Sprawdzone sposoby na wyciągnięcie dzieci sprzed ekranów komputerów

12.01.2018
4 minuty czytania
Sprawdzone sposoby na wyciągnięcie dzieci sprzed ekranów komputerów

Komputery stały się już nieodłączną częścią codzienności naszych dzieci, które nie tylko spędzają przed nimi wolny czas, grając w gry, ale również uczą się, a nawet odrabiają lekcje za ich pośrednictwem. Dlatego też dzisiaj, jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, warto odciągać nasze pociech od monitora. Jak to zrobić?

Najpierw musimy zrozumieć to, że komputery same w sobie nie są niczym złym. To jedynie narzędzia, które odpowiednio wykorzystane, mogą przynieść wiele dobrego. Jednak wszystko musi mieć umiar i nie możemy dopuścić do tego, by nasze dziecko uzależniło się od korzystania z komputera, tableta czy telefonu komórkowego.

Na szczęście istnieje wiele atrakcyjnych alternatyw i tylko od rodziców zależy, czy dzieci się nimi zainteresują. Prawda jest bowiem taka, że nie wystarczy mówić dziecku, aby odeszło od komputera i zajęło się czymś innym. I kazać mu wyjść na dwór albo pobawić się klockami konstrukcyjnymi, kiedy równocześnie rodzic sam siedzi na kanapie przed telewizorem czy przed komputerem.

Sprawdzone sposoby na wyciągnięcie dzieci sprzed ekranów komputerów - zdjęcie w treści artykułu

Cobi Factory SA, Polski Fiat 126p, 8+ Zobacz produkt

Dorośli powinni sami stanowić dla dziecka przykład, udowadniając swoim zachowaniem, że pozostawienie ciekawych gier i szeregu innych rozrywek gwarantowanych przez nowoczesne technologie, może zaowocować ciekawą zabawą i wspaniale spędzonym czasem. Zatem jeśli chcemy odciągnąć dziecko sprzed komputera, nie zrobimy tego słowami, a czynami.

Wakacyjne sposoby na małych komputerowców

W czasie wakacji znalezienie interesujących rozrywek, które wygrają z komputerem, nie jest trudne. Wycieczki na wodę czy do Zoo albo rozbicie namiotu w ogrodzie i pokazanie jak wspaniale można bawić się w biwak, czy w harcerzy, powinno obudzić w dziecku ducha przygody i chęć wyjścia na dwór.

Jak już nasza pociecha podniesie się sprzed komputera i wyjdzie na zewnątrz, to już połowa sukcesu. I jeśli dostarczymy mu wielu bodźców, a tym samym zainteresujemy go zabawą na dworze, to istnieje szansa, że szybko podłapie temat i na drugi dzień już samo z siebie będzie chciało spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Gorzej jest w okresie jesiennym i zimowym, kiedy częste wyjście na dwór nie wchodzi w grę, ale i tutaj mamy wiele opcji dla ciekawych zabaw gwarantujących dzieciom dobrą rozrywkę, takich jak gry edukacyjne czy gry planszowe.

Sprawdzone sposoby na wyciągnięcie dzieci sprzed ekranów komputerów - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Alexander, Gdybyś był..., 12+ Zobacz produkt

Komputer kontra gry planszowe i edukacyjne

Największą wadą komputerów jest to, że działają one w sposób wirtualny, a tym samym odbierają dzieciom możliwość realnego doświadczania. Grając w gry komputerowe, nie można dotknąć jej elementów. Podobnie jest z nauką poprzez komputer.

Dziecko o wiele szybciej uczy się, przepisując coś ręcznie, ponieważ w ten sposób mózg lepiej przyswaja i zapamiętuje informacje. Dlatego też niezwykle istotne jest, aby wyposażyć nasze dzieci w zabawki naukowe czy gry edukacyjne, takie jak np. Technology LAB 3w1 Mały geniusz czy Kosmos – View Master Rozszerzenie, które nie tylko sprawią dziecku olbrzymią frajdę, ale pozwolą na efektywną naukę poprzez rozrywkę za pomocą realnych przedmiotów.

Dodatkowo warto przypomnieć sobie ulubione z dzieciństwa gry planszowe, takie jak np. Monopol, które dla naszych pociech będą równie atrakcyjne, jak były kiedyś dla nas i na pewno wygrają z komputerem, ponieważ zaangażują do zabawy również innych członków rodziny czy kolegów i koleżanek, a tym samym pozwolą na ciekawą i pełną wrażeń zabawę.

Sprawdzone sposoby na wyciągnięcie dzieci sprzed ekranów komputerów - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Hasbro, Monopoly FC Barcelona, 8+ Zobacz produkt

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej