Jak spędzać długie zimowe wieczory?

21.11.2017
4 minuty czytania
Jak spędzać długie zimowe wieczory?

Oglądanie filmów czy granie w gry komputerowe w czasie długich zimowych wieczorów, to obecnie najpopularniejsze formy rozrywki naszych pociech. Jednak nie powinno tak być i warto przynajmniej w kilka wybranych dni wprowadzić inne zajęcia, które wpłyną pozytywnie na rozwój naszych dzieci, a przy okazji wzmocnią więzy rodzinne.

Oczywiście oglądanie filmów i bajek czy granie w odpowiednio dobrane dla dzieci oraz ich wieku gry komputerowe nie jest czymś z gruntu złym. Jednak rodzice nie mogą dopuścić, by taki sposób spędzania czasu podczas zimowych wieczorów stał się jedynym sposobem.

Biorąc pod uwagę dość długi okres trwania zimy, postarajmy się urozmaicić ten czas dzieciom i zadbajmy o to, by zimowe siedzenie przed monitorem czy telewizorem nie weszły im za bardzo w krew. Jak to zrobić?

Zabawy dla całej rodziny

Jedną z najdoskonalszych form rozrywek dla wszystkich domowników może być gra dla całej rodziny. Jest to nie tylko wspaniały relaks i zabawa, ale również świetna okazja do budowania trwałych i bliskich relacji pomiędzy wszystkimi domownikami.

Wiadomo, że nie codziennie będziemy mieli czas i chęć na tego typu zabawę, ale nawet dwa wieczory w tygodniu urozmaicone za pomocą gier dla całej rodziny, czy to planszowych takich jak np. Monopol, Santiago, Chińczyk czy drużynowych typu Kalambury, rozruszają nasze dzieciaki i dostarczą im dużej dawki radości. A co można zaplanować w inne dni?

Jak spędzać długie zimowe wieczory? - zdjęcie w treści artykułu

Hasbro, Monopoly Warszawa Retro, 8+

Coś na pobudzenie kreatywności

Bardzo często dzieci w czasie zimy stają się znudzone i drażliwe. Nie ma w tym nic dziwnego, dorosłych również często dotyka chandra spowodowana brakiem słońca i typową, niekorzystną aurą. W tym czasie naszym pociechom przyda się coś, co pozwoli im rozruszać swoje umysły i skutecznie przepędzi zimową ospałość.

Doskonale sprawdzą się w tym zabawki kreatywne, pozwalające dziecku na swobodne wyrażania siebie i folgowania swojej wyobraźni. Z reguły są to różnego rodzaju wieloelementowe zestawy umożliwiające dzieciom tworzenie, układanie, lepienie, malowanie itd. Do popularnych zabawek kreatywnych można zaliczyć np. koralikowe zestawy Beados, kostki piksele Qixels czy np. piankolina lub ciastolina.

Jak spędzać długie zimowe wieczory? - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Moose, B-Sweet Cukierkowy Sklepik Beados, 4+

Rozrywka dla każdego – małego i dużego!

Jeszcze innym urozmaiceniem zimowych wieczorów są ponadczasowe puzzle. Co by nie powiedzieć, to spośród wielu form zabawy i rozrywki, tylko one pozwalają zarówno na wspólną zabawę, jak i na samodzielne układanie.

Popularność i uniwersalność puzzli wynika z tego, że można w łatwy sposób dostosować ich trudność, wielkość i liczbę elementów do wieku dziecka. Dodatkowym plusem jest niewygórowana cena zestawów puzzli oraz ich olbrzymi wybór. Puzzle są idealnym sposobem na zabawę i rozwijanie umiejętności zapamiętywania, kojarzenia, logicznego myślenia, a w przypadku mniejszych dzieci to również ćwiczenie precyzji ruchów i chwytność paluszków.

Dorośli również uwielbiają puzzle i uczucie satysfakcji towarzyszące wpięciu ostatniego elementu. I co istotne, po wieczorach spędzonych na ich układaniu, zostanie pamiątka w postaci ułożonego wspólnie z dziećmi obrazka, który zawsze można oprawić i powiesić na ścianie.

Jak spędzać długie zimowe wieczory? - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Trefl, Puzzle Słoneczna Toskania 1000 el., 12+

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej