Sposoby na nudę w podróży
Zanim przybliżymy kilka sprawdzonych sposobów na nudę w podróży, warto poznać ten najprostszy, gdzie spokój i komfort jazdy zapewni sen. Sprawdza się to w przypadku podróżowania samochodem, kiedy bez problemu możemy zdecydować się na jazdę w nocy lub bardzo wcześnie rano, gdy dzieciaki są zmęczone i śpiące. Nawet kilka godzin przespanej drogi jest w tym przypadku zbawienne dla wszystkich uczestników podróży.
Tablet i smartfon w trakcie jazdy – na co uważać?
Dzisiaj nie ma nic łatwiejszego niż wsadzenie dziecku w rękę tableta czy smartfona, co skutecznie zajmie jego uwagę. W podróży też można tak zrobić, z nadzieją, że oglądane bajki, gry czy aplikacje przykują uwagę dziecka i zapewnią spokojną drogę. Niestety nie wszystkie dzieci mogą korzystać z takiej formy rozrywki – zwłaszcza jeśli cierpią na chorobę lokomocyjną. W efekcie może skończyć się to pogorszeniem samopoczucia malucha, mdłościami, a nawet wymiotami. Istnieją jednak inne, bardziej tradycyjne i bezpieczniejsze formy rozrywki w trakcie podróży. Oto kilka z nich.
Typowe gry i zabawy w podróży
- Zgadywanki – zabawa stara jak świat, co nie zmienia faktu, że interesująca i w dodatku twórcza. Można wymyślać własne zgadywanki i zachęcać do tego dzieci lub skorzystać z gotowych gier, takich jak np. Karty Zgadywanki z serii Sowa Mądra głowa.
- Wymyślanie historii – ciekawe i kreatywne zajęcie, które polega na wymyślaniu historyjek o mijanych budynkach, miejscach, ludziach i samochodach. Można zgadywać, co wiezie dana ciężarówka, dokąd jedzie wskazany samochód, kto mieszka w określonym domu itd.
- Nauka znaków drogowych – tutaj możemy połączyć przyjemne z pożytecznym i nauczyć dzieci rozpoznawać i nazywać mijane znaki drogowe.
- Słuchanie audiobooków z bajkami dla dzieci – w obecnych czasach trudno jest znaleźć okazję do zapoznania dziecka z tego typu formą przekazu. Może się okazać jednak, że dzieci polubią słuchanie bajek, a to z kolei wpłynie na rozwój ich wyobraźni.
- Rozpoznawanie, z jakiego województwa jest rejestracja – to świetna rozrywka dla starszych dzieciaków, która na dłużej przykuwa ich uwagę i przy okazji może nauczyć nieco geografii.
- Komplet zabawek – warto w drogę zabrać kilka niewielkich, ale lubianych zabawek, takich jak samochodziki, maskotki, lalki czy figurki bohaterów, które chociaż na jakiś czas zapewnią dzieciakom rozrywkę.
- Przystanki w ciekawych miejscach – przy planowaniu podróży warto wybrać kilka atrakcyjnych miejsc na przystanek. Dzieciaki rozprostują nogi i na dodatek zobaczą coś, o czym będzie można podyskutować z zainteresowaniem przez dalszą drogę.
- Rysowanie i kolorowanie – jeśli w samochodzie mamy stoliki, to można zabrać w podróż kredki, blok czy kolorowanki. Trzeba jednak pamiętać, że pisanie lub czytanie w czasie jazdy może wywołać u dziecka chorobę lokomocyjną.
Skuteczną formą rozrywki w drodze są również gry rodzinne i planszowe w wersji Travel, takie jak:
Producenci zaopatrzyli tego typu gry w wygodne pudełka, które umożliwiają łatwy transport. Dlatego można je bez problemu zabrać w podróż zarówno samochodem, jak i pociągiem czy autobusem. Świetnie nadają się do użytku w pojeździe i na zewnątrz w trakcie postoju.
Odpowiedzialność kontra nuda – opieka nad towarzyszem podróży
Istnieją jeszcze inne sposoby na nudę w podróży. Czasami, aby ją rozwiać, czy zniwelować niezadowolenie z długiej drogi, wystarczy scedować na malucha odpowiedzialność. Najlepiej niech ona dotyczy ulubionej maskotki lub lalki. Opieka nad zabawką pozwoli dziecku zająć uwagę i stanie się motywem przewodnim, który będzie skutecznie zapobiegać nudzie przez całą drogę. Jeśli dziecko nie ma takiej zabawki, to warto w nią zainwestować, bo przyda się nie raz. Może to być lalka Baby Travel Set Dolls World, wyposażona w dodatkowe akcesoria w postaci nosidełka, co pozwali wczuć się dziecku w rolę prawdziwego opiekuna w podróży.
Pamiętajmy, aby zawsze w podróż z dzieckiem zabrać ze sobą środki na chorobę lokomocyjną. Nawet jeśli do tej pory nie zdarzyło się, aby maluch na nią cierpiał, to jednak w trakcie długiej drogi wszystko może się zdarzyć. W celu rozładowania nadmiaru energii u dziecka organizujmy częste przystanki. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że wszyscy dotrzemy do miejsca przeznaczenia w miarę spokojni i zadowoleni.
Dobrym rozwiązaniem jest to, aby w trakcie podróży samochodem, jeden z rodziców towarzyszył dziecku lub dzieciom z tyłu auta – jeśli jest taka możliwość. W ten sposób mamy większą kontrolę nad tym, co robi maluch i możemy aktywniej uczestniczyć w jego rozrywce. Rodzice po jakimś czasie mogą się zamieniać miejscami, dla dziecka to również będzie dodatkowa atrakcja.
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej