Negatywne skutki oglądania telewizji przez dzieci

28.02.2019
6 minut czytania
Negatywne skutki oglądania telewizji przez dzieci

Dzisiaj bowiem, po ponad 90 latach rozwoju telewizji wiemy już, czym się kończy jej nadmierne oglądanie. Szczególnie w przypadku małych dzieci, gdzie najnowsze badania wykazują szereg negatywnych skutków dla zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego, które wywołuje rozrywka przed telewizorem.

Telewizyjna niania – nie wszystko złoto...

Brak czasu – towaru deficytowego, zmusza nas do szukania optymalnych rozwiązań. A czy jest coś bardziej wygodnego i prostego niż posadzenie dziecka przed migającym telewizorem, aby móc zająć się szykowaniem obiadu, pracą czy innymi pilnymi obowiązkami. Przecież telewizja niejako do tego służy. A ponoć nawet rozwija i edukuje – tak sobie myślimy i uspokajamy nasze sumienie. Nic bardziej mylnego! Ta wspaniała telewizyjna niania, która co prawda zajmuje skutecznie uwagę dziecka, powoduje również szereg szkód w jego rozwijającym się umyśle.

Pozostawiając maluchy na pastwę szklanego ekranu, przyczyniamy się do zahamowania ich rozwoju. Badania naukowe przeprowadzone przez Amerykanów jasno wykazały, że problemy spowodowane przez nadmierne oglądanie telewizji, wpływają szkodliwie na rozwój wielu istotnych umiejętności malucha, co w przyszłości zaowocuje negatywnymi konsekwencjami. Brzmi to groźnie i niestety nie są to czcze pogróżki. A dzieci do 2 roku życia nie powinny oglądać telewizji wcale!

Często nie zdajemy sobie sprawy, że wystawiając swoje maluchy na kilkugodzinne ekspozycje telewizyjne, w postaci kreskówek i filmów dla dzieci, przyczyniamy się do zastopowania ich wielowymiarowego rozwoju. Jakie dokładnie są negatywne skutki oglądania telewizji?

Jak wpływa długie oglądanie telewizji na dziecko?

Częste i długie siedzenie przed telewizorem wywiera niezwykle szkodliwy wpływ na kondycję fizyczną, psychiczną i intelektualną malucha. Do najbardziej negatywnych skutków nadmiernego oglądania telewizji przez dziecko zaliczamy:

  • ograniczenie rozwoju wyobraźni i kreatywności maluchów,
  • otyłość, wady wzroku i wady postawy,
  • nadmierne pobudzenie emocjonalne przy słabej stymulacji intelektualnej,
  • zmęczenie i niechęć do podejmowania innego rodzaju aktywności,
  • zaburzenia rozwoju mowy i komunikacji społecznej,
  • uzależnienie od telewizji – jedno z pierwszych uzależnień dziecka.

Niestety, ale telewizja nie zachęca do myślenia. Jest to medium, które wspiera umysłowe lenistwo. Dziecko nie musi się wysilać, ponieważ wszystko dostaje na tacy. Dodatkowo telewizja nie wymaga kontrreakcji od malucha, a to z kolei wpływa na osłabienie funkcji mowy i ograniczenie zasobu słownictwa oraz na zaburzenia w budowaniu relacji interpersonalnych. A to nie wszystko! Innym olbrzymim problemem generowanym przez kreskówki z szybkimi sekwencjami scen są nadpobudliwość, słaba pamięć krótkotrwała i szwankująca koncentracja.

Sposoby na odciągnięcie dziecka od telewizora – gry planszowe i zabawki kreatywne

Wyłączenie telewizora może nie być takie proste, w przypadku maluchów, które od małego są nauczone błysku szklanego ekranu. Niezastąpionymi sprzymierzeńcami w przestawianiu dziecka na inną formę rozrywki będą zabawki kreatywne i gry planszowe. To one od wieków wychowywały pokolenia kreatywnych wynalazców, dzięki którym dzisiaj osiągnęliśmy technologiczne szczyty. Warto zatem korzystać ze sprawdzonych rozwiązań.

Gry planszowe i zabawki kreatywne warte uwagi:

  • puzzle – świetna rozrywka zarówno dla starszych dzieci (Cars, Księżniczki w ogrodzie), jak i młodszych (Big Puzzle, Puzzle Kolory Nauka i Zabawa),
  • klocki konstrukcyjne – zabawa i rozwój na najwyższym poziomie (Piraci, Mała Armia, Creative Power, Action Town),
  • rysowanki i wycinanki – kreatywność i doskonalenie umiejętności manualnych (Małe Pieczątki i Naklejki ze Zwierzętami, Domek do malowania z pieskiem, Piaskowe Malowanki),
  • tradycyjne gry planszowe – czyli public relations w dawnym stylu (Monopol, Chińczyk, Jaś i Małgosia),
  • nowoczesne zabawki kreatywne – rozwijanie umiejętności przez zabawę (Spray ART, Sew Cool, Beados – magiczne koraliki, Masy plastyczne).

Do wspólnej zabawy, która dostarczy maluchom nie tylko atrakcyjnej rozrywki, ale również niezbędnej do prawidłowego rozwoju emocjonalnego uwagi najbliższych, świetnie posłużą gry przeznaczone do zabawy w większym gronie.

Ciekawe gry rodzinne i towarzyskie:

Negatywne skutki oglądania telewizji przez dzieci - zdjęcie w treści artykułu

  • Grillowanie

Negatywne skutki oglądania telewizji przez dzieci - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Negatywne skutki oglądania telewizji przez dzieci - zdjęcie w treści artykułu nr 2

  • Fibber Kłamczuch

Negatywne skutki oglądania telewizji przez dzieci - zdjęcie w treści artykułu nr 3

Negatywne skutki oglądania telewizji przez dzieci - zdjęcie w treści artykułu nr 4

Początkowo może być trudno zachęcić malucha do nowej formy zabawy. Nie można się jednak poddawać. Chodzi tutaj przecież o dobro naszych dzieci i ich prawidłowy rozwój. Co prawda, świadomość rodziców rośnie w tym zakresie – 70 procent kontroluje już bowiem to, co oglądają ich pociechy. Warto jednak ciągle przypominać, że sama kontrola to nie wszystko, musimy bowiem do minimum ograniczać czas, jaki dzieci spędzają przed telewizorem, a w zamian oferować inne, zdrowsze i bardziej rozwojowe formy rozrywki.

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej