Sprawdzone sposoby na wyciągnięcie dzieci sprzed ekranów komputerów
Komputery stały się już nieodłączną częścią codzienności naszych dzieci, które nie tylko spędzają przed nimi wolny czas, grając w gry, ale również uczą się, a nawet odrabiają lekcje za ich pośrednictwem. Dlatego też dzisiaj, jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, warto odciągać nasze pociech od monitora. Jak to zrobić?
Najpierw musimy zrozumieć to, że komputery same w sobie nie są niczym złym. To jedynie narzędzia, które odpowiednio wykorzystane, mogą przynieść wiele dobrego. Jednak wszystko musi mieć umiar i nie możemy dopuścić do tego, by nasze dziecko uzależniło się od korzystania z komputera, tableta czy telefonu komórkowego.
Na szczęście istnieje wiele atrakcyjnych alternatyw i tylko od rodziców zależy, czy dzieci się nimi zainteresują. Prawda jest bowiem taka, że nie wystarczy mówić dziecku, aby odeszło od komputera i zajęło się czymś innym. I kazać mu wyjść na dwór albo pobawić się klockami konstrukcyjnymi, kiedy równocześnie rodzic sam siedzi na kanapie przed telewizorem czy przed komputerem.
Cobi Factory SA, Polski Fiat 126p, 8+ Zobacz produkt
Dorośli powinni sami stanowić dla dziecka przykład, udowadniając swoim zachowaniem, że pozostawienie ciekawych gier i szeregu innych rozrywek gwarantowanych przez nowoczesne technologie, może zaowocować ciekawą zabawą i wspaniale spędzonym czasem. Zatem jeśli chcemy odciągnąć dziecko sprzed komputera, nie zrobimy tego słowami, a czynami.
Wakacyjne sposoby na małych komputerowców
W czasie wakacji znalezienie interesujących rozrywek, które wygrają z komputerem, nie jest trudne. Wycieczki na wodę czy do Zoo albo rozbicie namiotu w ogrodzie i pokazanie jak wspaniale można bawić się w biwak, czy w harcerzy, powinno obudzić w dziecku ducha przygody i chęć wyjścia na dwór.
Jak już nasza pociecha podniesie się sprzed komputera i wyjdzie na zewnątrz, to już połowa sukcesu. I jeśli dostarczymy mu wielu bodźców, a tym samym zainteresujemy go zabawą na dworze, to istnieje szansa, że szybko podłapie temat i na drugi dzień już samo z siebie będzie chciało spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Gorzej jest w okresie jesiennym i zimowym, kiedy częste wyjście na dwór nie wchodzi w grę, ale i tutaj mamy wiele opcji dla ciekawych zabaw gwarantujących dzieciom dobrą rozrywkę, takich jak gry edukacyjne czy gry planszowe.
Alexander, Gdybyś był..., 12+ Zobacz produkt
Komputer kontra gry planszowe i edukacyjne
Największą wadą komputerów jest to, że działają one w sposób wirtualny, a tym samym odbierają dzieciom możliwość realnego doświadczania. Grając w gry komputerowe, nie można dotknąć jej elementów. Podobnie jest z nauką poprzez komputer.
Dziecko o wiele szybciej uczy się, przepisując coś ręcznie, ponieważ w ten sposób mózg lepiej przyswaja i zapamiętuje informacje. Dlatego też niezwykle istotne jest, aby wyposażyć nasze dzieci w zabawki naukowe czy gry edukacyjne, takie jak np. Technology LAB 3w1 Mały geniusz czy Kosmos – View Master Rozszerzenie, które nie tylko sprawią dziecku olbrzymią frajdę, ale pozwolą na efektywną naukę poprzez rozrywkę za pomocą realnych przedmiotów.
Dodatkowo warto przypomnieć sobie ulubione z dzieciństwa gry planszowe, takie jak np. Monopol, które dla naszych pociech będą równie atrakcyjne, jak były kiedyś dla nas i na pewno wygrają z komputerem, ponieważ zaangażują do zabawy również innych członków rodziny czy kolegów i koleżanek, a tym samym pozwolą na ciekawą i pełną wrażeń zabawę.
Hasbro, Monopoly FC Barcelona, 8+ Zobacz produkt
-
Kalendarz premier na wrzesień '24
10 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: Czołg Cromwell Mk. IV – mobilność i siła ognia
Cromwell Mk. IV, znany także jako Cruiser Tank Mk VIII, był jednym z najważniejszych brytyjskich czołgów średnich, używanych podczas II wojny światowej. Wprowadzony do służby w 1943 roku, szybko stał się kluczowym elementem brytyjskich i sojuszniczych sił zbrojnych na różnych frontach, a zwłaszcza w Europie.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na sierpień '24
13 minut czytaniaWięcej