Jak rozwijać wyobraźnię dzieci w wieku wczesnoszkolnym?
Troszcząc się o nasze dzieci, uczymy je kolejnych umiejętności. Wiemy, jak ważne jest, aby nauczyły się liczyć, czytać, rozpoznawać kolory, a nawet mówić w kilku językach obcych. Tymczasem wielu z nas zapomina o tym, co jest niemniej ważne, czyli o wyobraźni.
Podpowiadamy jak rozwijać wyobraźnię malucha w wieku przedszkolnym, sprawiając tym samym, że dziecięcy świat będzie ciekawszy i po prostu piękniejszy.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dzieci do uruchomienia swojej fantazji zmuszane były okolicznościami. W sklepach nie można było kupić wszystkiego, a czarodziejską różdżką stawał się zwykły kawałek patyka. Dzisiaj to w dużej mierze od rodziców zależy, czy ich pociecha będzie kreatywna, ponieważ wybór pobudzających tę zdolność środków, jest olbrzymi.
Nie stawiaj tylko na oczywiste zabawki
Najmniej wysiłku od rodziców wymaga kupno lalki, samochodu czy misia. Tak oczywiste zabawki również rozwijają wyobraźnię dziecka, jednak nie aż w takim stopniu, jak mogą to czynić inne. Jakie?
Prawda jest taka, że najlepiej jednak gdy postawimy również na zabawki kreatywne oraz zabawki interaktywne. Dajemy w ten sposób szansę na to, aby nasza pociecha wyszła poza utarte schematy. Tym, co polecić można każdemu dziecku, są bez wątpienia klocki. Uruchamiają one nie tylko wyobraźnię, ale korzystnie wpływają również na rozwój koordynacji wzrokowo – ruchowej.
Cobi Factory SA, 650 Klocków Mix, 5+ Zobacz produkt
Ciekawą propozycją jest również zestaw startowy Oonies – magiczne baloniki. Z napompowanych baloników dziecko może samodzielnie tworzyć najróżniejsze figurki, dekoracje i przeróżne kompozycje. Ograniczeniem jest tylko jego fantazja. W zestawie znajduje się pompka, baloniki, łączniki, przyssawki oraz dodatkowe akcesoria.
Moose, Zestaw uzupełniający Oonies, 6+ Zobacz produkt
Nie zapominaj o czytaniu książek
Nic tak nie rozwija wyobraźni, jak czytanie. Dlatego rodzic, który chce, aby jego dziecko było naprawdę kreatywne, powinien zaopatrzyć się w solidną liczbę książek dla dzieci. Warto pamiętać o tym, że lektura przenosi dziecko do najróżniejszych krain i pozwala spędzić czas w Stumilowym Lesie czy oddać się zabawom z Świnką Peppą. Wybierając lekturę, należy uwzględnić wiek malucha, a także jego indywidualne cechy charakteru i upodobania. Jeśli dziecko jest lękliwe i wycofane, lepiej nie czytać mu opowieści o strasznych smokach ziejących ogniem.
Własne opowieści
Świetną zabawą, którą można zaproponować dziecku zawsze i wszędzie jest snucie własnych opowieści. Kiedyś, gdy umiejętność czytania była rzadko spotykana, a książki były niezwykle drogie, właśnie tak rozwijano w dzieciach wyobraźnię. Dzisiaj również mama bądź tata mogą spróbować tej metody. Opiekun zaczyna historyjkę, a maluch wymyśla ciąg dalszy.
Rodzice, którzy zdecydują się włączyć dziecko do takiej zabawy, mogą być naprawdę zaskoczeni tym, jak niecodzienne przygody potrafi tworzyć ich pociecha. Jeśli maluchowi zabraknie pomysłów, zawsze możemy mu podpowiedzieć.
Przedstawione propozycje to zaledwie jedynie część tego, co pomaga kształtować dziecięcą wyobraźnię. Sposobów na to jest zdecydowanie więcej. Postaramy się je przybliżyć w kolejnych wpisach.
-
Kalendarz premier na wrzesień '24
10 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: Czołg Cromwell Mk. IV – mobilność i siła ognia
Cromwell Mk. IV, znany także jako Cruiser Tank Mk VIII, był jednym z najważniejszych brytyjskich czołgów średnich, używanych podczas II wojny światowej. Wprowadzony do służby w 1943 roku, szybko stał się kluczowym elementem brytyjskich i sojuszniczych sił zbrojnych na różnych frontach, a zwłaszcza w Europie.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na sierpień '24
13 minut czytaniaWięcej