PZA Loara

17.04.2018
2 minuty czytania
PZA Loara

Model Loary zbudowany przez naszego sympatyka "djam", został wykonany od podstaw z klocków COBI, na podstawie planów w skali 1:35 zamieszczonych w Miesięczniku Modelarz Nr 4, 5, 6, 7, 8, 9/2017.

Do wykonania modelu przyjęto skalę około 1:30, warunkowaną średnicą doskonale odwzorowanych oraz idealnie pasujących do Loary (także do T-55, T-72, T-90) kół nośnych z modeli czołgu T-34 oraz działa samobieżnego SU-85 firmy COBI.

Model wykonano w wielobarwnym kamuflażu na podstawie zdjęć w Miesięczniku Modelarz Nr 4/2017.

Model przedstawia polski przeciwlotniczy zestaw artyleryjski (PZA) „Loara”, opracowany przez CNPEP Radwar SA w ramach kompleksowego systemu obrony przeciwlotniczej szczebla taktycznego. Konstrukcję pojazdu oparto na zmodernizowanym podwoziu czołgu T-72M na którym bazuje również rosyjski czołg T-90.

Loara przeznaczona jest do zwalczania celów powietrznych w odległości 4–5 km i na pułapie do 3,5 km. Uzbrojenie pojazdu stanowią szwajcarskie armaty automatyczne Oerlikon Contraves KDA L/90 kalibru 35 mm zdolne razić cele do 4 km. Pojazd wyposażono w polski radar obserwacji okrężnej, kamery i dalmierz laserowy. Załogę pojazdu stanowi 3 ludzi. Ponad 45 tonowa Loara (wieża wraz z zapasem amunicji i załogą waży 13 ton), napędzana jest silnikiem o mocy 850 KM zapewniającym maks. prędkość jazdy 60 km/godz.

Zachęcamy do budowania własnych konstrukcji z naszych klocków. Szczegóły, zdjęcia i opisy wybranych modeli będziemy mogli opublikować za zgodą ich twórców.

Tekst (z drobnymi zmianami) oraz zdjęcia zamieszczono za zgodą autora "djam".

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej