Pierwsze gry planszowe dla dzieci
Zabawki pełnią w życiu dziecka bardzo ważną rolę. Nie tylko umożliwiają mu przyjemne spędzenie czasu, ale przede wszystkim mocno stymulują jego mózg i ułatwiają mu wszechstronny rozwój. Rolą rodziców jest wybierać takie zabawki, które oprócz frajdy, dostarczą maluchowi także intelektualnych wyzwań i pomogą mu lepiej się rozwijać.
Jednym z najlepszych sposobów na stymulowanie rozwoju dziecka są gry planszowe. Wymagające koncentracji, skupienia, a często i współpracy w grupie pomagają poszerzyć zakres umiejętności z różnych dziedzin: od logicznego myślenia, przez wyobraźnię przestrzenną, po zdolność kooperacji i rozstrzygania konfliktów. Kiedy podsunąć pociesze pierwszą grę planszową i na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu?
Gry planszowe dla rodziny – sposób na wszechstronny rozwój
Nic tak nie stymuluje dziecięcego rozwoju jak czas spędzany na graniu w planszówki z rodzicami. Gry sprawiają dziecku przyjemność i pozwalają mu świetnie się bawić, jednocześnie wspierając rozwój kluczowych dla małego człowieka umiejętności.
Gry dla rodziny spajają bliskie sobie osoby i uczą lepszej komunikacji. Grając, lepiej się poznajemy, a istniejące między nami więzi zacieśniają się. Dziecko, które ma bliski kontakt z rodzicami i rodzeństwem, jest pewniejsze siebie, bardziej otwarte, łatwiej nawiązuje kontakty także z innymi ludźmi.
Podczas wspólnego grania w gry planszowe dziecko uczy się współpracować z innymi i poznaje zasady zdrowej konkurencji – te umiejętności przydadzą mu się również w dorosłym życiu. Podejmując intelektualne wyzwania, maluch kształci także umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczość, kreatywność. Zdobywa wiedzę o świecie i rozwija swoją kreatywność. Uczy się skupienia, koncentracji i cierpliwości. Naukowcy są zgodni co do faktu, że dobrze dobrane gry planszowe, stymulują mózg dziecka i pozytywnie wpływają na jego intelekt.
Monopoly Warszawa Retro, 8+
Jakie gry planszowe podsunąć dziecku?
Na rynku istnieje obecnie ogromny wybór gier planszowych dla dzieci. Rodzice znajdą w sklepach planszówki już dla trzylatków. Wybierając gry, zawsze należy zwrócić uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniu: dla dziecka w jakim wieku przeznaczona jest gra? ilu uczestników powinno brać w niej udział?
W przypadku małych dzieci najlepiej sprawdzą się gry dla rodziny. Obserwując rodziców czy starsze rodzeństwo, maluch nauczy się zasad gry i nauczy się niezbędnej na dalszym etapie cierpliwości.
Doskonałym stymulatorem dziecięcego rozwoju będą także puzzle dla dzieci. To zabawka, którą z powodzeniem możemy podarować już dwulatkowi – wystarczy wybrać opcję z niewielką ilością dużych elementów. Puzzle doskonale wspomagają kreatywność i logiczne myślenie. Uczą skupienia i koncentracji.
Scooby Doo Tam Jest! 3D puzzle 48 el., 3+
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej