Przygotowania do świąt z dzieckiem

18.12.2018
4 minuty czytania
Przygotowania do świąt z dzieckiem

Czas przedświąteczny to niezwykle intensywny okres. Jest dużo rzeczy do zrobienia i jak zawsze w takiej sytuacji, zbyt mało czasu. Na dodatek trzeba zadbać o to, aby atmosfera nie zrobiła się zbyt nerwowa, bo to przecież czas miłości i radości. Pomimo zagonienia rodziców, dzieci uwielbiają świąteczne szaleństwo.

Dla nich te wszystkie przygotowania są częścią tradycji, która tak naprawdę tylko dodaje świętom tej niepowtarzalnej magii. Warto wprowadzić malucha w ten świat, żeby poczuł smak świątecznych przygotowań i mógł cieszyć się efektami swoich wysiłków, kiedy wszystko zostanie już zrobione, a na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka.

W jakie przygotowania świąteczne można wciągnąć maluszka?

Wszystko tak naprawdę zależy od wieku dziecka. Jednak nawet całkiem mały szkrab poradzi sobie z prostymi czynnościami, takimi jak wytarcie z kurzu niskich szafek czy ułożenie różnych szpargałów albo własnych zabawek. Starsze dzieci mogą wziąć bardziej aktywny udział w sprzątaniu, odkurzając pokoje, a nawet myjąc podłogi, co może okazać się dla nich prawdziwą frajdą.

Dzieci mogą również pomóc w przygotowywaniu świątecznych potraw. Jeśli tylko mamy tradycję własnoręcznego pieczenia ciast czy wyrabiania uszek albo przygotowywania innych tradycyjnych dań, to możemy wciągnąć w gotowanie maluszka. Oczywiście mowa tutaj o czynnościach, gdzie nie trzeba używać noża ani innych groźnych dla dzieci narzędzi kuchennych. Lepienie uszek czy mieszanie składników sałatek albo panierowanie potraw do smażenia sprawdzi się tutaj idealnie. Może zajmie nam to więcej czasu, ale spędzone w ten sposób chwile z dzieckiem są bezcenne.

Strojenie domu świątecznymi dekoracjami i ubieranie choinki to chyba jedne z najprzyjemniejszych obowiązków, jakie możemy scedować na dziecko. Warto zatem pozwolić mu na czynny udział w tych działaniach. Niezależnie od tego, czy jego wizja dekoracyjna albo własnoręczne dekoracje będą spełniały wszystkie normy jakościowe rodziców, czy nie.

A co przygotować na leniwe świąteczne wieczory i popołudnia?

Przygotowania do świąt powinny również obejmować stricte rozrywkową stronę tych przynajmniej dwóch wolnych dni świątecznych. Wiadomo, że nuda to nic dobrego, a okazję do wspólnej zabawy w rodzinnym gronie zawsze trzeba wykorzystać. Idealnie sprawdzą się tutaj gry planszowe i gry rodzinne, takie jak:

Ciekawą rodzinną rozrywką są również wieloelementowe puzzle, które można ułożyć wspólnie w trakcie Świąt, a następnie je oprawić i zostawić na pamiątkę.

Pamiętajmy o tym, aby w czasie porządków, strojenia domu i choinki oraz gotowania, zawsze mieć dziecko na oku. Dobierajmy również poszczególne czynności tak, aby maluchowi sprawiały one przyjemność. Nie zmuszajmy go też do czegoś, czego nie chce, bo uzyskamy odwrotny skutek. Udział w przygotowaniach świątecznych ma być bowiem dla dziecka przyjemny.

Najnowsze