Jak ćwiczyć z dzieckiem koncentrację?

13.08.2017
4 minuty czytania
Jak ćwiczyć z dzieckiem koncentrację?

W dzisiejszych czasach wiele dzieci ma problemy z koncentracją. Spowodowane jest to przede wszystkim olbrzymią ilością bodźców, które w dzisiejszych czasach oddziałują na zmysły naszych pociech. Problemy z koncentracją najczęściej wiążą się niestety z późniejszymi kłopotami w szkole, dlatego już od najmłodszych lat warto pomagać dziecku w ćwiczeniu koncentracji. Jest na szczęście na to kilka sprawdzonych sposobów, nie tylko łatwych, ale o przyjemnych. Oto one.

Puzzle dla dzieci zamiast telewizora

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że młody wzrok dziecka nie jest przystosowany do oglądania szybko zmieniających się obrazów na ekranie monitora lub komputera. W związku z tym dzieci, zwłaszcza te najmłodsze powinny mieć naprawdę minimalny kontakt z tego typu urządzeniami. Zamiast siedzieć godzinami przed telewizorem warto na przykład poukładać puzzle dla dzieci. Jest to doskonała rozrywka także dla dorosłych, a przy okazji jest wręcz niezastąpiona jeśli chodzi o trening koncentracji.

Jak ćwiczyć z dzieckiem koncentrację? - zdjęcie w treści artykułu

Puzzle 3D Myszka Miki 72 el., 4+

Wybieraj tylko kreatywne zabawki

Wybierając zabawki dla maluchów trzeba zwrócić uwagę na kreatywne zabawki. Nic dziwnego, że zamiast stojącej na półce figurki dziecko woli poruszające się postaci w telewizorze. Ale można temu zaradzić jeśli do zabawek dla dzieci podejdzie się z większym skupieniem. Na rynku mamy do wyboru wiele ciekawych, kreatywnych zabawek, które sprawią, że dziecko rozwinie swą kreatywność, a przy okazji także nauczy się cierpliwości oraz skupienia i koncentracji.

Jak ćwiczyć z dzieckiem koncentrację? - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Zestaw Kreatywny Sew Cool, 6+

Odpowiednio dobieraj zabawki dla najmłodszych

Warto także skupić się wybierając zabawki dla najmłodszych, ponieważ dziecko ćwiczy koncentrację już od najwcześniejszych lat swojego życia. W sklepach kupić można specjalne zabawki, przeznaczone dla konkretnego wieku dziecka. Należy zwracać na to uwagę, bowiem w danym roku życia dziecko przyswaja konkretne umiejętności. Prawidłowe dobranie zabawek dla najmłodszych sprawi, że zabawa będzie rzeczywiście nauką, a nie zajęciem, które powtarza się bezmyślnie. W ćwiczeniu koncentracji u młodszych dzieci świetnie pomóc mogą przeróżne klocki, układanki i zabawki polegające na dopasowywaniu do siebie elementów.

Jak ćwiczyć z dzieckiem koncentrację? - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Drewniane klocki ABC, 12M+

Chcąc ułatwić dzieciom start w szkole należy zadbać o ich koncentrację. Trzeba jednak mieć na uwadze, że same zabawki mogą nie być wystarczające. Jeśli chcemy, by dziecko lepiej się koncentrowało, wskazane jest aby poświęcić mu jak najwięcej czasu, obserwując jak długo jest w stanie skupić się na danej rzeczy i próbując zachęcać je do kontynuowania czynności, które szybko się znudziły. 

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej