Pierwsze puzzle dla dzieci
Puzzle to jedna z najbardziej uniwersalnych form rozrywki. Łączy ona pokolenia, uczy i rozwija, a przy tym sprawia prawdziwą frajdę. Wszystko to sprowadza się do tego, że naprawdę warto zaszczepić w dzieciach pasję układania puzzli już od najmłodszych lat. Kiedy jest na to najlepszy moment i jakie puzzle będą odpowiednie?
Zanim wpuścimy do świata naszych dzieci układanki, warto trochę dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Pierwsze puzzle w znanej nam postaci powstały w XVIII wieku i z samego założenia miały pełnić funkcję edukacyjną. Dzisiaj uważane są głównie za zabawki dla dzieci albo zajęcie hobbistyczne, ale ich twórca John Spilsbury produkował je jako pomoce naukowe służące m. in. do łatwiejszego poznawania geografii. Początkowo nie były one czymś tanim i dostęp do nich był raczej ograniczony.
Dzisiaj puzzle może układać każdy i warto z tego korzystać, bo jest to zajęcie nie tylko niezwykle zajmujące, ale również bardzo rozwijające. A w przypadku małych dzieci układanki obok pożywki intelektualnej, stanowią również świetny sposób na rozwój umiejętności motorycznych.
Puzzle dla malucha
Małe dzieci uwielbiają kolorowe układanki, dlatego zainteresowanie ich dużymi, kilkuelementowymi puzzlami jest bardzo proste i naturalne. Pierwsze puzzle można podarować już trzylatkom. Trzeba jednak wybrać takie, które na opakowaniu posiadają tę grupę wiekową. Takie puzzle są wykonane ze specjalnych, ekologicznych materiałów, jak np. farby spożywcze, które są w pełni bezpieczne dla maluchów.
Na samym początku należy wybrać łatwe zestawy złożone z mniejszej liczby elementów, takie jak np.
- Arlo i Spot 24 el. Maxi
- Scooby-Doo w Egipcie 24 el. Maxi
- Królewny Disney 24 el. Maxi
Nieco większym maluchom można sprawić trochę bardziej skomplikowany zestaw z większej liczby elementów, np. Star Wars Rebels 60 el., czy Star Wars 4w1.
Trefl, Star Wars 4w1, 4+
Świat puzzli dla starszych dzieci
Jeśli nasze starsze pociechy nigdy nie wykazywały zainteresowania puzzlami i gdzieś nam umknęła ta forma rozrywki, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować przekonać do niej nasze latorośle. W tym celu warto wybrać zestawy tematyczne, które odpowiadają aktualnym zainteresowaniom dziecka.
Dla jednych będą to krajobrazy, dla innych zwierzęta, a jeszcze inne dzieci będą zaciekawione puzzlami przedstawiającymi ulubione samochody czy jakieś wyjątkowe miejsca. Początkowo lepiej jest wybrać układanki posiadające niezbyt dużo elementów, najwyżej 100 czy 200. Jak już nasza pociecha złapie bakcyla, można pokusić się o bardziej skomplikowane puzzle, które są prawdziwym wyzwaniem, ale ich ułożenie daje olbrzymią satysfakcję. W tym przypadku warte uwagi są puzzle:
- Arrow River - Nowa Zelandiai 1000 el.
- Tygrys Syberyjski 1000 el.
- Nowy Jork o świcie 1000 el.
- Bazylika Santa Maria Della Salute 3000 el.
Trefl, Nowy Jork o świcie 1000 el., 8+
Puzzle to prawdziwe zabawki edukacyjne, które nie są drogie i dla których znajdzie się miejsce w każdym domu. Dlatego, jeśli jeszcze ich tam nie ma, to postarajmy się to jak najszybciej zmienić.
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej