Jak powiedzieć dziecku NIE?

09.07.2017
3 minuty czytania
Jak powiedzieć dziecku NIE?

Wychowanie dzieci nie jest ani kwestią prostą, ani tym bardziej oczywistą. Choć powstało na ten na ten temat sporo książek oraz poradników w innych formach, rodzice każdego dnia spotykają się z jakimś dylematem, dotyczącym spraw wychowawczych. Jednym z najtrudniejszych dla opiekunów jest mówienie dziecku NIE. Jak nauczyć się tej trudnej sztuki? Jak odmawiać dziecku, by nas rozumiało i nie próbowało postawić na swoim?

Wytłumacz dlaczego trzeba schować klocki

Warto pamiętać o tym, że w przypadku dzieci szczególnie nie sprawdza się metoda "nie, bo nie". Jeśli chcemy, by dziecko nas nie tylko rozumiało, ale przede wszystkim miało do nas szacunek, powinniśmy zawsze wytłumaczyć mu dlaczego jest tak, a nie inaczej. Oczywiście nie wszystko da się wytłumaczyć tak samo jak dorosłej osobie, jednak można dobrać słowa odpowiednie do wieku dziecka. Nigdy nie powinniśmy pozostawiać dzieci bez tłumaczenia dlaczego należy zrobić daną rzecz w określony sposób. Jeśli na przykład nie chcemy, by zabawki dla dzieci zajmowały pół pokoju, po prostu wyjaśnijmy maluchom, że sprzątanie po nich jest męczące, a nadepnięcie na niektóre zabawki może być wyjątkowo bolesne.

Zawsze mów, nigdy nie krzycz!

Najgorszą rzeczą, jaką można zrobić próbując powiedzieć dziecku, że nie może czegoś dostać lub zrobić jest mówienie podniesionym głosem lub krzyk. Okazując swoje nerwy sprawiamy, że dziecko również zaczyna się denerwować, a to jak dobrze wiemy nie sprzyja żadnemu dialogowi. Jeśli więc czujemy, że zaczynamy się denerwować, a z rozmową możemy jeszcze chwilę poczekać, koniecznie weźmy do ręki klocki lub inne ulubione zabawki, by chwilę oderwać się od tematu i wrócić do niego gdy wszyscy będą już spokojni i odprężeni.

Zabawki edukacyjne mogą pomóc

Warto także zwrócić uwagę na niektóre zabawki edukacyjne i gry dla dzieci. W odmawianiu dziecku mogą szczególnie sprawdzić się gry edukacyjne o jasno określonych, dokładnych regułach. W ten sposób dziecko nauczy się, że nie wszystko może być zawsze tak, jak ono chce, a zasady czy reguły wcale nie muszą być nieprzyjemne. Czasem wręcz są warunkiem naprawdę dobrej zabawy. Pamiętajmy jednak, że tego typu gry sprawdzają się najlepiej, gdy gra w nie cała rodzina.

Jak powiedzieć dziecku NIE? - zdjęcie w treści artykułu

Grzybobranie w Zielonym Gaju, 4+
Podstawową jednak zasadą odmawiania dzieciom jest umiejętność traktowania ich w bardzo podobny sposób, jak dorosłych. My również nie lubimy, gdy zakazy które obowiązują są dla nas niezrozumiałe i nie mają sensu. Nie ma się więc co dziwić, że dzieci nie akceptują reguł, których najzwyczajniej w świecie nie rozumieją.

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej