Przełącznik segmentów2

Wyszukiwarka

Rekordy z COBI: Lockheed SR-71 Blackbird - najszybszy samolot świata

26.02.2025
7 minut czytania
Rekordy z COBI: Lockheed SR-71 Blackbird - najszybszy samolot świata

Lockheed SR-71 Blackbird to prawdziwa legenda lotnictwa – najszybszy samolot zwiadowczy świata, który przez dekady pozostawał nieuchwytny dla wrogów. Osiągając prędkość ponad 3500 km/h i operując na wysokościach, do jakich nie docierały żadne inne maszyny, Blackbird stał się symbolem technologicznej potęgi USA w czasie zimnej wojny. Jak powstał? Jakie rekordy ustanowił? Co sprawiło, że nawet radzieckie pociski nie były w stanie go dosięgnąć? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule z cyklu Rekordy z COBI. A jeśli chcesz mieć własnego Blackbirda, sięgnij po klockowy model COBI – wyjątkową replikę najszybszego samolotu świata!

Lockheed SR-71 Blackbird - najszybszy samolot świata i jego rekordy prędkości

Lockheed SR-71 Blackbird to maszyna, która na zawsze zapisała się w historii lotnictwa, bijąc niemal wszystkie rekordy prędkości i wysokości lotu wśród załogowych samolotów odrzutowych. I mimo upływu dekad, samolot ten pozostaje niepokonany. SR-71 osiągał prędkość przelotową ponad 3500 km/h (Mach 3,2–3,3) i operował na wysokości przekraczającej 25 000 metrów – znacznie wyżej niż większość myśliwców i rakiet przeciwlotniczych. W szczytowym momencie lotu przekraczał trzykrotność prędkości dźwięku, a jego silniki Pratt & Whitney J58 działały najefektywniej przy ekstremalnych prędkościach.

Jednym z jego najbardziej spektakularnych wyczynów był rekordowy lot z Nowego Jorku do Londynu 1 września 1974 roku. SR-71 pokonał trasę 5570 km w zaledwie 1 godzinę, 54 minuty i 56,4 sekundy, osiągając średnią prędkość 2908 km/h. Dla porównania – Concorde potrzebował na ten dystans niemal godzinę więcej! Blackbird był także mistrzem ucieczek. Podczas zimnej wojny wielokrotnie próbowano go zestrzelić, jednak żadnej rakiecie nigdy się to nie udało – w razie zagrożenia pilot po prostu… przyspieszał i błyskawicznie opuszczał strefę zagrożenia.

Historia powstania Blackbirda - Skunk Works, A-12 Oxcart i wyścig technologiczny

Historia Lockheeda SR-71 Blackbird sięga czasów zimnej wojny, kiedy to nabierał tempa wyścig technologiczny między USA a ZSRR. Po zestrzeleniu amerykańskiego samolotu szpiegowskiego U-2 w 1960 roku stało się jasne, że Stany Zjednoczone potrzebują maszyny szybszej i trudniejszej do wykrycia. Prace nad nią powierzono tajnemu oddziałowi Lockheeda – Skunk Works, kierowanemu przez Clarence’a „Kelly’ego” Johnsona. Tam narodził się projekt A-12 Oxcart, jednomiejscowy samolot zwiadowczy dla CIA, zdolny do lotów na ekstremalnych wysokościach z prędkością ponad Mach 3 – bezpośredni poprzednik SR-71.

Pierwszy lot A-12 odbył się 24 kwietnia 1962 roku w tajnej bazie Groom Lake (słynna Strefa 51). Szybko okazało się, że amerykańska armia potrzebuje wersji dwumiejscowej, dostosowanej do operacji w Siłach Powietrznych. Tak narodził się SR-71 Blackbird, który w 1964 roku wykonał swój pierwszy lot, a dwa lata później trafił do służby w USAF. Ciekawostką jest, że pierwotnie miał nosić oznaczenie RS-71, ale błąd w przemówieniu prezydenta Lyndona B. Johnsona sprawił, że oficjalnie przyjęto nazwę „SR-71”.

Projekt Blackbirda był przełomowy pod wieloma względami. Do jego budowy użyto tytanu, który pozwalał na wytrzymanie ekstremalnych temperatur przy prędkości ponad 3500 km/h. Paradoksalnie większość tego metalu pochodziła ze Związku Radzieckiego – Amerykanie zdobywali go poprzez fikcyjne firmy i pośredników, by nie zdradzić celu zakupów.

Rekordy SR-71 - prędkość Mach 3, wysokość lotu i przewaga nad rywalami

Lockheed SR-71 Blackbird to prawdziwy rekordzista lotnictwa. Jego osiągi do dziś pozostają poza zasięgiem większości samolotów. Najbardziej imponującym osiągnięciem była prędkość maksymalna – Mach 3,3 (ok. 3530 km/h). Podczas lotów przelotowych Blackbird przez długi czas utrzymywał prędkość ponad Mach 3, co pozwalało mu błyskawicznie pokonywać ogromne odległości. W 1976 roku ustanowił oficjalny rekord prędkości – 3529,56 km/h – oraz pułap operacyjny wynoszący ponad 25 900 metrów, gdzie większość myśliwców i rakiet przeciwlotniczych nie mogła go dosięgnąć. SR-71 nie tylko bił rekordy, ale także, dzięki swojej prędkości, unikał zestrzelenia. Podczas jednej z misji w 1986 roku, namierzony przez radzieckie rakiety, pilot Brian Shul po prostu przyspieszył – Blackbird osiągnął Mach 3,5, unikając trafienia. SR-71 był praktycznie nieosiągalny – nawet dla radzieckich MiG-25 Foxbat, zaprojektowanych specjalnie do jego przechwycenia. Maszyna zapisała się w historii także dzięki najszybszemu lotowi transatlantyckiemu. Jak już wspomnieliśmy na początku naszego artykułu, 1 września 1974 roku Blackbird  pokonał trasę Nowy Jork – Londyn w 1 godzinę, 54 minuty i 56,4 sekundy, niemal godzinę szybciej niż Concorde.

Technologia i konstrukcja Blackbirda – dlaczego był niezwyciężony?

SR-71 Blackbird to nie tylko najszybszy samolot świata, ale także jedna z najbardziej zaawansowanych konstrukcji w historii lotnictwa. Jego tytanowa budowa, zdolność lotu na ekstremalnych wysokościach i unikania radarów sprawiały, że był praktycznie nieuchwytny. Aż 85% płatowca wykonano z tytanu, co pozwalało wytrzymać temperatury przekraczające 500°C przy prędkościach Mach 3. Osłona kabiny pilota nagrzewała się do 316°C. Innowacyjne silniki Pratt & Whitney J58 działały jak hybryda turboodrzutowa i strumieniowa – powyżej Mach 2,5 przechodziły w tryb silnika strumieniowego, co zwiększało efektywność. Regulowane stożki kompresyjne zapewniały optymalny przepływ powietrza, umożliwiając lot z prędkością ponad 3500 km/h. Choć SR-71 nie był klasycznym samolotem stealth, jego kształt redukował odbicie radarowe, a czarne malowanie rozpraszało fale elektromagnetyczne i minimalizowało emisję cieplną. Nawet specjalne paliwo JP-7 miało wysoką temperaturę zapłonu, co chroniło przed samozapłonem w rozgrzanym kadłubie. Dzięki tym technologiom Blackbird pozostał nietykalny – mimo ponad 400 wystrzelonych rakiet, nigdy nie został zestrzelony.

Lockheed SR-71 Blackbird

Lockheed SR-71 Blackbird z COBI - zbuduj własny model!

Fascynuje Cię najszybszy samolot świata? Teraz możesz mieć go w swojej kolekcji! Lockheed SR-71 Blackbird – Executive Edition od COBI w skali 1:48 to wiernie odwzorowany model legendarnej maszyny. Zestaw zawiera 1424 elementy z precyzyjnymi nadrukami, oddającymi detale kadłuba, oznaczenia US Air Force i NASA. Wśród elementów znajdziesz m.in. ruchome lotki, otwierany kokpit, odczepiane podwozie i figurki pilota USAF i NASA w specjalnych skafandrach. Model posiada również podstawkę ekspozycyjną z tabliczką informacyjną, idealną dla pasjonatów lotnictwa i militariów.

Zbuduj własnego Blackbirda i poczuj namiastkę legendarnej technologii!

Najnowsze