Kłótnia o zabawki? Wiemy, jak temu zaradzić

30.08.2017
3 minuty czytania
Kłótnia o zabawki? Wiemy, jak temu zaradzić

Czy to w szkole, przedszkolu czy w domu, tam gdzie jest więcej niż jedno dziecko, zdarzają się, przynajmniej od czasu do czasu, kłótnie o zabawki. Nic dziwnego, że tak się dzieje, skoro nawet dorosłym, nauczonym norm i zachowań społecznych, zdarza się od czasu do czasu o różne rzeczy pokłócić. Na szczęście na dziecięce konflikty o zabawki istnieje kilka sprawdzonych sposobów. Oto niektóre z nich.

Samochody dla chłopców - lepiej mieć kilka sztuk

Podstawowym powodem kłótni o zabawki jest ich ilość. Są takie zabawki, którymi maluchy szczególnie nie lubią się dzielić i w przypadku których najlepsza zabawa jest właśnie wtedy, gdy każde dziecko ma swoją własną zabawkę. Samochody dla chłopców są tak fascynujące także dlatego, że zdarzają im się czasem wypadki i zderzenia z innymi autami. Podobnie ma się sprawa, jeśli chodzi o lalki dla dziewczynek. Można łatwo uniknąć kłótni między dziećmi, jeśli każda dziewczynka na czas zabawy będzie miała swoją lalkę.

Kłótnia o zabawki? Wiemy, jak temu zaradzić - zdjęcie w treści artykułu

Samochód kabriolet, 4+

Gry rodzinne - czyli dla wszystkich

Świetnym sposobem na uniknięcie kłótni o zabawki jest również umiejętny dobór zabawek. Jeśli nie chcemy, aby dzieci sprzeczały się o zabawki, warto zaproponować im na przykład gry rodzinne, czyli takie zabawki, którymi wręcz trzeba bawić się wspólnie i którymi tylko wspólna zabawa przynosi naprawdę dużo radości. Kiedy już z jakiegoś powodu wybuchnie pomiędzy maluchami konflikt, warto im także zaproponować jakąś wspólną grę, na przykład na świeżym powietrzu. Wspólne kopanie piłki pomoże szybko odpędzić myśli najmłodszych od powstałego konfliktu.

Kłótnia o zabawki? Wiemy, jak temu zaradzić - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Zgadnij Kto To? Reprezentacja Polski PZPN, 3+

A może wymiana?

Jeśli w miejscu, gdzie bawią się dzieci nie ma dostępu do więcej niż jednej zabawki danego typu, zawsze można także zaproponować maluchom wymianę. To proste rozwiązanie wbrew pozorom przypada do gustu także dzieciom, bo dla nich wymieniać się jest po prostu fajnie. Niech więc maluch najpierw pobawi się traktorem, a za chwilę, jak jego kolega skończy, wymieni się z nim na ciężarówkę. Szybko może okazać się, że wymienianie się samo w sobie już stanowi fantastyczną zabawę.

Jednak bez względu na to, jaki sposób wybierzemy na rozwiązanie dziecięcych konfliktów o zabawki, warto zawsze wykorzystać tego typu sytuacje do pokazania dzieciom, jak ważne jest dzielenie się oraz jak jałowe i bezużyteczne są tak naprawdę kłótnie. Jeśli chcemy uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości, należy zawsze rozmawiać z maluchami o zaistniałej sytuacji. Dzięki temu, następnym razem dziecko być może zastanowi się dwa razy zanim wywoła poważny konflikt.

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej