Jak i kiedy uczyć dziecko oszczędności?

30.10.2017
4 minuty czytania
Jak i kiedy uczyć dziecko oszczędności?

Wychowanie dziecka nie jest proste i wiąże się z olbrzymią odpowiedzialnością. Jakby nie było, rodzice nie tylko muszą opiekować się swoimi dziećmi, ale równocześnie powinni je przygotować do pełnej samodzielności w dorosłym życiu. Jedną z najbardziej przydatnych współcześnie umiejętności jest oszczędność i gospodarność. Jak skutecznie wpoić je dziecku?

Oszczędzanie sprawia problem wielu dorosłym, łatwo więc sobie wyobrazić jak dużym wyzwaniem jest dla dziecka nauczenie się, że w życiu nie można mieć wszystkiego i należy umieć oszczędzać oraz racjonalnie zarządzać posiadanymi zasobami. W jaki sposób można nauczyć malucha tej trudnej sztuki?

Gry planszowe, czyli prosto i skutecznie

Gry planszowe mają szereg zalet. Uczą logicznego myślenia, zdrowej rywalizacji, spostrzegawczości, ale jednocześnie mogą uczyć także oszczędzania. Wystarczy spośród setek dostępnych na rynku propozycji wybrać odpowiednią grę, by dziecko poprzez zabawę poznało, czym jest oszczędzanie i dlaczego trzeba umieć odpowiednio gospodarować pieniędzmi.

Niewątpliwą zaletą takiej formy nauki oszczędzania jest fakt, że jest to dla dziecka przyjemnością, nie zauważa ono nawet, że świetnie się bawi, a jednocześnie nabywa bardzo ważnych zdolności, które w przyszłości znacząco ułatwią mu życie.

Jak i kiedy uczyć dziecko oszczędności? - zdjęcie w treści artykułu

Trefl, W domu i przedszkolu Gra Trefl, 4+

Modna lalka kosztuje

Dziecko do pewnego momentu nie zdaje sobie sprawy, że nie można mieć wszystkiego, co tylko przyjdzie mu do głowy. Co zrobić, jeśli w supermarkecie mimo umowy, że może dostać tylko jedną zabawkę, maluch urządza scenę rodem z dramatu, domagając się kupna niemal wszystkiego?

Najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa i uświadomienie mu, że modna lalka czy nowy samochodzik są kosztowne, a pieniądze nie spadają z nieba, a są wynikiem pracy i licznych wyrzeczeń.

Trzeba również być konsekwentnym i zakupić tylko jedną, wcześniej ustaloną rzecz. A jeśli dziecko chce więcej? Warto zaopatrzyć malucha w skarbonkę, do której będzie mógł odkładać pieniądze na wymarzoną zabawkę. Gdy już uzbiera potrzebną kwotę, zakup sprawi mu dużo satysfakcji, a przy okazji zrozumie, że sztuka oszczędzania jest w życiu bardzo potrzebna, a przy tym najzwyczajniej opłacalna, bo można dzięki temu zyskać coś, na czym nam zależy.

Jak i kiedy uczyć dziecko oszczędności? - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Mattel, Na Czerwonym Dywanie Black Label BCP86, 3+

Zabawki dla dzieci, które uczą oszczędzania

Dobrym sposobem, by dziecko poznało, czym jest oszczędzanie, jest wyposażenie go w takie zabawki, które mu to ułatwią. Jakie są możliwości z tym zakresie? Garnki zliczające wrzucane do środka klocki, zabawkowe kasy fiskalne, bankomaty, elektroniczne skarbonki, to tylko niektóre z dostępnych obecnie propozycji.

Takie zabawki dla dzieci nie tylko przyniosą dużo radości, ale też rozwiną jego umiejętności w zakresie logicznego myślenia, kojarzenia i wreszcie liczenia oraz gospodarowania pieniędzmi.

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej