Od kiedy klocki dla dziecka? Jaki jest minimalny wiek do bezpiecznej zabawy klockami?

24.08.2022
5 minut czytania
Od kiedy klocki dla dziecka? Jaki jest minimalny wiek do bezpiecznej zabawy klockami?

Klocki to jeden z nieodłącznych elementów dziecięcej zabawy. Pierwsze pojawiają się bowiem już w niemowlęctwie. Są to zazwyczaj dość spore klocki, wykonane z lekkich materiałów, które mają za zadanie wspierać rozwój motoryki małej, a także pobudzać wrażliwość na kolory czy faktury. Nie są to jednak typowe klocki konstrukcyjne – te pojawiają się nieco później. Od kiedy klocki dla dziecka stają się doskonałym kompanem zabawy? Jaki jest minimalny wiek dziecka dla bezpiecznej zabawy klockami konstrukcyjnymi? I jak dopasować klocki COBI do wieku dziecka? Już wyjaśniamy!

Klocki dla niemowlaka

Różnego rodzaju klocki pojawiają się w życiu niemowlaka bardzo szybko. Rozradowani dziadkowie, ciocie i wujkowie zasypują maluszka masą prezentów, wśród których znajdują się także klocki. Nie zawsze są one przeznaczone dla tak małych dzieci, na szczęście maluchy rosną szybko i z czasem zabawa klockami konstrukcyjnymi będzie możliwa.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że małe dzieci nie mogą bawić się klockami przeznaczonymi dla starszych. Jest to dla nich niebezpieczne. Na rynku znaleźć można jednak specjalne klocki dla niemowlaków. Są one większe niż klocki konstrukcyjne, tak, aby maluch nie mógł ich połknąć. Ile musi mieć lat dziecko, aby mogło bawić się klockami konstrukcyjnymi?

Klocki konstrukcyjne dla 3-4 latków

Umowną granicą, która jest stosowana przez producentów klocków konstrukcyjnych, pozwalającą na bezpieczną zabawę, jest wiek powyżej trzeciego roku życia. Tym samym, najprostsze klocki konstrukcyjne są dostępne dla dzieci od 3 roku życia. W tym wieku maluch jest już całkiem rozumnym małym człowiekiem, który potrafi wykonywać polecenia i jeśli opiekunowie mu wytłumaczyli, wie, jakie zachowanie jest niedozwolone i może skończyć się krzywdą.

Dlatego z reguły trzylatek czy czterolatek bawi się już bardziej świadomie i uważnie, dlatego może już zacząć przygodę z klockami konstrukcyjnymi. Oczywiście nie wszystkie zestawy klockowe nadają się dla dzieci w wieku trzech i czterech lat. Trzeba bowiem pamiętać o stopniu trudności klocków. Na sam początek najlepiej wybierać mniejsze zestawy, inspirowane bohaterami dziecięcych bajek, które pozwolą maluchom złapać klockowego bakcyla.

Ciekawe zestawy klockowe dla dzieci w wieku 3-4 lat to:

Skoro już mniej więcej wiadomo, od kiedy klocki dla dziecka są dozwolone i na co warto postawić w pierwszej kolejności, to teraz pora na kolejną kwestię, czyli jak dopasować klocki konstrukcyjne do wieku dziecka?

Klocki konstrukcyjne dla większych dzieci

Klocki konstrukcyjne COBI, tak jak i inne zabawki dla dzieci, są podzielone nie tylko ze względu na kolekcje tematyczne, czy rodzaje konstrukcji, jakie za ich pomocą można stworzyć. Podział ten obejmuje też grupy wiekowe, dla których dedykowane są poszczególne zestawy klockowe.

W przypadku klocków konstrukcyjnych dla dzieci powyżej 5 roku życia podział ten dotyczy przede wszystkim stopnia trudności zestawu. I nie można bagatelizować tego faktu. Z drugiej strony przy wyborze konkretnego zestawu klockowego zawsze warto wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje dziecka do układania klocków. Przykładowo, jeśli wiemy, że poradzi sobie bez problemu z trudniejszym zestawem, to lepiej sprawić mu taki, niż jakiś prostszy, którego ułożenie będzie za łatwe i nie sprawi mu tyle satysfakcji, co trudniejszy zestaw. Co mamy do wyboru?

Przykładowe zestawy klockowe Cobi dla dzieci w wieku 5-8 lat:

Przykładowe zestawy klockowe Cobi dla dzieci powyżej 9 roku życia:

Oczywiście zestawy dla dzieci powyżej 9 roku życia obejmują również modele klockowe COBI, którymi pasjonują się nie tylko dzieci, ale również dorośli miłośnicy klocków konstrukcyjnych. Bo prawda jest taka, że klocki konstrukcyjne to jedna z nielicznych form dziecięcej zabawy, która może być równocześnie świetnym hobby dla dorosłych!

Najnowsze
  • Kalendarz premier na październik '24 Kalendarz premier na październik '24
    17 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: Śmigłowiec CH-47 Chinook – ikona wojskowego lotnictwa transportowego Historia z COBI: Śmigłowiec CH-47 Chinook – ikona wojskowego lotnictwa transportowego
    Śmigłowiec CH-47 Chinook, nazywany „latającym bananem”, to prawdziwa legenda wojskowego lotnictwa transportowego. Jego nietypowa konstrukcja i wyjątkowe możliwości sprawiają, że od ponad sześciu dekad pozostaje ważnym elementem wyposażenia armii na całym świecie. I nic nie zapowiada, by miało się coś w tym względzie zmienić - Chinook utrzymuje się na czołowej pozycji wśród śmigłowców transportowych, spełniając wymagania współczesnych misji wojskowych.
    4 minuty czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: Czołg T-72 – potężna siła radzieckich wojsk pancernych Historia z COBI: Czołg T-72 – potężna siła radzieckich wojsk pancernych
    T-72 to radziecki czołg, który od pojawienia się w latach 70. stał się ważnym elementem potencjału sił pancernych wielu państw, nie tylko Związku Radzieckiego. Dzięki wyjątkowo solidnej konstrukcji, niezawodności, a także licznym modyfikacjom, czołg T-72 przetrwał próbę czasu. Zdolność do adaptacji do zmieniających się wojennych warunków sprawia, że wciąż jest on ceniony na polu walki, będąc istotnym wsparciem dla wojsk w szeregu krajów.
    5 minut czytania
    Więcej