Skąd w dzieciach bierze się kreatywność?

19.02.2018
4 minuty czytania
Skąd w dzieciach bierze się kreatywność?

Rodzice pragną, aby ich dziecko rozwijało się prawidłowo, wspinając się sprawnie po kolejnych szczeblach umiejętności i zdolności. Wśród pożądanych cech, na które współcześnie kładziony jest bardzo duży nacisk, wymieniana jest kreatywność. Skąd się ona bierze? Jak ją rozwijać w naszych pociechach?

Sprawą zasadniczą jest wyjaśnienie, czym w ogóle jest ta pożądana przez wszystkich kreatywność. Najprościej można ją opisać jako postawę twórczą, która umożliwia tworzenie czegoś nowego. Do dzisiaj psychologowie stworzyli aż 60 różnych definicji kreatywności, jednak nie zmienia to faktu, że o kreatywności zawsze mówimy wtedy, kiedy jej efektem jest coś twórczego i nieszablonowego. A co buduje tę wyjątkową umiejętność u dzieci?

Podejście rodziców do dziecka

Tym, co ułatwia kształtować kreatywność w naszych dzieciach, jest przede wszystkim podejście rodziców do całej tej dość skomplikowanej kwestii. Jeżeli maluch regularnie słyszy komunikat, że to, co robi, jest brzydkie i do niczego się nie nadaje, szybko zamyka się w sobie. To zaś powoduje, że dziecko przestaje podejmować próby nieszablonowego myślenia, ze strachu przed odrzuceniem. W ten oto sposób rodzice tłamszą w zarodku kreatywność swoich pociech.

Jeśli natomiast zaczną oni wspierać próby dziecka i będą je chwalić, bez względu na to, jak efekt jego pracy wygląda na pierwszy rzut oka, to cecha określana jako kreatywność, będzie się rozwijać.

Odpowiednie zabawki

Chcąc kształtować umiejętności kreatywnego myślenia u dzieci, warto postawić na ciekawe zabawki kreatywne. Ich wybór jest naprawdę ogromny. Wyobraźnię maluchów doskonale rozwijają zwykłe puzzle, które bez trudu uda się nam dopasować do naszej pociechy. Jeśli jednak chcemy sprawić, żeby nasze dziecko sięgało po nowe i niestandardowe rozwiązania, trzeba postawić na sprawdzone klocki konstrukcyjne.

Wybór zestawów jest tak duży, ze zarówno chłopcy, jak i dziewczynki znajdą coś dla siebie. Dzielą się one również pod względem grup wiekowych. Dzięki temu znajdziemy doskonały zestaw i dla pięciolatka (np. Pingwiny z Madagaskaru) i dla starszych dzieci (np. World of Warships).

A najlepsze w tym wszystkim jest to, że klocki konstrukcyjne to zabawki, z których się po prostu nie wyrasta. A to z kolei pozwala na wielogodzinną wspólną zabawę z dzieckiem, która jest równie atrakcyjna dla obu stron. Taka rozrywka wpływa tym samym nie tylko na kreatywność i wyobraźnię malucha, ale również na więź z rodzicami i rozwój relacji społecznych.

Skąd w dzieciach bierze się kreatywność? - zdjęcie w treści artykułu

Cobi Factory SA, ORP Błyskawica, 7+ Zobacz produkt

Jakie jeszcze zabawki kreatywne?

Wśród zabawek kreatywnych znajdują się także te plastyczne. Przeznaczone do malowania, wyklejania czy modelowania. Warto dodać, że maluchy uwielbiają na ogół zabawki plastyczne, które pozwalają im na dużą swobodę. W tym zakresie świetnie sprawdzają się różnego rodzaju plasteliny i ciastoliny, mokry piasek itp.

My dorośli doskonale wiemy, że kreatywność to ważna cecha, która przydaje się w życiu. Pomaga osiągnąć zawodowy sukces i czyni naszą codzienność po prostu piękniejszą. Dlatego dbajmy o to, by nasze dzieci były kreatywne, wspierajmy ich rozwój, jednak nie zapominajmy o tym, żeby nic nie robić na siłę! Dajmy dzieciom narzędzia, jednak pozwólmy im na spokojne zgłębianie własnej kreatywności, we własnym tempie i z uśmiechem na twarzy!

Skąd w dzieciach bierze się kreatywność? - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Epee, Cut it out! Magia wycinania, 6+ Zobacz produkt

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej