Kolejny projekt Merkava Mk4
Pan Krzysztof ponownie postanowił podzielić się z nami swoimi zasobami. Tym razem zaprezentował modyfikację naszego czołgu Merkava. Niewielkie zmiany w kadłubie oraz całkiem nowa wieża, odpowiadają ostatniej wersji tego czołgu, czyli Mk4.
Merkawa Mk IV
Merkawa (z hebr. Rydwan) jest izraelskim czołgiem podstawowym produkowanym od 1979 roku. W wersji Mk IV jest produkowany od 2003 roku.
Czołg Merkawa wyróżnia się wśród innych czołgów podstawowych umieszczeniem przedziału silnikowego w przedniej części kadłuba po prawej stronie, przedziału kierowcy za silnikiem po jego lewej stronie, natomiast środkowa i tylna część czołgu zajęta jest przez przedział bojowy nakryty wieżą obrotową. Kształt wieży czołgu w kształcie długiego klina umożliwia rykoszetowanie pocisków i utrudnia jej trafienie. Wieża czołgu jest przesunięta do tyłu, dzięki czemu armata wystaje dużo mniej przed przednią krawędź kadłuba. Umożliwia też jazdę po nierównościach bez odwracania wieży do tyłu.
Merkawa posiada modułowy pancerz możliwy do wymiany poszczególnych elementów oraz modernizacji. Z boku czołgi Merkawa są chronione dodatkowo metalowymi fartuchami, chroniącymi główny pancerz przed pociskami kumulacyjnymi.
Czołg uzbrojony jest w armatę gładko lufową 120 mm, 1 karabin maszynowy kal. 7,62 mm (sprzężony z armatą) 2 przeciwlotnicze karabiny maszynowe FN MAG kal. 7,62 mm (zamocowane na wierzchu wieży) oraz moździerz kal. 60 mm do wystrzeliwania granatów dymnych, oświetlających lub odłamkowych wyrzutnia granatów dymnych.
Merkawa Mk 4 jest pierwszym w pełni cyfrowym czołgiem Cahalu. Wszystkie systemy elektroniczne, sensory i pokładowe komputery zostały spięte w sieć.
ms
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej