowany i zbudowany przez Niemców w latach 30. XX wieku, jako odpowiedź na rosnącą potęgę morską Wielkiej Brytanii. Statek zwodowano w lutym 1939 roku, a na wydarzeniu poza dygnitarzami partyjnymi pojawił się sam Hitler. Jego oficjalne wejście do służby nastąpiło w sierpniu 1940 roku.

Tytaniczna bitwa zakończona zwycięstwem

Pancernik Bismarck brał udział w kilku ważnych bitwach morskich podczas II wojny światowej. Jego najbardziej znanym pojedynkiem był ten na Morzu Północnym w maju 1941 roku, w którym Bismarck wraz z krążownikiem ciężkim Prinz Eugen zdołał zatopić brytyjski pancernik HMS Hood.

Stało się to z pomocą tamtejszego dowódcy, który pomylił naszego „pirata” z Prinz Eugen. Brytyjczycy ostrzeliwując go, nie zdołali wyrządzić mu żadnej krzywdy, a na domiar złego Bismarck wystrzelił salwy bardzo celnie, nakrywając okręt wroga. Zaledwie kilka minut później kolejny pocisk trafił w Hooda, wpadając do magazynu amunicji przeciwlotniczej. Jak łatwo się domyślić wywołał eksplozję, wskutek czego ogień ogarnął statek. Po dwóch minutach załoga licząca 1420 osób oraz cały okręt zniknęli pod wodą.

Nierówna walka i wielka klęska Bismarcka

Po bitwie na Morzu Północnym, Bismarck próbował przebić się przez blokadę morską na Atlantyku, ponieważ szkody wyrządzone podczas bitew musiały zostać pilnie naprawione. Problem stanowiła także mała ilość paliwa. Statek chciał dotrzeć do portu w Saint-Nazaire we Francji, niestety Wielka Brytania wysłała swoją siłę morską, by zatopić niemiecki okręt. W ciągu kilku dni pancernik był śledzony przez Brytyjczyków, którzy w końcu zdołali go zlokalizować i zaatakować. Podczas bitwy Bismarck został trafiony kilkoma torpedami, które uszkodziły jego maszyny oraz układ kierowniczy.

Ostatecznie 27 maja 1941 roku, Bismarck został zatopiony przez Brytyjczyków. W wyniku tego ataku zginęła większość załogi, w tym dowódca okrętu, kapitan Ernst Lindemann. Tak oto najpotężniejszy okręt Hitlera poszedł na dno i do dzisiaj znajduje się na Atlantyku.

Parametry Bismarcka

Pancernik Bismarck był jednym z najpotężniejszych okrętów wojennych swojego czasu, a jego zatopienie było ważnym momentów II wojny światowej na morzu. Mimo że jego służba trwała krótko, zdążył zdobyć wiele sławy i został zapamiętany jako jeden z najbardziej ikonicznych okrętów wojennych w historii.

Miał 251 metrów długości oraz 36 metrów szerokości, a jego wyporność wynosiła ponad
50 000 ton. Zanurzał się na maksymalnie 10,2 metry i mógł poruszać się z prędkością
30,8 węzła.  Jego uzbrojenie składało się z ośmiu dział kalibru 38 cm, dwunastu dział kalibru 15 cm oraz lekkiej, średniej i ciężkiej artylerii przeciwlotniczej. Okręt był również bardzo dobrze opancerzony tj. główny pas burtowy – 32 cm, główny pokład 5-8 cm, a wieża dowodzenia 22-35 cm. Na pokładzie Bismarcka mogła przebywać 2200-osobowa załoga.

Nowoczesny system kierowania ogniem, skomplikowany system grodzi wodoszczelnych czy wreszcie potężne uzbrojenie czyniły z Bismarcka prawdziwego „asa atutowego” Kriegsmarine. Ten atut Niemcy postanowili wykorzystać, by skutecznie niszczyć konwoje z pomocą dla Wysp Brytyjskich i przechylić w ten sposób szalę w tej wojnie na swoją korzyść. Jak wiemy z historii, nie udało im się osiągnąć zamierzonego celu, ale pamięć o okręcie jest stale pielęgnowana.

Historia z COBI. Pancernik Bismarck – największy „pirat” Atlantyku - zdjęcie w treści artykułu

Klockowy model pancernika Bismarck od COBI

Najnowsze wydanie tego okrętu posiada więcej klocków, a także wiernie odwzorowane ważne elementy, takie jak kamuflaż. W ofercie dostępne są:

Takie okręty to nie lada gratka dla każdego miłośnika marynarki oraz kolekcjonera.

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej