Jak obudzić w dzieciach miłość do książek?
Wpojenie dzieciom miłości do książek to coś niezwykle cennego, z czego będą mogły czerpać garściami przez całe swoje dorosłe życie. Jak to zrobić, aby uniknąć dziecięcego zniechęcenia i dlaczego czytanie książek jest takie wartościowe?
W dobie internetu i telewizji książki narażone są na olbrzymią konkurencję. Czytanie wymaga przecież o wiele więcej wysiłku niż patrzenie w ekran. Jednak z drugiej strony satysfakcja, jaką z niego będzie czerpać maluch, jest proporcjonalnie większa. I już to czyni wczesną naukę czytania wartą zachodu.
Co istotne, czytanie pozytywnie wpływa na zdolności komunikacyjne dzieci, powiększa ich zasób słów, a przy okazji poprawia koncentrację, rozbudowuje wyobraźnię i przede wszystkim jest doskonałym sposobem na nudę i relaks jednocześnie. Jak widać, wszechstronny rozwój naszych pociech zapewniają nie tylko zabawki edukacyjne czy zabawki naukowe, ale także książki! Jak zatem sprawić, by dzieci je pokochały?
Lisciani Giochi, Carotina laboratorium 50 gier, 3+
Wspólne czytanie
Najlepszym wstępem do zaszczepienia w dzieciach miłości do książek jest wspólne czytanie. Dla maluchów, które nie znają jeszcze literek, taki codzienny rytuał będzie niezwykle cenny z kilku powodów. Po pierwsze jest to wspólnie spędzony czas z bliska osobą. Po drugie fabuła książki pozwala ćwiczyć maluchowi wyobraźnię. A po trzecie czytanie przez rodzica buduje z czasem w dziecku chęć samodzielnej nauki czytania.
Czytanie dzieciom bajek jest jednym z najbardziej naturalnych sposobów na wprowadzenie ich w magiczny świat książek. Dzieci mają w ten sposób niezwykle pozytywne skojarzenia z samymi książkami, których czytanie jest dla nich nie tylko interesujące, ale także najzwyczajniej w świecie przyjemne.
Wybieraj książki atrakcyjne dla dzieci
Oczywiście kluczową kwestią w doborze książek, jest przede wszystkim ich odpowiednie dopasowanie zarówno pod względem przedziału wiekowego, jak i indywidualnych zainteresowań dziecka. Rynek książek dla najmłodszych jest dzisiaj naprawdę bardzo bogaty. Bez problemu można znaleźć zarówno tradycyjne bajki, znane nam z dzieciństwa, jak i książki bazujące na historiach bohaterów współczesnych kreskówek, takich jak np. Psi Patrol, Pingwiny z Madagaskaru czy Świnka Peppa.
TM Toys, Świnka Peppa Kemping + Figurki, 3+
Dziewczynki uwielbiające lakę Barbie również mogą poczytać o jej przygodach. Natomiast chłopcy pasjonujący się samochodzikami i pojazdami z pewnością zafascynowani będą książką opowiadającą o bohaterach animowanego filmu pt. Auta. Nieco większe szkraby można zarazić pasją czytania poprzez różnego rodzaju magazyny dla dzieci.
Jeśli nasz maluch jest miłośnikiem klocków konstrukcyjnych czy zabawek interaktywnych, to nie lada gratką będzie dla niego dwutygodnik Zabawa z Cobi, w którym znajdzie opisy poszczególnych zestawów klockowych oraz innych zabawek. Magazyn jest bogato ilustrowany i pisany prostym językiem, co sprawia, że łatwo się go czyta, a przy okazji jest atrakcyjny dla najmłodszych pod względem wizualnym.
Moose, Tuluś - mój wymarzony szczeniaczek, 4+ Zobacz produkt
Miłością do czytania warto zarażać dziecko od najmłodszych lat, ponieważ niesie ona ze sobą same zalety. Na pewno nasze dzieci będą nam za to wdzięczne i kiedyś same będą mogły przekazać miłość do książek własnym pociechom.
-
Kalendarz premier na październik '24
17 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: Śmigłowiec CH-47 Chinook – ikona wojskowego lotnictwa transportowego
Śmigłowiec CH-47 Chinook, nazywany „latającym bananem”, to prawdziwa legenda wojskowego lotnictwa transportowego. Jego nietypowa konstrukcja i wyjątkowe możliwości sprawiają, że od ponad sześciu dekad pozostaje ważnym elementem wyposażenia armii na całym świecie. I nic nie zapowiada, by miało się coś w tym względzie zmienić - Chinook utrzymuje się na czołowej pozycji wśród śmigłowców transportowych, spełniając wymagania współczesnych misji wojskowych.4 minuty czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: Czołg T-72 – potężna siła radzieckich wojsk pancernych
T-72 to radziecki czołg, który od pojawienia się w latach 70. stał się ważnym elementem potencjału sił pancernych wielu państw, nie tylko Związku Radzieckiego. Dzięki wyjątkowo solidnej konstrukcji, niezawodności, a także licznym modyfikacjom, czołg T-72 przetrwał próbę czasu. Zdolność do adaptacji do zmieniających się wojennych warunków sprawia, że wciąż jest on ceniony na polu walki, będąc istotnym wsparciem dla wojsk w szeregu krajów.5 minut czytaniaWięcej