Jak odkryć talent u swojego dziecka?
Talent jest wyjątkowym uzdolnieniem w jakiejś dziedzinie. Każdy rodzi się z pewnymi uwarunkowaniami, które są jego słabszymi i mocniejszymi stronami. Jeśli dany talent zostanie w porę dostrzeżony, wtedy można go rozwijać z korzyścią dla dziecka. Jak odkryć prawdziwy talent u swojej pociechy?
Dyskretna obserwacja malucha
Nie ma innej metody na odkrycie talentu u malucha niż jego wnikliwa obserwacja. Tylko tak można wyłapać sygnały o tym, że dziecko wykazuje w jakimś kierunku większe zdolności. Ogólne rozeznanie w tym, co sprawia mu przyjemność i przychodzi z łatwością, nie powinno być trudne. W wieku przedszkolnym ujawniają się już uzdolnienia matematyczne, językowe, baletowe czy muzyczne.
Często dzieci bardzo wcześnie zaczynają przejawiać swoje zainteresowania i szczególne uzdolnienia. Jeśli mamy do czynienia z małym humanistom czy naukowcem, będzie on zarzucał nas pytaniami zaskakująco dojrzałymi. Zdarza się, że dwulatek płynnie czyta, czterolatek potrafi rozłożyć na części i sprawnie złożyć skomplikowane mechanizmy, a sześciolatek ogrywa wszystkich w szachy.
Talentów jest wiele i mają różne zastosowanie. Ważne jest, aby umożliwić dziecku jego swobodny rozwój. Dobrze jest zatem wiedzieć, w jakim aspekcie nasz maluch przejawia większe uzdolnienia. Jest to o tyle ważne, że często może pozwolić zrozumieć, dlaczego w czymś innym sobie nie radzi.
Pułapki talentu, na które trzeba uważać
Niestety czasami jest tak, że dziecko uzdolnione wręcz wybitnie w jednym kierunku, z innymi rzeczami kompletnie sobie nie radzi. I tak dochodzimy do sytuacji, gdy pięciolatek potrafi wykonywać skomplikowane zadania matematyczne w pamięci, a nie umie sam się ubrać czy zawiązać sobie butów.
Dlatego w przypadku wybitnie uzdolnionych dzieci, które często mają problem w odnalezieniu się wśród swoich rówieśników i poradzeniu z własnymi emocjami, konieczne jest wsparcie psychologa, który podpowie, jak takiego małego geniusza rozwijać w zharmonizowany i bezpieczny dla niego sposób.
Sprawdź, jakie zabawki kreatywne budzą uwagę dziecka
Wracając do odkrywania talentu, przydatne w tym zadaniu są zabawki kreatywne, które pozwalają sprawdzić, w jakim kierunku zmierzają zainteresowania dziecka i jak radzi sobie z wykonywaniem ulubionych czynności. W przypadku niektórych talentów musimy obserwować zachowania malucha i to, w jaki sposób lubi się bawić najbardziej.
- Mały matematyk – dzieci uzdolnione matematycznie będą szukały zabawek, które pozwolą im na zabawę liczbami. Zwykłe liczydło może być dla nich prawdziwym artefaktem.
- Artysta plastyk – jeśli nasz maluch za sprawą zestawu Spray Art po prostu znika w krainie swoich fantazji i ogólnie uwielbia malować, wycinać i tworzyć, to może być oznaka, że wykazuje talent twórczy. Podobnie jak dzieci uwielbiające bawić się Sew Cool do kreatywnego szycia. Jeśli widzimy, że dziecko ma duże zdolności manualne, to warto je pielęgnować. Pomogą w tym zabawki kreatywne, które mają za zadanie rozwijać tego typu talenty.
- Muzyk – umiejętność bezbłędnego wybijania rytmu usłyszanej piosenki i zamiłowanie do słuchania muzyki i grania na prowizorycznych instrumentach to widoczna oznaka talentu muzycznego. W takiej sytuacji warto podarować dziecku jakiś zabawkowy instrument typu Keyboard Psi Patrol, Gitara elektryczna Psi Patrol i sprawdzić, jakie znajdzie zastosowanie. Jeśli faktycznie maluch wykaże umiejętności muzyczne, można pomyśleć nad jakimś prawdziwym instrumentem i już całkiem poważną nauką gry.
- Technik – w rozwoju talentu technicznego niezastąpione są klocki konstrukcyjne. Jeśli nasza pociecha potrafi tworzyć nieszablonowe konstrukcje z zestawu Creative Power, a serie Mała Armia WW2 przerabia na zupełnie inne, oryginalne budowle, to znaczy, że mamy do czynienia z małym konstruktorem, który może okazać się w przyszłości cenionym architektem lub budowniczym wynalazcą.
- Humanista – małych humanistów z reguły interesują zabawki naukowe, które pozwalają zgłębiać im fascynujące obszary wiedzy.
- Sportowiec - dzieci wykazujące talent sportowy będą wulkanami energii, uwielbiającymi rywalizację i aktywność fizyczną.
- Aktor – do uzdolnień i predyspozycji, które warto w dziecku rozwijać, zalicza się również talent aktorski. Maluch w takiej sytuacji wykazuje umiejętność naśladowania innych, ma żywą mimikę i potrafi doskonale odgadywać emocje innych. Uwielbia się przebierać i odgrywać różne scenki.
- Przywódca – talent przywódczy nie koniecznie musi oznaczać małego tyrana, a raczej malucha, który jest nad wiek dojrzały, opiekuńczy i wykazuje się odpowiedzialnością i stanowczością w swoich decyzjach.
- Pisarz – mały pisarz niekoniecznie musi wcześnie nauczyć się pisać. O wiele ważniejsza jest tutaj fantazja. Jeśli nasz maluch lubi tworzyć niesamowite opowieści. Wymyśla alternatywne zakończenia bajek i odznacza się wybujałą wyobraźnią, to możliwe, że rośnie nam w domu przyszły autor poczytnych bestselerów.
Każde dziecko w mniejszym lub większym stopniu przejawia talent w jakiejś dziedzinie. I nawet jeśli nie jest wybitny, to warto go rozwijać. Ważne jest, aby robić, to rozsądnie i bez wywierania na dziecku presji. Przy takim delikatnym i pielęgnacyjnym podejściu, maluch w przyszłości zbierze owoce swojego rozwijanego talentu i naszego wsparcia.
-
Kalendarz premier na wrzesień '24
10 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: Czołg Cromwell Mk. IV – mobilność i siła ognia
Cromwell Mk. IV, znany także jako Cruiser Tank Mk VIII, był jednym z najważniejszych brytyjskich czołgów średnich, używanych podczas II wojny światowej. Wprowadzony do służby w 1943 roku, szybko stał się kluczowym elementem brytyjskich i sojuszniczych sił zbrojnych na różnych frontach, a zwłaszcza w Europie.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na sierpień '24
13 minut czytaniaWięcej