Hobby dla dziecka w wieku szkolnym

30.03.2018
4 minuty czytania
Hobby dla dziecka w wieku szkolnym

O tym ile zalet ma hobby wiedzą wszyscy pasjonaci, którzy mają swojego tzw. konika. Takie zamiłowanie do czegoś pozwala na długoterminową realizację zainteresowań i jeśli wciągniemy w ten świat nasze pociechy, wyświadczymy im olbrzymią przysługę. Jaką pasją warto zarażać dziecko w wieku szkolnym?

W tym okresie życia dzieci stają się już w pełni autonomicznymi jednostkami, które mają już sporo do powiedzenia i uważają się prawie że za dorosłych. Jest to również czas, gdy bardzo łatwo zaszczepić w nich pasję, która ma szansę pozostać z nimi na całe życie.

Oczywiście warto brać tutaj pod uwagę naturalne predyspozycje naszej pociechy, dzięki czemu hobby będzie współgrało z jego predyspozycjami i zainteresowaniami. Bo pasją może być zarówno tworzenie (malowanie, pisanie), jak i kolekcjonowanie czy wykonywanie określonych czynności, takich jak uprawianie sportów, taniec czy podróżowanie. Niektóre z nich są na szczęście uniwersalne i mogą sprawić satysfakcję praktycznie wszystkim dzieciom, a nie wymagają od nich jakichś indywidualnych umiejętności.

Modele budowane z klocków konstrukcyjnych

Ciekawą formą hobby jest budowanie różnego rodzaju modeli samochodów, statków, samolotów czy innych pojazdów. Materiały, z których są one tworzone, mogą być przeróżne, od tworzyw sztucznych, tekturowych, przez drewno po klocki konstrukcyjne. Te ostatnie to strzał w dziesiątkę! Większość dzieci uwielbia bawić się klockami, a możliwość połączenia zabawy nimi z tworzeniem interesujących modeli, które może zbierać, poszerzając tym samym swoją kolekcję, jest idealnym sposobem na rozpoczęcie przygody z prawdziwą pasją.

Sprawdzą się tutaj doskonale tematyczne zestawy klocków konstrukcyjnych Cobi. A znajdziemy w nich m. in. takie modele jak:

  1. PZL.37B Łoś - polski średni bombowiec
  2. T-34/85 M 1944 - czołg sowiecki
  3. FSO 125p 1.5 ME

Hobby dla dziecka w wieku szkolnym - zdjęcie w treści artykułu

Cobi Factory SA, Pilgrim Ship Mayflower, 6+ Zobacz produkt

Pasja kolekcjonowania figurek

Kiedyś chłopcy kolekcjonowali figurki ołowianych żołnierzyków. Gdy udało się uzbierać całą armię, można było toczyć prawdziwe bitwy z kolegami. Dzisiaj istnieje wiele różnego rodzaju figurek akcji, w tym oczywiście czołowe miejsce zajmują figurki bohaterów filmowych, które cieszą się wśród dzieci szczególną popularnością. Warto wspierać zainteresowanie nimi, ponieważ takie zajęcie jest idealnym sposobem na spędzanie wolnego czasu i poznanie smaku realizowania swoich pasji.

Takie hobby jest przy tym niezwykle uniwersalne, bo świetnie sprawdza się zarówno w przypadku chłopców, jak i dziewczynek. Również pod względem wieku jest tutaj duże pole manewru, ponieważ na rynku zabawek dostępne są zarówno figurki dedykowane dla młodszych, jak i dla starszych dzieci.

Cztero, czy ośmiolatkowie mogą zbierać figurki przedstawiające bohaterów bajek, takich jak Świnka Peppa czy Psi Patrol. A większe dzieci mogą zbierać figurki swoich ulubionych postaci z filmów o Spider Manie, Power Rangers czy z Gwiezdnych Wojen. Co ciekawe wiele zestawów tematycznych umożliwia późniejszą zabawę figurkami, która jest zorganizowana w specjalne gry, zarówno zręcznościowe, jak i edukacyjne.

Hobby dla dziecka w wieku szkolnym - zdjęcie w treści artykułu nr 1

TM Toys, Świnka Peppa Auto Peppy + Figurka, 3+

Pierwsze hobby naszych pociech nie musi być wyjątkowo wybitne. Ważne, aby pozwalało na realizację zainteresowań dziecka i stanowiło fajną rozrywkę. A z czasem z pozoru prosta pasja, może zamienić się w naprawdę ciekawe i rozwijające zajęcie. Niech wszystko jednak przebiega swoim naturalnym torem i pamiętajmy – hobby ma być przede wszystkim przyjemne!

Najnowsze