Nauka przez zabawę

14.09.2017
4 minuty czytania
Nauka przez zabawę

Wielu nauczycieli, pedagogów i psychologów dziecięcych podkreśla, jak ważna w procesie nauki jest zabawa. Nic dziwnego, że tak jest. Stwierdzić mogą to również osoby dorosłe. Kiedy coś sprawia nam frajdę po prostu uczymy się szybciej niż gdy wykonujemy jakąś czynność pod przymusem i nie z własnej woli. Dlatego właśnie tak istotną rzeczą w wychowaniu dzieci jest nauka poprzez zabawę. Oto kilka najpopularniejszych zabaw, które doskonale rozwijają różne umiejętności dziecka.

Zabawki edukacyjne

Przyglądając się rynkowi zabawek, łatwo zauważyć, że coraz większą część stanowią zabawki edukacyjne. Świadczy to między innymi o tym, że jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że poprzez zabawę można uczyć się najszybciej. Wybierając zabawki edukacyjne warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wiek, dla którego są one przeznaczone. Zabawki edukacyjne mogą rozwijać spostrzegawczość, zdolność logicznego lub analitycznego myślenia i wiele innych umiejętności.

Nauka przez zabawę - zdjęcie w treści artykułu

Alexander, Sowa Mądra Głowa - Kasa Edukacyjna, 7+

Kolorowanki dobre na każdą okazję

Kolorowanki to niezwykle prosta, tania i dość poręczna zabawka. Kolorowanki i zestaw małych kredek zabrać można praktycznie wszędzie ze sobą. Jest to świetny sposób na spędzenie deszczowego popołudnia z dzieckiem. Kolorowanie rozwija wyobraźnię, ale przede wszystkim kształtuje kreatywność i zdolności manualne.

Puzzle dla młodego umysłu

Świetnym treningiem dla mózgu małego człowieka są puzzle. Ta jedna z najbardziej popularnych na świecie układanek rozwija w dzieciach umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczość, a także ćwiczy ich cierpliwość i pozwala nieco wyciszyć się. Mniejsze puzzle zabrać można ze sobą w podróż, dlatego warto, by znalazły się w każdym domu.

Nauka przez zabawę - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Trefl, Puzzle Princess 2w1, 3+

Gry rodzinne

Nauka poprzez zabawę to także gry rodzinne. Wiele z nich skonstruowanych jest w taki sposób, by nie nudziły się zarówno dzieci, jak i dorośli. Gry rodzinne rozwijają różne umiejętności. Mogą uczyć spostrzegawczości, refleksu, logicznego myślenia oraz analizowania, ale także pomagają przyswajać konkretną wiedzę z zakresu różnych dziedzin. Znajdziemy wśród nich ciekawe gry historyczne, językowe czy geograficzne.

Nauka przez zabawę - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Treft, Zwierzęta świata Gra Trefl, 4+

Warto także pamiętać o popularnych grach i zabawach znanych od wieków, takich jak szachy, warcaby czy gra na papierze państwa -
miasta. Nauką jest także spacer połączony z podziwianiem natury i rozpoznawaniem ziół oraz po prostu ciekawa rozmowa. Dobrze jest pokazywać dziecku, że z każdej sytuacji w życiu można nauczyć się czegoś ciekawego lub zdobyć jakąś potrzebną i pożyteczną umiejętność. Dziecko uczące się poprzez zabawę osiąga o wiele lepsze efekty w nauce niż dzieci przyswajające wiedzę jedynie z zeszytów.

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej