Historia z COBI. Panzerkampfwagen VI B Tiger II – największy czołg II wojny światowej

22.10.2022
5 minut czytania
Historia z COBI. Panzerkampfwagen VI B Tiger II – największy czołg II wojny światowej

Niemiecka myśl technologiczna, która napędzała przemysł zbrojeniowy w czasie II wojny światowej, była imponująca. Nowoczesne uzbrojenie III Rzeszy stało na bardzo wysokim poziomie, co pozwoliło jej uzyskać przewagę w pierwszych latach wojny. Wśród pojazdów bojowych, które zasługują na szczególną uwagę, znajduje się Panzerkampfwagen VI B Tiger II, czyli największy i najcięższy czołg, jaki brał udział w II wojnie światowej.

Panzerkampfwagen VI B Tiger II miał zostać następcą ciężkich czołgów PzKpfw VI Tiger (określanych jako Tiger I), produkowanych od 1942 do 1944. Pierwsze Tygrysy budziły prawdziwy postrach wśród sił alianckich – wszystko za sprawą olbrzymiej siły rażenia i skuteczności w walce na większe dystanse. Ich liczba nie była jednak zbyt przytłaczająca. Niemcy wyprodukowali bowiem zaledwie 1355 egzemplarzy. Z tego też powodu stanowiły one raczej wsparcie niemieckiej armii, niż jej znaczącą część - jeśli wziąć pod uwagę, że walczyła na wielu frontach rozmieszczonych na dwóch kontynentach.

Tygrys II, czyli narodziny Königstiger

Model Panzerkampfwagen VI Ausf. B Tiger II (Sd.Kfz.182) miał być jeszcze bardziej wytrzymały i skuteczny, co odzwierciedlało jego potoczne określenie Königstiger, tłumaczone jako Tygrys Bengalski lub Tygrys Królewski. W efekcie zaprojektowany przez firmę Henschel czołg okazał się najcięższym i największym czołgiem, jakim walczono w czasie II wojny światowej.

Produkcja tych wyjątkowych pojazdów pancernych, przypadająca na lata 1944-1945, nie przebiegała jednak bezproblemowo. Bombardowanie fabryki w Kassel i przechylanie się szali zwycięstwa na stronę aliantów pozwoliło na stworzenie zaledwie 487 sztuk Tygrysa II. Dla przykładu w latach 1944-45 ZSRR wyprodukowało ponad 22,5 tysiąca sztuk T-34-85.

Konstrukcja i wyposażenie Panzerkampfwagen VI B Tiger II

Tygrys II w wersji z wieżą Henschel (pierwsze 50 czołgów wyprodukowano z wieżą zaprojektowaną przez Porsche) był czołgiem stworzonym dla 5-osobowej załogi.

 • Mierzył ponad 10 metrów długości (korpus z lufą),
 • 3 metry wysokości,
 • i ponad 3,7 metrów szerokości (na gąsienicach bojowych).

Najmocniejszą stroną niemieckiego giganta, determinującą jego wielkość, było olbrzymie działo o długości około 6,4 metra i kalibrze 88 mm (8,8 cm KwK 43 L/71). Armata czołgowa była skonstruowana na bazie działa przeciwlotniczego Flak 41. Tego typu broń przeciwpancerną montowano także w niemieckich niszczycielach czołgów Nashorn. Ponadto Tygrys II charakteryzował się bardzo dobrą celnością i prostotą obsługi armaty.

Parametry i wyposażenie Panzerkampfwagen VI B Tiger II (wieża Henschel):

 • Masa bojowa czołgu Panzerkampfwagen VI B Tiger II wynosiła ponad 69,5 tony.
 • Silnik benzynowy o mocy 700 KM i skrzyni z 8 biegami do przodu i 4 biegami wstecznymi, pozwalał rozwijać prędkość:
  • od 14-20 km/h w terenie
  • do 35-38 km/h na drodze
 • Zasięg czołgu wynosił od 80 km (w terenie) do 120 km (drogą).
 • Przedni pancerz miał grubość 15 cm, pancerz wieży miał grubość 18 cm.
 • Maksymalny zasięg działa 8,8 cm KwK 43 L/71 wynosił 3800 metrów.
 • Dodatkowe uzbrojenie w postaci 2 lub 3 karabinów maszynowych MG 34 i wyrzutni Nahverteidigungswaffe.
 • Komin powietrzny pozwalający pokonywać przeszkody wodne o głębokości 4 metrów.

Tygrys II i problemy olbrzyma na froncie

Niemiecki olbrzym był czołgiem niezwykle wytrzymałym i niszczycielskim. Niestety jego rozmiary stanowiły spory problem mobilny. Pomimo tego, że Tygrys II został wyposażony w mechanizm różnicowy pozwalający na skręcanie pojazdu w miejscu, czołg miał trudności w poruszaniu się po wąskich przesmykach. Również wiele mostów, przez które musiał przejechać, wymagało wcześniejszego wzmocnienia. Problemem na froncie była również awaryjność maszyny – zwłaszcza skomplikowanej skrzyni biegów i bardzo duże spalanie, które wynosiło ponad 500 litrów na 100 km.

Historia z COBI. Panzerkampfwagen VI B Tiger II – największy czołg II wojny światowej - zdjęcie w treści artykułu

Model klockowy Panzerkampfwagen VI B Tiger II od COBI

Czołg Panzerkampfwagen VI B Tiger II to jeden z najciekawszych pojazdów II wojny światowej, który stanowi nie lada gratkę dla miłośników militariów i modeli klockowych. Panzerkampfwagen VI Ausf. B Königstiger od COBI to wyjątkowy zestaw, złożony z aż 1000 elementów.

Gotowy model Tygrysa II mierzy 35 cm długości, 12 cm wysokości i 12,5 cm szerokości. Wyposażyliśmy go w świetnie odwzorowany silnik, otwierane włazy, obracające się gąsienice, ruchome działo, dwóch niemieckich czołgistów oraz szereg ciekawych akcesoriów, co gwarantuje świetną zabawę. Model prezentuje się niezwykle efektownie, a jego składanie to prawdziwa frajda!

Najnowsze