Maciek i jego projekty!
Za zgodą Maćka i jego taty publikujemy zdjęcia i opisy projektów inspirowanych naszą historią z okresu 1920 - 1939. 98% klocków użytych do budowy czołgu 10TP, tankietki i czołgu lekkiego pochodzi z zestawów Cobi. Maciek, który jest wielkim fanem naszych klocków wspólnie z kolegami chętnie się nimi bawi, przebudowuje, miesza zestawy i buduje dioramy wojenne.
1 projekt wzorowany na czołgu 10TP (fot. 2, 3, 4, 5, 6)
10 TP miał to być czołg szybki i z założenia miał móc jeździć bez gąsienic. Załoga składała się z czterech czołgistów pierwszy i jedyny prototyp został wyprodukowany w 1937. Podczas prób okazało się, że podwozie koło-gąsienicowe jest kłopotliwe i ma dużo usterek. Projekt przerwano na rzecz czołgu 14TP.
Uzbrojenie jego składało się z jednego działa przeciwpancernego Bofors kalibru 37mm i dwóch karabinów maszynowych kalibru 7,92mm. Problemem było zdobycie dla tego czołgu silnika o mocy 250KM, co ciekawe chcieliśmy zakupić silnik Maybacha od Niemców.
W kampanii wrześniowej został wysadzony, aby nie wpadł ręce wroga.
2 projekt wzorowany na czołgu TKS (fot. 7, 8, 9, 10)
TKS był tankietką zbudowaną na podwoziu TK3, w której unowocześniono układ jezdny, silnik, zmieniono opancerzenie i zainstalowano peryskop dowódcy. Był to lekki czołg zwiadowczy którego załoga składała się z kierowcy i strzelca-dowódcy. Pierwszy prototyp powstał w 1933 r. a produkcja masowa ruszyła w 1934 i zakończyła się w 1936 - wyprodukowano 280 egzemplarzy. Na początku 1939 postanowiono przezbroić 250 tankietek TK-3 i TKS z karabinu maszynowego Hotchkiss na najcięższy karabin maszynowy wz. 38FK o kalibrze 20 mm. Zdążono przerobić 23-25 tankietek do czasu rozpoczęcia kampanii wrześniowej.
Jedna z najbardziej znanych bitew z udziałem TKS-ów odbyła się 9 września w pobliżu wsi Albigowa, gdzie 101 kompania czołgów TKS przypuściła udany kontratakt na pozycje niemieckie, niszcząc trzy wrogie czołgi i zmuszając wroga do odwrotu.
3 projekt wzorowany na czołgach Wickers E z pojedynczą wieżą oraz 7TP (fot. 11, 12, 13)
Maciek i jego projekty!
ms
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej