Jak uczyć dziecko angielskiego?

14.11.2017
4 minuty czytania
Jak uczyć dziecko angielskiego?

Język angielski to najbardziej popularny język, za pomocą którego można się porozumieć praktycznie wszędzie. Co ciekawe inicjując naukę swojej pociechy jeszcze przed 3 rokiem życia, mamy sporą szansę, że nasze dziecko zostanie w pełni dwujęzyczne, niezależnie od tego, czy my władamy tym językiem.

Oczywiście mając na myśli naukę, nie chodzi od razu o posyłanie malucha na kurs językowy czy zmuszanie go do wkuwania na pamięć angielskich słówek. Nauka języka angielskiego dziecka powinna przebiegać podobnie jak nauka języka rodzimego, czyli całkowicie naturalnie i w jak najbardziej przyjemny dla niego sposób.

Warto wiedzieć również o tym, że rozpoczynając naukę języka obcego przed 10 rokiem życia, nasze dziecko ma szansę na pełne przyswojenie wymowy. Dzieje się tak, ponieważ do tego wieku narządy mowy są jeszcze bardzo elastyczne, przez co mogą bez problemu dostosować się do charakterystycznych dla danego języka dźwięków, których nie ma w języku polskim.

Wracając jednak do sposobów nauki języka angielskiego, jak skutecznie i bezstresowo możemy wprowadzić drugi język do życia naszego malucha?

Anglojęzyczne bajki, filmy i książki

Dzisiaj bez problemu zaopatrzymy nasze dzieci w anglojęzyczne bajki czy filmy. Internet stworzył wręcz nieograniczony dostęp do tego typu materiałów, który jest praktycznie darmowy. Jest to niezwykle przyjemny sposób na osłuchanie się z językiem. Dodatkowo bajki dla najmłodszych posiadają łatwe słownictwo, które nasza pociecha bardzo szybko sobie przyswoi.

Czytanie książek w języku angielskim pełni podobną funkcję. Starszym dzieciom można kupić ciekawe książki z łatwym tekstem, tak by same mogły uczyć się czytać w obcym języku. Równocześnie warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju dziecięce wierszyki i piosenki, których można dziecko nauczyć na pamięć, zachęcając do ich śpiewania czy recytacji.

Nauka angielskiego poprzez grę i zabawę

Do nauki języka angielskiego świetnie nadają się różnego rodzaju gry planszowe i gry edukacyjne, takie jak np. English Memos, gdzie maluch musi dopasować kartonik z obrazkiem przedstawiającym jakąś rzecz do drugiego kartoniku z jej angielską nazwą.

Jest to idealny sposób do nauki języka dla większego grona dzieciaków, który pozwala na błyskawiczne poznanie anglojęzycznego słownictwa i przy okazji wyśmienitą zabawę.

Jak uczyć dziecko angielskiego? - zdjęcie w treści artykułu

Trefl, English Memos, 3+

Interaktywne zabawki naukowe

Doskonałym rozwiązaniem są również dwujęzyczne interaktywne zabawki naukowe, takie jak np. laptop dwujęzyczny Smily Play, który zawiera liczne gry umożliwiające naukę literek, cyferek, kształtów i wielu innych ważnych umiejętności. Dzięki temu nasza pociecha może równocześnie uczyć się tego wszystkiego zarówno w języku polskim, jak i w angielskim.

Jak uczyć dziecko angielskiego? - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Smily Play, Laptop dwujęzyczny Smily Play, 3+

Decydując się na wprowadzenie drugiego języka do życia naszego dziecka, musimy koniecznie pamiętać o tym, by nie robić nic na siłę. Dzieci z natury są ciekawe i niezwykle łatwo wchłaniają wiedzę, jednak najlepiej, jeśli jest to proces naturalny i przebiega według indywidualnych możliwości każdego maluszka.

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej