Jak pomóc dziecku z zasypianiem?
Ciągłe odwlekanie pójścia do łóżka, niechęć do samodzielnego spania w pokoju, a nawet płacz i panika dziecka przed snem, to scenariusze odgrywające się w wielu domach. Co jest przyczyną kłopotów z zasypianiem u najmłodszych i jak rodzice mogą im zaradzić?
Większość dzieci w pewnym okresie życia zaczyna mieć problemy z zaśnięciem. Z reguły jest to zjawisko przejściowe, które wynika tak naprawdę z rozwoju malucha. Niesie on bowiem ze sobą wiele zmian, na które dziecko może reagować stresem, ponieważ jakby nie było, dopiero poznaje świat i rządzące nimi prawa, a tym swoje własne emocje i lęki.
Bezsenność u dzieci może być spowodowana również nadmiarem przeżyć w ciągu dnia lub innymi nagłymi zmianami w jego życiu np. przeprowadzką, narodzinami rodzeństwa itp. Inną przyczyną problemów z zaśnięciem może być zbyt wybujała wyobraźnia, która sprawia, że maluch po prostu boi się zostać samo w pokoju.
Codzienny rytuał usypiania
Dzieci lubią stabilność i poczucie ciągłości. Dlatego jedną ze skutecznych metod walki z problemami z zaśnięciem jest wprowadzenie stałego rytuału, który będzie skutecznie usypiał dziecko. Taki rytuał to nic skomplikowanego, a istnieje olbrzymie prawdopodobieństwo, że dzięki niemu nasz maluch spokojnie odpłynie w objęcia Morfeusza. Na czym może on polegać?
Świetnie sprawdzi się tutaj czytanie dziecku na dobranoc bajek lub śpiewanie kołysanek. Ważne, aby taki wstęp do snu odbywał się codziennie. Taka rutyna działa na malucha jak balsam, który łagodzi napięcia czy stres zgromadzony w ciągu dnia.
Ważne jest również, by dziecko przed zaśnięciem było już w miarę wyciszone, dlatego wszystkie aktywne zabawy czy sprzątanie zabawek, a także oglądanie telewizji musi być zakończone na kilkadziesiąt minut przed porą snu.
Co istotne, jeśli maluch boi się ciemności, pozostawmy zapaloną lampkę nocną, która sprawi, że dziecko będzie czuło się w pełni bezpiecznie. Nie próbujmy na siłę zmuszać malca do spania po ciemku.
chicco - Artsana, Owieczka z lampką nocną - niebieska, 0+
Przytulanka do snu
Dodatkowym sposobem, który sprawdza się u większości dzieci, jest przytulanka do snu. Doskonale nadają się do tego maskotki czy lalki, które i tak bardzo często odgrywają rolę najlepszych przyjaciół naszych pociech.
Miękka maskotka z ulubionej kreskówki malca, takiej jak np. Secret Life of Pets lub owieczka Timmy albo ukochana lalka Bonny Baby mogą być wiernymi towarzyszami nie tylko dziennych zabaw, ale także nocnego odpoczynku. Dziecko mogąc się przytulić do swojej ulubionej zabawki, będzie czuć się o wiele bardziej komfortowo. Dlatego, jeśli nasza pociecha nie chce się rozstać ze swoją laką czy maskotką w łóżku, nie rozdzielajmy ich i pozwólmy na wspólny sen, a nawet zachęcajmy do tego.
Pamiętajmy jednak o tym, aby zawsze utulić dziecko do snu i dać obowiązkowego buziaka. Jeśli jeden rodzic nie może tego zrobić, drugi musi go zastąpić. Ważne, by ktoś z bliskich uwieńczył dzień przytuleniem malucha i okazaniem mu miłości.
W trakcie usypiania dziecka sami również musimy zachować spokój, ponieważ każdy maluch jest wrażliwy na emocje i na pewno nasze zdenerwowanie udzieli się i jemu, niwecząc wszystkie nasze wysiłki i powodując kolejne problemy z jego zaśnięciem.
Spin Master, Maskotka Secret Life of Pets, 4+ Zobacz produkt
-
Kalendarz premier na wrzesień '24
10 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: Czołg Cromwell Mk. IV – mobilność i siła ognia
Cromwell Mk. IV, znany także jako Cruiser Tank Mk VIII, był jednym z najważniejszych brytyjskich czołgów średnich, używanych podczas II wojny światowej. Wprowadzony do służby w 1943 roku, szybko stał się kluczowym elementem brytyjskich i sojuszniczych sił zbrojnych na różnych frontach, a zwłaszcza w Europie.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na sierpień '24
13 minut czytaniaWięcej