Polski czołg T-55AM

16.10.2018
3 minuty czytania
Polski czołg T-55AM

Polski czołg T-55AM - zdjęcie w treści artykułuModel przedstawia polski czołg T-55AM wyposażony w system kierowania ogniem (SKO-1) „MERIDA”. W Wojsku Polskim (WP) czołgi te nazywano popularnie „Meridami”. T-55AM powstał w wyniku modernizacji czołgów T-55A, mającej na celu podniesienie potencjału bojowego broni pancernej WP w latach 80-tych. Czołg wyposażono w polskiej produkcji SKO, wzmocniono opancerzenie kadłuba i wieży, zastosowano osłony chroniące układ bieżny czołgu przed pociskami kumulacyjnymi, wyrzutnie granatów dymnych, termoizolacyjną osłonę lufy oraz gąsienice o konstrukcji takiej jak w czołgu T-72. W następstwie tych zmian, WP otrzymało jakościowo nowy typ czołgu. T-55AM w tamtych latach był jedynym czołgiem w WP wyposażonym w SKO. Ogółem WP użytkowało około 560 czołgów T-55AM różnych wersji. Od końca lat 90-tych rozpoczęto wycofywanie czołgów T-55AM z linii. Odpowiednikiem i potencjalnym przeciwnikiem dla T-55AM był wówczas Leopard 1A4. Firma COBI posiada w swojej ofercie ładnie zaprojektowany model Leoparda 1, który można przebudować do wariantu 1A4.

Na kolejnych zdjęciach pokazano dwa modele czołgów T-55AMS w wersjach przeznaczonych do torowania (wykonywania) przejść w wykrytych i rozpoznanych zaporach minowych: T-55AMS z koleinowym mechanicznym trałem KMT-5M oraz T-55AMS z trałem KMT-4 i wyrzutniami ładunku wydłużonego dużego (WŁWD) - dwie „łódki” zamocowane z tyłu czołgu.

Modele czołgów T-55AM, T-55AMS wykonano od podstaw z klocków firmy COBI.  Do budowy układów jezdnych wykorzystano koła nośne od wozów T-34, Stridsvagn 103C, SU-85 firmy COBI. Do budowy sekcji naciskowych trału koleinowego, z uwagi na jego złożoną konstrukcję użyto w 50% klocków innej firmy.

Zobacz na Youtube https://www.youtube.com/watch?v=BZuSDFhs5As

Tekst i zdjęcia zamieszczono za zgodą autora "djam".

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej