O czym marzą nasze dzieci?

03.12.2018
3 minuty czytania
O czym marzą nasze dzieci?

Marzenia naszych dzieci dzielą się na te uniwersalne i te całkowicie indywidualne, wynikające z charakteru naszej pociechy. Dzielą się również na marzenia dotyczące sfery emocjonalnej i takie, które mają zapewnić dzieciakom rozrywkę.

Zadaniem rodziców jest przywiązanie uwagi do wszystkich tych marzeń. Bo wszystkie marzenia rodzą się z potrzeby, których zaspokojenie daje dziecku radość. W spełnieniu dziecięcych marzeń niezbędna jest ich znajomość. Rodzice zbyt często nie słuchają swoich pociech i tak naprawdę nie wiedzą, czego pragnie ich dziecko.

Czasami zamiast nowej maskotki czy figurki, maluchowi potrzeba uwagi i wspólnie spędzonego czasu. A niekiedy właśnie wymarzony zestaw klocków będzie najwspanialszym prezentem, o jakim dziecko marzyło.

Jak rozpoznać, o czym marzy dziecko?

Dzieci lubią mówić o tym, co je aktualnie fascynuje. Często same oznajmiają dobitnie swoje marzenia, jednak robią to wtedy, gdy czują więź ze swoimi rodzicami. Gdy jednak komunikacja z dzieckiem z jakichś przyczyn jest zakłócona lub nasza pociecha jest wyjątkowo zamkniętym w sobie małym człowiekiem, nie obędzie się bez zaangażowania ze strony opiekunów w dociekanie, co jest jego prawdziwym marzeniem.

W takim celu warto przeprowadzać rozmowy i pytać się o to, czego dziecko chce, co by chciało robić i co sprawiłoby mu największą przyjemność. Może się okazać, że najbardziej chciałoby pójść na lody albo, że marzy mu się podróż do oceanarium, bo uwielbia Pingwiny z Madagaskaru czy inne morskie stworzenia.

Uwaga i czas, czyli najlepszy podarunek dla dziecka!

Najczęściej jednak przedmiotem dziecięcych marzeń jest miłość i uwaga najbliższych. To właśnie czas spędzony na wspólnej zabawie cieszy maluchów najbardziej. Nie bez przyczyny dzieciaki uwielbiają wspólne wycieczki i wyjazdy rodzinne, kiedy wyraźnie czują, że uwaga rodziców jest na nich cały czas skupiona. Mama i tata w końcu nie poświęcają się innym obowiązkom i mogą w pełni zająć się swoim maluchem.

Nie trzeba jednak zawsze organizować jakiegoś wyjazdu, żeby spędzać z dzieckiem czas. Równie dobrze można robić to w domowym zaciszu, a pomogą w tym:

Dzięki nim będziemy mogli spędzić z dzieckiem czas, a przy okazji zagwarantować sobie i jemu wspaniałą rozrywkę. Wspólne układanie klockowych konstrukcji może przemienić się w prawdziwą pasję. A zabawki kreatywne, takie jak ciastolina czy mokry piasek mogą sprawić frajdę nie tylko maluchowi. Wspólna zabawa to najcenniejsze chwile, które kiedyś będą wspaniałym wspomnieniem. Warto zatem spełniać marzenia dzieci, nie tylko te dotyczące zabawek, ale również te dotyczące poświęcanej mu uwagi.

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej