Historia z COBI. Panzerkampfwagen VI B Tiger II – największy czołg II wojny światowej
Niemiecka myśl technologiczna, która napędzała przemysł zbrojeniowy w czasie II wojny światowej, była imponująca. Nowoczesne uzbrojenie III Rzeszy stało na bardzo wysokim poziomie, co pozwoliło jej uzyskać przewagę w pierwszych latach wojny. Wśród pojazdów bojowych, które zasługują na szczególną uwagę, znajduje się Panzerkampfwagen VI B Tiger II, czyli największy i najcięższy czołg, jaki brał udział w II wojnie światowej.
Panzerkampfwagen VI B Tiger II miał zostać następcą ciężkich czołgów PzKpfw VI Tiger (określanych jako Tiger I), produkowanych od 1942 do 1944. Pierwsze Tygrysy budziły prawdziwy postrach wśród sił alianckich – wszystko za sprawą olbrzymiej siły rażenia i skuteczności w walce na większe dystanse. Ich liczba nie była jednak zbyt przytłaczająca. Niemcy wyprodukowali bowiem zaledwie 1355 egzemplarzy. Z tego też powodu stanowiły one raczej wsparcie niemieckiej armii, niż jej znaczącą część - jeśli wziąć pod uwagę, że walczyła na wielu frontach rozmieszczonych na dwóch kontynentach.
Tygrys II, czyli narodziny Königstiger
Model Panzerkampfwagen VI Ausf. B Tiger II (Sd.Kfz.182) miał być jeszcze bardziej wytrzymały i skuteczny, co odzwierciedlało jego potoczne określenie Königstiger, tłumaczone jako Tygrys Bengalski lub Tygrys Królewski. W efekcie zaprojektowany przez firmę Henschel czołg okazał się najcięższym i największym czołgiem, jakim walczono w czasie II wojny światowej.
Produkcja tych wyjątkowych pojazdów pancernych, przypadająca na lata 1944-1945, nie przebiegała jednak bezproblemowo. Bombardowanie fabryki w Kassel i przechylanie się szali zwycięstwa na stronę aliantów pozwoliło na stworzenie zaledwie 487 sztuk Tygrysa II. Dla przykładu w latach 1944-45 ZSRR wyprodukowało ponad 22,5 tysiąca sztuk T-34-85.
Konstrukcja i wyposażenie Panzerkampfwagen VI B Tiger II
Tygrys II w wersji z wieżą Henschel (pierwsze 50 czołgów wyprodukowano z wieżą zaprojektowaną przez Porsche) był czołgiem stworzonym dla 5-osobowej załogi.
- Mierzył ponad 10 metrów długości (korpus z lufą),
- 3 metry wysokości,
- i ponad 3,7 metrów szerokości (na gąsienicach bojowych).
Najmocniejszą stroną niemieckiego giganta, determinującą jego wielkość, było olbrzymie działo o długości około 6,4 metra i kalibrze 88 mm (8,8 cm KwK 43 L/71). Armata czołgowa była skonstruowana na bazie działa przeciwlotniczego Flak 41. Tego typu broń przeciwpancerną montowano także w niemieckich niszczycielach czołgów Nashorn. Ponadto Tygrys II charakteryzował się bardzo dobrą celnością i prostotą obsługi armaty.
Parametry i wyposażenie Panzerkampfwagen VI B Tiger II (wieża Henschel):
- Masa bojowa czołgu Panzerkampfwagen VI B Tiger II wynosiła ponad 69,5 tony.
- Silnik benzynowy o mocy 700 KM i skrzyni z 8 biegami do przodu i 4 biegami wstecznymi, pozwalał rozwijać prędkość:
- od 14-20 km/h w terenie
- do 35-38 km/h na drodze
- Zasięg czołgu wynosił od 80 km (w terenie) do 120 km (drogą).
- Przedni pancerz miał grubość 15 cm, pancerz wieży miał grubość 18 cm.
- Maksymalny zasięg działa 8,8 cm KwK 43 L/71 wynosił 3800 metrów.
- Dodatkowe uzbrojenie w postaci 2 lub 3 karabinów maszynowych MG 34 i wyrzutni Nahverteidigungswaffe.
- Komin powietrzny pozwalający pokonywać przeszkody wodne o głębokości 4 metrów.
Tygrys II i problemy olbrzyma na froncie
Niemiecki olbrzym był czołgiem niezwykle wytrzymałym i niszczycielskim. Niestety jego rozmiary stanowiły spory problem mobilny. Pomimo tego, że Tygrys II został wyposażony w mechanizm różnicowy pozwalający na skręcanie pojazdu w miejscu, czołg miał trudności w poruszaniu się po wąskich przesmykach. Również wiele mostów, przez które musiał przejechać, wymagało wcześniejszego wzmocnienia. Problemem na froncie była również awaryjność maszyny – zwłaszcza skomplikowanej skrzyni biegów i bardzo duże spalanie, które wynosiło ponad 500 litrów na 100 km.
Model klockowy Panzerkampfwagen VI B Tiger II od COBI
Czołg Panzerkampfwagen VI B Tiger II to jeden z najciekawszych pojazdów II wojny światowej, który stanowi nie lada gratkę dla miłośników militariów i modeli klockowych. Panzerkampfwagen VI Ausf. B Königstiger od COBI to wyjątkowy zestaw, złożony z aż 1000 elementów.
Gotowy model Tygrysa II mierzy 35 cm długości, 12 cm wysokości i 12,5 cm szerokości. Wyposażyliśmy go w świetnie odwzorowany silnik, otwierane włazy, obracające się gąsienice, ruchome działo, dwóch niemieckich czołgistów oraz szereg ciekawych akcesoriów, co gwarantuje świetną zabawę. Model prezentuje się niezwykle efektownie, a jego składanie to prawdziwa frajda!
-
Kalendarz premier na wrzesień '24
10 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: Czołg Cromwell Mk. IV – mobilność i siła ognia
Cromwell Mk. IV, znany także jako Cruiser Tank Mk VIII, był jednym z najważniejszych brytyjskich czołgów średnich, używanych podczas II wojny światowej. Wprowadzony do służby w 1943 roku, szybko stał się kluczowym elementem brytyjskich i sojuszniczych sił zbrojnych na różnych frontach, a zwłaszcza w Europie.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na sierpień '24
13 minut czytaniaWięcej