Historia z COBI. Samolot F-16, czyli multitasking w siłach powietrznych!
Amerykański myśliwiec F-16 to wielozadaniowa maszyna, którą można zaliczyć do jednych z najbardziej udanych konstrukcji w historii lotnictwa. Już od ponad 40 lat z powodzeniem pełni swoją służbę, będąc jednym z najliczniej wyprodukowanych myśliwców na świecie – ponad 4500 sztuk, wchodzących w skład zbrojnych sił powietrznych aż 26 krajów – w tym również Polski. Co dokładnie czyni samolot F-16 tak wyjątkowym?
Nie ma żadnych wątpliwości, że samolot F-16 to jeden z najpopularniejszych myśliwców wielozadaniowych na świecie i znajduje się na wyposażeniu sił powietrznych między innymi takich krajów jak: USA, Izrael, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Belgia, Norwegia, Holandia, Dania, Korea Południowa czy Polska (pierwsze egzemplarze użytkowane od 2006 roku). Myśliwiec został opracowany z uwzględnieniem realizacji różnych misji, stając się niezwykle uniwersalną maszyną wielozadaniową. Za jego popularnością przemawia również nowoczesna konstrukcja i stosunkowo niska cena zakupu F-16 oraz jego użytkowania.
Początki amerykańskiego samolotu F-16
Genezą powstania F-16 były doświadczenia amerykańskie zdobyte przede wszystkim w trakcie wojny w Wietnamie, która pokazała zapotrzebowanie na lekki, wielozadaniowy myśliwiec o elastycznym charakterze. Koncepcja ta została opracowana już w latach 60. XX wieku, a do jej realizacji doszło w latach 70. Prototyp samolotu F-16 został oblatany w 1974 roku. Po wprowadzeniu modyfikacji trafił do produkcji seryjnej w 1976 roku.
Samolot F-16 na froncie!
Pierwsze bojowe wykorzystanie myśliwca F-16 miało miejsce w 1981 roku. Samoloty zostały użyte przez siły powietrzne Izraela w czasie ataku na reaktor atomowy Osirak w Iraku. Najliczniejszy udział myśliwców F-16 miał natomiast miejsce w czasie realizacji operacji „Pustynna Burza”. W której wzięło udział 249 maszyn. Samoloty były również używane w czasie wojny libańskiej, operacji „Iracka Wolność” i wielu innych akcjach oraz walkach.
Przy czym warto zaznaczyć, że samolot F-16 to nadal otwarty projekt, który przez ostatnie 40 lat był ciągle modyfikowany i unowocześniany, co z myśliwca 4 generacji pozwala go zaliczać do generacji 4,5. Myśliwiec F-16 jest obecnie produkowany przez amerykański koncern zbrojeniowy, firmę Lockheed Martin.
Co ciekawe, samolot F-16 ma przydomek Fighting Falcon, co w tłumaczeniu oznacza Walczący Sokół. W Polsce zyskał jednak ksywkę Jastrząb, żeby nie mylić go z wielozadaniowym śmigłowcem Sokół. Amerykańscy piloci mówią na niego Viper (Żmija), a wszystko przez wygląd jego dziobu, który przypomina głowę węża.
Wielozadaniowy samolot F16 może być wykorzystywany m.in. do:
- atakowania celów naziemnych
- walki powietrznej
- przenoszenia bomb
- eskortowania bombowców
- przeprowadzenia rozpoznania
Na tym jednak nie koniec, co jeszcze potrafi legendarna F-16?
Osiągi i wyposażenie F-16
Tym, co czyni samolot F-16 wyjątkowym to fakt, że jest to pierwszy myśliwiec, w którym zastosowano technologię fly-by-wire, czyli elektroniczny system sterowania, zastępujący tradycyjny system mechanicznych cięgien i układów hydraulicznych. Ponadto samolot F-16 jest znany ze swojej zwrotności oraz osiągania bardzo wysokich prędkości, przekraczających dwukrotnie prędkość dźwięku (ponad Mach 2).
Myśliwiec F-16 produkowany jest w wielu różnych wersjach – w tym 6 podstawowych. Na uwagę zasługuje przede wszystkim podział na:
- myśliwce jednoosobowe
- myśliwce dwuosobowe
Inne parametry techniczne F-16:
- Zasięg na jednym zbiorniku – 3200 km
- Prędkość:
- maksymalna 2146 km/h
- przelotowa 1000 km/h
- minimalna 230 km/h
- wznoszenia 254 km/h
- Pułap: 15 240 m
- Uzbrojenie:
- Działko – 1 szt. M61 Vulcan
- Pociski rakietowe o różnym kalibrze – 34 szt.
- Uzbrojenie bombowe – 34 szt.
- Broń jądrowa – 4 szt.
Wyjątkowa zwrotność F-16 umożliwia mu realizację wielu spektakularnych manewrów lotniczych z przeciążeniem 9 g, które są niewykonalne dla wielu innych myśliwców, zalicza się do nich między innymi manewr Flat Spin, Cobra czy J-turn.
Klockowe modele samolotu F-16 od COBI
W klockowej ofercie COBI dostępne są aż 3 modele samolotu F-16, są to:
- samolot F-16 C Fighting Falcon w barwach sił powietrznych USA – 415 elementów
- samolot F-16 C Fighting Falcon w barwach polskich sił powietrznych – 415 elementów
samolot F-16 D Fighting Falcon w barwach amerykańskich sił powietrznych – 410 elementów
Wszystkie modele zostały wykonane w skali odwzorowania 1:48!
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej