Podróże z klockami COBI: Francja i Japonia

Co przychodzi Ci na myśl, kiedy myślisz „Francja”?
Rogale? Francuskie kino? Paryż? A może wieża Eiffla.
Nie musi być prawdziwa, może być taka, jak na zdjęciu. Choć, prawdę mówiąc, „prawdziwa” też miała nie być taka... prawdziwa. Miała być instalacją na wystawę światową w 1889 roku i stać 20 lat, a potem zostać rozebrana, ale tak się spodobała, że stoi do dziś.
Sam możesz taką zbudować, kolorową. Ta akurat wykorzystuje trzy kolory fragi Francji: niebieski, biały i czerwony. Oryginał, który wygląda jak te małe wieże na zdjęciu, tylko jest o wiele, wiele większy, zaprojektowali dwaj pracownicy w biurze Gustav'a Eiffela. Eiffel odkupił od nich prawa do projektu.
Ta wersja ma wiatraczek, ponieważ pożyczyła go od słynnego wiatraka, który stoi na dachu kabaretu Moulin Rouge.
Widok z lotu ptaka.
Z tarasu widokowego Wieży Eiffla rozciąga się widok z wysokości 276 metrów. Sama wieża w całości ma 324 metry.
Zbliżenie. Te płotki dodają klimatu.
Do jej zbudowania zużyto 6900 ton kutego żelaza, a jej całkowity ciężar wraz z betonowymi filarami wynosi 10000 ton. Zaś do zbudowania tej klockowej zużyto kilka tuzinów klocków.
Robotnicy zbudowali ją w około 3 lata. My możemy mieć już taką w kilkadziesiąt minut.
Kolorowa wieża zbudowana jest jak piramida. Coraz mniejsze segmenty po prostu leżą jeden na drugim. Oczywiście w oryginalnej wieży wszystko jest poskręcane nitami. Co 7 lat jest malowana, żeby nie zardzewiała.
Po pobycie na wysokościach pora na coś bliżej natury – na Japonię i jej japońskie ogrody.
Żaden japoński ogród, choćby nie było w nim wody, nie może obyć się bez mostku. W takich ogrodach panuje ład i porządek, a rządzi zasada feng shui. Chodzi w niej o takie rozplanowanie rzeczy, żeby dobra energia mogła swobodnie między nimi płynąć.
Japonia słynie z zielonej herbaty. Popijanie jej to podobno jeden z sekretów długowieczności ludzi tam zamieszkujących. My też możemy zaparzyć sobie zieloną herbatę i pożyć trochę dłużej. Nawet na upały najlepsza jest gorąca herbata, ale ze szczyptą soli – taka tak szybko nie wyparuje z Twojego organizmu.
W kraju kwitnącej wiśni, picie herbaty to tradycja objęta całym ceremoniałem. Jedne fusy można zaparzyć maksymalnie 3 razy. Im więcej razy ktoś zaparzy ci te same fusy, tym jest Twoim bliższym znajomym.
Widok od dołu.
Mostek, w przeciwieństwie do wieży jest zbudowany w jednym kawałku. Nic dziwnego, ponieważ będzie stał nad rwącą rzeką.
A Ty gdzie dzisiaj wybierzesz się ze swoją wyobraźnią?
Może zbudujesz coś z miejsca, gdzie chciałbyś pojechać, albo do którego chciałbyś wrócić?
Tylko uważaj, marzenia się spełniają! A przy zabawie klockami na 100 procent.
Tekst i zdjęcia przesłał Michał z Lublińca
-
Jeśli myślicie, że widzieliście i budowaliście już wszystko, przygotujcie się na coś naprawdę spektakularnego! Już wkrótce na rynku pojawi się zestaw, który na pewno zapisze się w historii klockowego modelarstwa – Pz.Kpfw. Tiger II Ausf. B „Königstiger”, potocznie nazywany Tygrysem Królewskim, w imponującej skali 1:12!3 minuty czytaniaWięcej
-
Na świecie istnieje niewiele maszyn, które wzbudzają tak samo wiele podziwu, jak i kontrowersji. Jedną z nich jest Panzer VIII Maus, czyli czołg, który w swoich czasach stał się symbolem nieograniczonego dążenia do technologicznych rekordów. Jego gigantyczne rozmiary, potężne uzbrojenie oraz solidna konstrukcja miały wywrócić równowagę na polu bitwy, jednak rzeczywistość okazała się nieco bardziej brutalna.6 minut czytaniaWięcej
-
Gdy w październiku 1942 roku rozpoczęło się natarcie alianckie pod El Alamein, świat nie miał jeszcze świadomości, że to właśnie ta bitwa stanie się początkiem końca niemieckiej dominacji w Afryce Północnej. Z pozoru jedno z wielu starć pustynnych szybko przekształciło się w symbol odwagi, determinacji oraz dowodzenia, które odwróciło losy kampanii i przełamało impas, trwający od miesięcy na gorącym, bezlitosnym froncie.7 minut czytaniaWięcej