Jak widzi małe dziecko?

02.04.2017
3 minuty czytania
Jak widzi małe dziecko?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, a w dzisiejszych czasach, gdy z każdej strony bombardują nas reklamy, kolorowe afisze i migające obrazy z ekranów telewizyjnych czy komputerów, jest on szczególnie ważny. Jako dorośli jesteśmy przyzwyczajeni do ogromu obrazów, jakie nas otaczają, jednak małe dzieci mogą czuć się nieco zagubione w tej kalejdoskopowości. Jak wobec tego widzą małe dzieci?

Rozwijający się wzrok dziecka

W pierwszych miesiącach życia wzrok maluszka jest jeszcze bardzo słabo rozwinięty. Na początku niemowlę widzi ostro jedynie na odległość 20-30 cm, czyli taką, która pozwoli mu rozpoznać twarz mamy podczas karmienia. Początkowo maluch nie rozróżnia także kolorów, jego świat jest po prostu czarno-biały. Z czasem małe dziecko uczy się nie tylko wyostrzania wzroku na różnią odległość, ale także zauważa kolory, rozpoznaje kształty i potrafi dopasować do siebie takie same elementy.

Co zagraża rozwojowi wzroku u dziecka?

Oczy małego dziecka to bardzo delikatny narząd. Szczególnie w pierwszych latach życia warto zwrócić uwagę na to na co i w jaki sposób patrzy nasza pociecha. Niestety coraz częściej chcąc nakarmić malucha lub zająć go czymś przez jakiś czas,  rodzice decydują się włączyć małemu dziecku telewizor lub bajkę na komputerze. Jest to wyjątkowo zły nawyk, który skutkować może bardzo poważnymi konsekwencjami, w tym trwałym uszkodzeniem wzroku maluszka. Wzrok małych dzieci jest jeszcze zupełnie nieprzystosowany do oglądania migających obrazów na świecącym ekranie. Warto także pamiętać, by w letnich miesiącach zabezpieczyć wzrok naszego malucha przed bezpośrednim wpływem ostrego słońca.

Jak wspomóc wzrok dziecka?

Rozwijający się wzrok malucha można w rozmaity sposób wspierać, szczególnie jeśli myślimy o kilkuletnich dzieciach, które już uczą się rozpoznawać kolory i kształty oraz dopasowywać do siebie pasujące elementy. Szczególnie pomocne w tym okresie mogą być kolorowe klocki oraz rozmaite gry, polegające na dopasowywaniu do siebie elementów, takie jak puzzle czy różnego rodzaju układanki logiczne dla maluchów. Młodsze dzieci z pewnością ucieszą się na kolorowe, duże klocki, które można grupować według kolorów, natomiast starszym dzieciom przydadzą się już kredki i flamastry. Warto zadbać o to, by nie tylko występowały one w szerokiej gamie barw, ale także posiadały różną grubość, którą dziecko nauczy się rozpoznawać.

Jak widzi małe dziecko? - zdjęcie w treści artykułu

Trefl, Zosia pośród drzew - Color puzzle 20 el., 4+

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej