Pasja poskładana z klocków
Oto dzieło prawdziwego pasjonata. Brakuje słów przy dziełach jakie z klocków Cobi tworzy pan Dawid Licheniak. Twórca podzielił się z nami swoimi projektami, które nie mogą pozostać nieodkryte dla szerszej widowni. Przedstawiam repliki prawdziwych autobusów, marek Autosan, Man czy Solaris, stworzone przez pana Dawida.
Jak sam twierdzi „(…)moje hobby nie ogranicza się wyłącznie do konstruowania modeli z klocków, ale również rysuję oraz uwieczniam na fotografii takie pojazdy. Budowane przeze mnie modele to w większości właśnie autobusy i pociągi, dawniej konstruowałem nie tylko pojazdy, ale również domy, budynki, samochody, małe zakłady czyli wszystko to, czego można użyć do zabawy (np. ulica z przystankiem tramwajowym i kilkoma sklepami) (...)”
Mimo, że nie posiadamy takich zestawów w swoim asortymencie pan Dawid udowodnił, że kreatywność prawdziwych klockowych entuzjastów nie ma granic. Oto modele, które zostały zrodzone z autentycznej pasji.
Man NL313 – używany przez MZK Konin, barwy zostały zmodyfikowane (oryginalnie autobusy są czerwono-białe, a wersja pana Dawida jest niebieska z braku odpowiednich klocków).
A tu prawdziwy ManNL313:
Fotografie są również autorstwa pana Dawida Licheniaka.
Kolejny model to Man NL202 w barwach MZK Konin.
W oryginale wygląda tak:
Man Lion's City A21:
Prawdziwy:
Autosan H9-21 czyli rodzimej produkcji legendarny PKS. Autor sentymentalnie go wspomina po 3 latach przemieszczania się za pomocą takiego pojazdu do liceum. Popularny ze względu na swoją prostą konstrukcje i odporność na uszkodzenia podczas jazdy po naszych drogach. Warto zaznaczyć iż jest to firma z Sanoka a H9 używany był między innymi w Chinach, w niektórych państwach Afryki,w ZSRR itd. Jednym słowem, rozsławił na całym świecie polską markę Autosan. :)
Legendarny wóz w rzeczywistości:
Autobusy dawne z silnikiem z przodu:
Takie autobusy mogą przypominać z wyglądu amerykański autobus szkolny:
Autorski projekt autobusu Dawida Licheniaka „przedstawia autobusy miejskie o długości 12m,
konstrukcja wzorowana na pojazdach marki Man i Solaris jednak po znacznych przeróbkach - górna część przodu ma nawiązywać do starszych modeli autobusów oraz ma być wyznacznikiem dla przyszłych konstrukcji w celach poprawy aerodynamiczności”.
Obecnie Pan Dawid pracuje nad bardziej realistycznymi drzwiami oraz nad budową autobusu przegubowego, wzorowanego na autobusach wykorzystywanych przez MZK Konin.
Odjazdowe pomysły Pana Dawida Licheniaka piechotą nie chodzą :), ale każdy może się pobawić w kreatywne konstruowanie swoich własnych modeli dzięki klockom Cobi. Pan Dawid pasjonuje się autobusami i tworzy to co kocha. A Ty co byś stworzył? Jeżeli chcesz się podzielić swoimi konstrukcjami wyślij maila na adres: mojapasja@cobi.pl, w tytule napisz Moja Pasja z Klocków Cobi a być może to twoja pasja będzie tematem kolejnego artykułu.
Creative Power
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej